Portal Pszczelarski

Miód z konopi - pakt między rolnictwem a pszczelarstwem przynosi plony 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech miód z konopi miód konopny Anete Seehaus-Arnold Veitshöchheimer-Hanfmix-Honig

W Niemczech na Bawarii w mieście Veitshöchheimer powstał bardzo interesujący układ: pszczelarka Anete Seehaus-Arnold oraz rolniczka Margit Ziegler stworzyły niecodzienny duet, dzięki któremu powstała regionalna mieszanka miodu z konopii. To jednak nie jedyna pozytywna strona tego projektu, bo głównym rezultatem jest uzyskiwanie biogazu oraz utworzenie wielohektarowych siedlisk dla dzikich pszczół. Ten projekt został także doceniony przez Ministerstwo Rolnictwa na Bawarii i zyskał pierwszą nagrodę w konkursie "Rolnicy. Pszczelarze. Razem".

Bawarskie Ministerstwo Rolnictwa od wielu lat stawia na tego typu współpracę, by tworzyć zróżnicowane ekosystemy i zapewniać przestrzeń zarówno dla zapylających owadów, jak i różnych roślin. Takie warunki natomiast są wręcz idealne od 2017 roku w regionie Rhön-Grabfeld, gdzie w Veitshöchheimer 60 gospodarstw rolnych na 130 hektarach uprawia pola biogazowe wraz z mieszkanką konopną. Dzięki temu obszar odznacza się dobrze zróżnicowanym ekosystemem i jest idealny do produkcji biogazu. Anete Seehaus-Arnold i Margit Ziegler wpadły na pomysł produkcji regionalnego miodu z oryginalnej mieszkanki roślin przeznaczonych na biogaz oraz dzikich, które są idealne dla zwiększenia populacji owadów. Warto podkreślić, że na polach biogazu pracują nie tylko "domowe" pszczoły miodne, ale także dzikie. Nagrodzone rolniczki wyliczają, że na całym obszarze przebywa około 57 gatunków dzikich pszczół, z czego aż 18 znajduje się na Czerwonej Liście Bawarii. 

Miód pod nazwą: Veitshöchheimer-Hanfmix-Honig (miód z mieszanki konopnej z Veitshöchheimer) produkowany jest od 2018 roku, a cały projekt wspierany jest przez firmę Agrokraft, Związek Rolników w Bawarii i Związek Ochrony Środowiska w Bawarii. 

Na polach wysiewane są rośliny z mieszanki nasion, specjalnie opracowanej pod uprawę biogazu przez Państwowy Instytut Winorośli i Ogrodnictwa w Veitshöchheim. Efekty okazały się naprawdę bardzo dobre, bo rośliny każdego roku przyciągają wiele owadów zapylających, w tym aż 158 gatunków dzikich pszczół, z czego dwa były zagrożone wyginięciem na Bawarii. Mieszkanka jest również tak opracowana, by była odporna na zmiany klimatyczne. Na polach uprawiany jest między innymi koper, szałwia muszkatołowa, amarantus czy ostropest, czyli rośliny, które są odporne na niedobory wody czy degradację gleby.

Netografia

gabot.de, Bayern: Erster Preis für Landwirt-Imker-Partnerschaft, https://www.gabot.de/ansicht/bayern-erster-preis-fuer-landwirt-imker-partnerschaft-424703.html Data publikacji: 2023.08.25, Data odczytu: 2023.08.29

Czytaj również

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczelarz chciał poprawić kondycję pszczół marihuaną 2021Liczba wyświetleń artykułu: 388

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Miodowa owsianka

Kiwi w cieście z miodem rzepakowym

Serniczki z malinami i miodem

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Linia pszczół car: Jugo

Matka pszczela sztucznie unasienniona a lot godowy

Linia pszczół cau: PB

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej