Portal Pszczelarski

Ul towarowy - rola i znaczenie w gospodarce pasiecznej

ul towarowy ul ul Dadanta ul Langstroth ul Ostrowskiej ul wielkopolski ul warszawski rodzaje uli

Pasieki ze względu na wielkość oraz sposób prowadzenia, dzielą się na amatorskie, przydomowe oraz towarowe. Ze względu na sposób korzystania z pożytków oraz mobilność, podział jest na dwa typy: stacjonarną i wędrowną. W przypadku pasiek towarowych niezwykle istotny jest dobór ula. Jaki jest więc idealny ul towarowy i jaką pełni rolę w gospodarce pasiecznej?

Czym jest ul towarowy?

Ul towarowy to nazwa ula, jaki jest najlepszą konstrukcją do prowadzenia pasieki mającej przynosić dochody i być źródłem utrzymania się pszczelarza. Pasieka towarowa to duże pasieczysko, złożone z co najmniej osiemdziesięciu uli. Jest to przedsięwzięcie w pełni angażujące pszczelarza, nierzadko wymagające zatrudnienia na stałe lub okresowo - przykładowo w czasie miodobrania - dodatkowych osób, ale jednocześnie przynoszące dochody na poziomie pozwalającym utrzymać ciągłość działania pasieki i jej poszerzanie, doinwestowanie. Pasieka towarowa pozwala utrzymać się pszczelarzowi i jego rodzinie oraz zatrudniać osoby do pracy, a dochody pochodzą ze sprzedaży miodu, pyłku, pierzgi i wosku pszczelego.

W pasiekach towarowych niezwykle istotny jest czas. Obsługa kilkudziesięciu i więcej uli, przeglądy, miodobranie, sprzedaż i dbanie o dystrybucję to działania bardzo czasochłonne. Jednak jednym z najbardziej zajmujących i najtrudniejszych zadań jest właśnie obsługa uli. Z tego też względu trzeba dobrać ul najłatwiejszy w obsłudze i przyjazny dla pszczół. W doborze idealnego ula towarowego ważna jest także decyzja o sposobie prowadzenia pasieki w sposób stacjonarny czy w sposób wędrowny.

Podsumowując, ul towarowy jest więc typem ula idealnie dopasowanym do potrzeb i specyfiki pracy pszczelarza w pasiece.

Jakie cechy ma ul towarowy?

Najpopularniejsze na świecie ule to ul Dadanta i ul Langstrotha. W Polsce najczęściej są jednak używane ule wielkopolskie oraz na terenach wschodnich - ule warszawske, w szczególności warszawski poszerzony. Na niektórych obszarach najpopularniejszy jest ul Ostrowskiej, którego budowa jest idealnie dostosowana do warunków klimatycznych na terenach północno-wschodnich.

Ul towarowy to ul wybrany do prowadzenia pasieki o dużej ilości pni. Powinien spełniać kilka funkcji, zależnie od wybranego sposobu jej prowadzenia. W przypadku pasieki towarowej stacjonarnej są to:

  • łatwość obsługi,
  • cena uli,
  • trwałość uli,
  • wyjmowane dennice – łatwość ich czyszczenia z osypu,
  • łatwość dostępu do ramek.

W Polsce najczęściej wybieranymi przez pszczelarzy towarowych ulami są ule wielkopolskie.

W przypadku pasieki towarowej wędrownej kwestii do rozważenia w przypadku wyboru uli towarowych jest więcej. Do powyższych kryteriów dodać należy:

  • lekkość - mała waga ułatwia przewóz,
  • wylotki i dobra wentylacja - wyjątkowo istotne w przypadku transportu,
  • stałość i stabilność konstrukcji,
  • pakowność - na paletach.

Kompromis pomiędzy wygodą pszczelarza a najlepszymi warunkami dla pszczół

W przypadku pasieki towarowej wybór odpowiedniego ula jest podstawą komfortu i sprawności pracy pszczelarza oraz powodzenia w miodobraniu czy zimowaniu pszczół. Jak wskazują badania, spośród uli ramkowych, zbudowanych według koncepcji powstałych na przełomie XIX i XX wieku, najlepszą i najbardziej naturalną konstrukcją sprzyjającą pszczelim rojom i szczególne dobremu zimowaniu, są ule warszawskie w nieruchomą dennicą. Jest to jednak ciężka, dość toporna i trudna w obsłudze dla pszczelarza konstrukcja. Czasochłonne prace przy ulu są dobre w przypadku pasieki hobbystycznej, gdzie przeglądy czy miodobranie są realizacją pasji i sposobem na uczenie się i spędzanie wolnego czasu po pracy, a nie pracą, która ma przebiegać sprawnie i przynosić dochody. 

Dobierając rodzaj uli towarowych trzeba brać pod uwagę szybkość i komfort pracy i wypracować kompromis pomiędzy sprawnością pracy w pasiece, a komfortowymi warunkami dla owadów. Pamiętać bowiem należy, że odpowiednie warunki w ulu przekładają się bezpośrednio na wydajność pracy pszczół oraz przeżywalność zimowli.

Korzyści z doboru odpowiedniego ula towarowego w pasiece towarowej

Do każdej pasieki dobrać należy odpowiedni ul towarowy. Wybór łatwego w obsłudze ule przyspieszy znacząco pracę przy przeglądach pasiecznych oraz miodobraniu, a w przypadku obsługi ponad stu pni jest to istotna różnica. 

Łatwe w przewozie, lekkie, mieszczące się na paletach ule ułatwiają z kolei transport w przypadku prowadzenia pasieki wędrownej, która obecnie jest najkorzystniejszym i najbardziej dochodowym sposobem prowadzenia gospodarstwa pasiecznego. Tutaj jednak ponownie należy wziąć pod uwagę czas, jaki zajmuje ładowanie uli na palety, układanie ich w przyczepach.

Idealnym rozwiązaniem są ule dobrane gabarytowo do wielkości palet, tak by na jednej mieściły się, przykładowo cztery i w takiej postaci uli ustawionych na paletach pozostawianie ich w miejscu kwitnienia pożytku. Wówczas załadunek i rozładunek podczas przewozów jest sprawniejszy i zajmuje mniej czasu. 

Podsumowanie

Ul towarowy jest to ul idealnie dobrany do potrzeb pszczelarze i jego sposobu prowadzenia pasieki. Najważniejsze, by był formą kompromisu pomiędzy wygodą, sprawnością i czasem obsługi a komfortem i dobrem owadów. Nowoczesne materiały, różne rozmiary i typy uli powodują, że wybór odpowiedniego ula towarowego jest trudny, ale odpowiednio dokonany znacząco ułatwia i usprawnia pracę w pasiece.

Bibliografia

Piątek M., Ul towarowy, Klecza Górna 2016Liczba wyświetleń artykułu: 573

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Garden Expo 2019 w Jasionce

Sposób na cellulit - miód i soda oczyszczona

XXVIII Wojewódzka Konferencja Pszczelarska w Karniowicach

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu