Portal Pszczelarski

Miód z konopi - pakt między rolnictwem a pszczelarstwem przynosi plony 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech miód z konopi miód konopny Anete Seehaus-Arnold Veitshöchheimer-Hanfmix-Honig

W Niemczech na Bawarii w mieście Veitshöchheimer powstał bardzo interesujący układ: pszczelarka Anete Seehaus-Arnold oraz rolniczka Margit Ziegler stworzyły niecodzienny duet, dzięki któremu powstała regionalna mieszanka miodu z konopii. To jednak nie jedyna pozytywna strona tego projektu, bo głównym rezultatem jest uzyskiwanie biogazu oraz utworzenie wielohektarowych siedlisk dla dzikich pszczół. Ten projekt został także doceniony przez Ministerstwo Rolnictwa na Bawarii i zyskał pierwszą nagrodę w konkursie "Rolnicy. Pszczelarze. Razem".

Bawarskie Ministerstwo Rolnictwa od wielu lat stawia na tego typu współpracę, by tworzyć zróżnicowane ekosystemy i zapewniać przestrzeń zarówno dla zapylających owadów, jak i różnych roślin. Takie warunki natomiast są wręcz idealne od 2017 roku w regionie Rhön-Grabfeld, gdzie w Veitshöchheimer 60 gospodarstw rolnych na 130 hektarach uprawia pola biogazowe wraz z mieszkanką konopną. Dzięki temu obszar odznacza się dobrze zróżnicowanym ekosystemem i jest idealny do produkcji biogazu. Anete Seehaus-Arnold i Margit Ziegler wpadły na pomysł produkcji regionalnego miodu z oryginalnej mieszkanki roślin przeznaczonych na biogaz oraz dzikich, które są idealne dla zwiększenia populacji owadów. Warto podkreślić, że na polach biogazu pracują nie tylko "domowe" pszczoły miodne, ale także dzikie. Nagrodzone rolniczki wyliczają, że na całym obszarze przebywa około 57 gatunków dzikich pszczół, z czego aż 18 znajduje się na Czerwonej Liście Bawarii. 

Miód pod nazwą: Veitshöchheimer-Hanfmix-Honig (miód z mieszanki konopnej z Veitshöchheimer) produkowany jest od 2018 roku, a cały projekt wspierany jest przez firmę Agrokraft, Związek Rolników w Bawarii i Związek Ochrony Środowiska w Bawarii. 

Na polach wysiewane są rośliny z mieszanki nasion, specjalnie opracowanej pod uprawę biogazu przez Państwowy Instytut Winorośli i Ogrodnictwa w Veitshöchheim. Efekty okazały się naprawdę bardzo dobre, bo rośliny każdego roku przyciągają wiele owadów zapylających, w tym aż 158 gatunków dzikich pszczół, z czego dwa były zagrożone wyginięciem na Bawarii. Mieszkanka jest również tak opracowana, by była odporna na zmiany klimatyczne. Na polach uprawiany jest między innymi koper, szałwia muszkatołowa, amarantus czy ostropest, czyli rośliny, które są odporne na niedobory wody czy degradację gleby.

Netografia

gabot.de, Bayern: Erster Preis für Landwirt-Imker-Partnerschaft, https://www.gabot.de/ansicht/bayern-erster-preis-fuer-landwirt-imker-partnerschaft-424703.html Data publikacji: 2023.08.25, Data odczytu: 2023.08.29

Czytaj również

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Pszczelarz chciał poprawić kondycję pszczół marihuaną 2021



Liczba wyświetleń artykułu: 707

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Łosoś w musztardzie i miodzie