Portal Pszczelarski

Coraz więcej stref zamkniętych w Niemczech z powodu zgnilca amerykańskiego 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech zgnilec amerykański zgnilec złośliwy

Ze względu na wykrycie kolejnego źródła choroby zgnilca amerykańskiego w rejonie Lich w okręgu Giessen (Hesja), w całym powiecie wprowadzono restrykcyjne zasady, mające przeciwdziałać zagrożeniu wymierania kolejnych rodzin pszczelich. Dlatego aż do odwołania żadne kolonie nie mogą być ani importowane do tego powiatu, ani z niego eksportowane. 

Jak donoszą media niemieckie, w powiecie Giessen w kilku gospodarstwach pszczelarskich wykryto chorobę zgnilca amerykańskiego. Źródło choroby wykryto nie tylko jednak w mieście Lich, ale także w Arnsburgu i Biklar. Ze względu na to, że zgnilec amerykański szybko się rozprzestrzenia, to w promieniu półtora kilometra został utworzony specjalny obszar o ograniczonym dostępie, co ma zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.

W związku z tym wszyscy pszczelarze z danego regionu zobowiązani są do przebadania każdej rodziny pszczelej. Badania te przeprowadza urzędowy lekarz weterynarii. Ponadto obowiązkowe jest też zgłoszenie wszystkich pasiek i wskazania ich lokalizacji, szczególnie tych, które jeszcze do tej pory nie zostały zarejestrowane.

Jak podają eksperci i lekarze weterynarii zgnilec amerykański nie jest niebezpieczny dla ludzi, dlatego miód z dotkniętego obszaru może nadal być sprzedawany, jednak nie należy go już wykorzystywać do karmienia innych rodzin pszczelich. Co do wosku i plastrów pszczelich, pochodzących z zakażonych uli, to również można je dalej wykorzystywać, ale tylko w określonych przypadkach i pod warunkiem oznaczenia tych produktów jako tak zwany "zakażony wosk". Obecnie trwa oddzielanie wszystkich rodzin pszczelich od zanieczyszczonych plastrów. 

Netografia

hessenschau.de, Landkreis Gießen richtet Sperrbezirk für Bienen ein, https://www.hessenschau.de/panorama/amerikanische-faulbrut-ausgebrochen-landkreis-giessen-richtet-sperrbezirk-fuer-bienen-ein-v1,bienen-faulbrut-100.html, Data publikacji: 2023.08.11, Data odczytu: 2023.08.14

Czytaj również

Zgnilec złośliwy (zgnilec amerykański) - Paenibacillus larvae



Liczba wyświetleń artykułu: 715

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Szaszłyki z marynatą miodową

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym