Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Podsumowanie sezonu w żoliborskich pasiekach miejskich 2022

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo mazowieckie podsumowanie sezonu Żoliborskie miodobranie Miodowa Manufaktura

Urząd Dzielnicy Żoliborz podsumował sezon 2022 roku w swoich pasiekach w parkach Kępa Potocka i Kaskada. Z każdego ula udało się zebrać od 25 do 45 kilogramów miodu. 

Początkowo niewiele zapowiadało osiągnięcie tak dobrego wyniku. Sezon rozpoczął się dosyć chłodno. Pierwszy nektar pszczołom, który owady wykorzystały głównie na własne potrzeby, udało się zebrać z wierzb i klonów. Dopiero na przełomie maja i czerwca, w okresie kwitnienia akacji sytuacja się poprawiła i pomimo suszy zdołano łącznie wówczas pobrać około 100 kilogramów miodu z pasiek. Następnie nastał czas na miód lipowy, który mieszkańcy warszawskiej dzielnicy mogli posmakować podczas "Żoliborskiego miodobrania" - corocznej imprezy organizowanej przez lokalne władze. Ostatnie pszczele zbiory – nawłoci – zostały wykorzystane jako zimowy pokarm. 

Od października 2022 roku trwają przygotowania pasiek do zimy. Pszczelarze dostarczają do uli nie tylko pokarm, ale także podają owadom środki przeciwko chorobom wirusowym. 

W sumie pszczoły z żoliborskich pasiek miejskich wyprodukowały w 2022 roku ponad 250 kilogramów miodu, głównie akacjowego i lipowego. Pasieki w Kępie Potockiej i Kaskadzie mają bardzo dobre warunki do rozwoju. Rosną tu liczne rośliny miododajne między innymi nawłoć czy drzewa akacji i lipy. Łącznie znajduje się tu 8 uli, którymi opiekuje się Miodowa Manufaktura – rodzinna firma pszczelarska.Liczba wyświetleń artykułu: 547

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Zryczałtowany podatek dochodowy przy sprzedaży bezpośredniej produktów pszczelich przetworzonych

Praca na etat a pasieka do 80 pni

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych