Portal Pszczelarski

Podsumowanie sezonu w żoliborskich pasiekach miejskich 2022

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo mazowieckie podsumowanie sezonu Żoliborskie miodobranie Miodowa Manufaktura

Urząd Dzielnicy Żoliborz podsumował sezon 2022 roku w swoich pasiekach w parkach Kępa Potocka i Kaskada. Z każdego ula udało się zebrać od 25 do 45 kilogramów miodu. 

Początkowo niewiele zapowiadało osiągnięcie tak dobrego wyniku. Sezon rozpoczął się dosyć chłodno. Pierwszy nektar pszczołom, który owady wykorzystały głównie na własne potrzeby, udało się zebrać z wierzb i klonów. Dopiero na przełomie maja i czerwca, w okresie kwitnienia akacji sytuacja się poprawiła i pomimo suszy zdołano łącznie wówczas pobrać około 100 kilogramów miodu z pasiek. Następnie nastał czas na miód lipowy, który mieszkańcy warszawskiej dzielnicy mogli posmakować podczas "Żoliborskiego miodobrania" - corocznej imprezy organizowanej przez lokalne władze. Ostatnie pszczele zbiory – nawłoci – zostały wykorzystane jako zimowy pokarm. 

Od października 2022 roku trwają przygotowania pasiek do zimy. Pszczelarze dostarczają do uli nie tylko pokarm, ale także podają owadom środki przeciwko chorobom wirusowym. 

W sumie pszczoły z żoliborskich pasiek miejskich wyprodukowały w 2022 roku ponad 250 kilogramów miodu, głównie akacjowego i lipowego. Pasieki w Kępie Potockiej i Kaskadzie mają bardzo dobre warunki do rozwoju. Rosną tu liczne rośliny miododajne między innymi nawłoć czy drzewa akacji i lipy. Łącznie znajduje się tu 8 uli, którymi opiekuje się Miodowa Manufaktura – rodzinna firma pszczelarska.Liczba wyświetleń artykułu: 661

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży