Portal Pszczelarski

Pszczelarz chciał poprawić kondycję pszczół marihuaną 2021

pszczelarstwo warmińsko-mazurskie Kętrzyn konopie indyjskie marihuana pyłek kwiatowy

Funkcjonariusze Straży Granicznej odkryli pod Kętrzynem w województwie warmińsko-mazurskim plantację konopi indyjskich. Uprawiał je pszczelarz, który tłumaczył, że rośliny są mu potrzebne, by poprawić kondycję pszczół. 

Według informacji przekazanej mediom przez rzeczniczkę Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej major Mirosławę Aleksandrowicz, Strażnicy Graniczni z placówki w Barcianach zauważyli plantację 7 września 2021 roku, podczas patrolu terenów przygranicznych. Po dotarciu na miejsce okazało się, że przy pasiece rosną dwadzieścia cztery dorodne krzaki konopi indyjskich, mające od 100 do 230 centymetrów wysokości.

57-letni właściciel plantacji i pasieki zarazem wyjaśnił funkcjonariuszom, że hoduje marihuanę, gdyż wpływa ona pozytywnie na kondycję pszczół. Choć tłumaczenia pszczelarza wydają się absurdalne, to są zbieżne z wynikami badań amerykańskich naukowców opublikowanymi w czasopiśmie Environmental Entomology. Według badaczy marihuana może stanowić bardzo dobre źródło pokarmu dla tych owadów. Konopie, jako roślin zapylane przez wiatr, nie posiadają wprawdzie nektaru, ale za to wytwarzają obfite ilości pyłku. Ponadto zdaniem naukowców, konopie należą do najchętniej wybieranych przez pszczoły roślin.

Jednak tłumaczenia pszczelarza w niczym mu nie pomogły. Hodowca został aresztowany. Za prowadzenie plantacji marihuany grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

Czytaj również:

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Marihuana ochroni pszczoły przed pestycydami?Liczba wyświetleń artykułu: 992

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Ciekawostki pszczele

Czy smog szkodzi pszczołom? Hajnalka Szentgyörgyi przeprowadzi badanie

Pobierz poradnik Greenpeace - Projekt: Pszczoła

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Pierniczki na miodzie

Ogórki z miodem

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem