Portal Pszczelarski

Acetamiprid pozostawia ślad w produktach spożywczych 2023

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Niemczech neonikotynoidy Acetamiprid Footwatch rzepak

Choć stosowanie czynnych neonikotynoidów zostało mocno ograniczone przez Unię Europejską jeszcze w 2018 roku, to nadal do użytku dopuszczonych jest wiele pestycydów, które zawierają między innymi acetamipryd. Organizacja Footwatch wzywa jednak do całkowitego zakazania tych środków, ponieważ w wielu badaniach udowodniono, że pozostają one obecne w wielu produktach spożywczych, a ponadto dowiedziono, że tego typu środki uszkadzają układ nerwowy pszczół. 

Acetamiprid to środek, który ma szerokie zastosowanie między innymi w zwalczaniu mszyc. Tego typu pestycydy stosuje się też w uprawie rzepakowej, ponieważ są one skuteczne w walce ze szkodnikiem słodyszkiem rzepakowym. To jednak ma swoje konsekwencje również dla konsumentów. Jak wynika bowiem z przeprowadzonych badań przez Fundację Aurelia, środek ten znajduje się także w miodzie rzepakowym i w prawie 2% wszystkich nadesłanych próbek, przekraczał wartość, która została dopuszczona w prawie żywieniowym. Ponadto według badań przeprowadzonych przez organizację Foodwatch acetamiprid może także występować w wiśniach, szpinaku, cukinii lub bakłażanach. Natomiast spożywanie tych skażonych produktów jest niebezpieczne dla konsumentów.

Dlatego Footwatch wzywa do całkowitego zakazu stosowania tego środka, zwłaszcza że jego użycie w ciągu ostatnich lat wzrosło aż trzykrotnie. Jeśli bowiem rolnicy nie mogą stosować innych pestycydów, to sięgają częściej właśnie po acetamiprid.

Bibliografia

bienenjournal-de, Acetamiprid: Rückstände in vielen Lebensmitteln, https://www.bienenjournal.de/news/meldungen/acetamiprid-rueckstaende-in-vielen-lebensmitteln/, Data publikacji: 2023.07.10, Data odczytu: 2023.07.28Liczba wyświetleń artykułu: 433

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności