Pszczelarz chciał poprawić kondycję pszczół marihuaną 2021

Funkcjonariusze Straży Granicznej odkryli pod Kętrzynem w województwie warmińsko-mazurskim plantację konopi indyjskich. Uprawiał je pszczelarz, który tłumaczył, że rośliny są mu potrzebne, by poprawić kondycję pszczół.
Według informacji przekazanej mediom przez rzeczniczkę Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej major Mirosławę Aleksandrowicz, Strażnicy Graniczni z placówki w Barcianach zauważyli plantację 7 września 2021 roku, podczas patrolu terenów przygranicznych. Po dotarciu na miejsce okazało się, że przy pasiece rosną dwadzieścia cztery dorodne krzaki konopi indyjskich, mające od 100 do 230 centymetrów wysokości.
57-letni właściciel plantacji i pasieki zarazem wyjaśnił funkcjonariuszom, że hoduje marihuanę, gdyż wpływa ona pozytywnie na kondycję pszczół. Choć tłumaczenia pszczelarza wydają się absurdalne, to są zbieżne z wynikami badań amerykańskich naukowców opublikowanymi w czasopiśmie Environmental Entomology. Według badaczy marihuana może stanowić bardzo dobre źródło pokarmu dla tych owadów. Konopie, jako roślin zapylane przez wiatr, nie posiadają wprawdzie nektaru, ale za to wytwarzają obfite ilości pyłku. Ponadto zdaniem naukowców, konopie należą do najchętniej wybieranych przez pszczoły roślin.
Jednak tłumaczenia pszczelarza w niczym mu nie pomogły. Hodowca został aresztowany. Za prowadzenie plantacji marihuany grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.
Czytaj również:
Liczba wyświetleń artykułu: 992
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Marihuana ochroni pszczoły przed pestycydami?
Ekstrakt z marihuany może pomóc uodpornić pszczoły Jakub Wojas

Kolory pyłku kwiatowego. Barwa obnóża pyłkowego różnych roślin
Przykłady barw obnóży pyłkowych roślin pyłkodajnych Marcin Balana

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli
Jakie działanie posiada pyłek pszczeli? Tadeusz Kąkol

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły
Wpływ marihuany na pszczoły Martyna Walerowicz

Bakterie Lactobacillus wspierają pszczoły w magazynowaniu pokarmu
Czy zostanie odkryty sposób na trwalsze przechowywanie pyłku i nektaru? Krzysztof Dębski

Pyłek pszczeli ma więcej cennych wartości niż miód 2016
Nowe badania na temat pyłku kwiatowego 2016 Iga Grądzka-Cholcha
