Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Uroczystość 100-lecia Polskiego Związku Pszczelarskiego i odsłonięcie popiersia ks. Jana Dzierżona - relacja z wydarzenia

Materiał podesłała do publikacji pani Joanna Zuehlke

pszczelarstwo w Polsce relacja z wydarzenia Karczowiska Górne Polski Związek Pszczelarski w Warszawie Jan Dzierżon Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu Beata Bojda Alicja Płocikiewicz Ewa Waś Paweł Chorbiński Fundacja Apikultura

W pierwszy weekend sierpnia br. Karczowiska Górne/k Elbląga zamieniły się w letnią stolicę polskiego pszczelarstwa. Po raz osiemnasty odbywały się tam największe w Polsce północnej Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności. Wyjątkowości tej edycji imprezy nadał szczególny jubileusz. W Karczowiskach świętowano 100. rocznicę powstania Polskiego Związku Pszczelarskiego.
Powracające po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności zgromadziły rzeszę odbiorców i sympatyków pszczelarstwa. Nie bez przyczyny spotkały się z pozytywnym odbiorem, bowiem na odwiedzających imprezę czekało moc atrakcji. Na stoiskach królował oczywiście miód, nie zabrakło również wyrobów z produktami pszczelimi, w tym kosmetyków. Oferowano także szeroki asortyment pszczelarski. Były stoiska z tradycyjną i naturalną żywnością - swojskimi serami, wędlinami, chlebem na zakwasie. Były domowe ciasta, pierogi, orientalna kawa, przyprawy, zioła i stoiska z rękodziełem. 

Jak zachęcali organizatorzy – "program Targów Pszczelarskich skomponowany został tak, by oprócz zakupów zapewnić miło spędzony czas z rodziną". I to się udało. Najmłodsi bawili się w wesołym miasteczku i brali udział w licznych konkursach, starsi uczestnicy imprezy słuchali koncertów. Publiczność rozbawiła grupa "The Postman", wykonując z powodzeniem największe przeboje "The Beatles"; następnie "Nord blues" – muzycy, grający klasycznego bluesa i rocka. Można było posłuchać także koncertu zespołu „Labirynt” oraz Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielonki Pasłęckiej. Emocje, szczególnie wśród męskiej części odbiorców Targów, wzbudziła prezentacja nowoczesnego sprzętu wojskowego z Jednostki 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Szczególny charakter XVIII Targom Pszczelarskim i Tradycyjnej Żywności nadało powiązanie ich ze 100 – leciem Polskiego Związku Pszczelarskiego. Sto lat temu, w 1922 r., powołano pierwszy w niepodległej Polsce Naczelny Związek Towarzystw Pszczelniczych. Był on protoplastą Polskiego Związku Pszczelarskiego w obecnym kształcie. Organizacja stworzona została na bazie zrzeszeń i towarzystw, działających wcześniej na terenie trzech zaborów. Skupiała pszczelarzy, działających w odrodzonej Polsce i upowszechniała pszczelarstwo. Przedsięwzięcie, realizowane przez Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu wraz z Polskim Związkiem Pszczelarskim, upamiętniało to wydarzenie. 

Na oficjalną część uroczystości setnej rocznicy Polskiego Związku Pszczelarskiego przybyli miłośnicy pszczelarstwa i liczna grupa pszczelarzy zrzeszona w związkach i kołach. Byli także znamienici goście, reprezentujący władze wojewódzkie i samorządowe, instytucje, jednostki i firmy.

100-lecie stało się okazją do uhonorowania osób, instytucji i samorządów wspierających pszczelarstwo, twórców i współorganizatorów jubileuszu. Zasłużeni otrzymali odznaczenia, w tym: Medal Stulecia Polskiego Związku Pszczelarskiego, Statuetki ks. dr. Jana Dzierżona, Zasłużony dla Rolnictwa, Złotej i Srebrnej Odznaki Regionalnego Związku Pszczelarzy w Elblągu.

Istotną częścią programu święta polskich pszczelarzy, było odsłonięcie popiersia wybitnego polskiego biologa – ks. dr. Jana Dzierżona. Nazywany "Kopernikiem pszczelarstwa", dokonał rewolucyjnego odkrycia zjawiska partenogenezy (dzieworództwa) u pszczół i zmodernizował pszczelarstwo. Postać ks. Jana Dzierżona przybliżała, eksponowana podczas wydarzenia, plenerowa wystawa zatytułowana „Kopernik pszczelarstwa”. Otworzyła ją Pani adiunkt Alicja Płocikiewicz z Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku.

Obchody 100. lecia PZP wzbogaciły, cieszące się dużym zainteresowaniem, wykłady dla pszczelarzy i konsumentów produktów pszczelich, prowadzone dr Ewę Waś, prof. dr hab. Pawła Chorbińskiego, dr Dariusza Tepera. Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć także ekspozycję „BEES & FLOWERS” autorstwa cenionej artystki Beaty Bojdy.

W planowaniu programu nie zabrakło edukacyjnych elementów, adresowanych do dzieci i młodzieży. Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu w ramach wydarzenia zorganizował Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Z każdej strony pszczoły wymagają naszej ochrony”. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Konkurs miał odzew w całym kraju. Podczas jubileuszu odbyło się oficjalne wręczenie nagród i wyróżnień, a najlepsze prace prezentowano na wystawie.

Uczestnicy obchodów stulecia PZP i miłośnicy pszczelarstwa, mogli wziąć udział w pokazie tworzenia (dziania) barci przez specjalistów z Lasów Państwowych z Nadleśnictwa z Kwidzyna. Utworzona barć znajdzie swoje stałe miejsce w Karczowiskach Górnych, będąc eksponatem w skansenie uli.

Obchody stulecia Polskiego Związku Pszczelarskiego wraz z Targami Pszczelarskimi i Tradycyjnej Żywności, były ważnym wydarzeniem dla środowiska pszczelarzy oraz lokalnej społeczności. Wzięło w nich udział ok. 20 000 osób. Impreza zgromadziła tysiące gości: pszczelarzy i sympatyków pszczelarstwa z terenu województw: warmińsko- mazurskiego, pomorskiego i kujawsko – pomorskiego, a także z całej Polski. Przede wszystkim byli to pszczelarze zrzeszeni w związkach (było ich około 1 000), niezrzeszeni oraz miłośnicy pszczelarstwa. Impreza skierowana była także do konsumentów produktów pszczelich, tradycyjnej i naturalnej żywności, rękodzieła, ekoturystów, rodzin. W gronie odbiorców znalazła się też młodzież i dzieci – za sprawą prowadzonych działań edukacyjnych.

Czytaj również:

XVIII Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności w Karczowiskach (galeria zdjęć)

Uroczystość 100-lecia Polskiego Związku Pszczelarskiego i odsłonięcie popiersia ks. Jana Dzierżona (zapowiedź wydarzenia)



Liczba wyświetleń artykułu: 899

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Biały miód leśny z Mount Oku

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Zasady rozliczania się w ramach projektu WRPP w latach 2016/2019

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Kradzież 12 zasiedlonych uli z miejscowości Jamy 2021

Miód Manuka wśród produktów spożywczych dla bogaczy

Pszczoła murarka - pierwszy lokator owadziego hotelu w Radlinie

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie