Portal Pszczelarski

Uroczystość 100-lecia Polskiego Związku Pszczelarskiego i odsłonięcie popiersia ks. Jana Dzierżona - relacja z wydarzenia

Materiał podesłała do publikacji pani Joanna Zuehlke

pszczelarstwo w Polsce relacja z wydarzenia Karczowiska Górne Polski Związek Pszczelarski w Warszawie Jan Dzierżon Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu Beata Bojda Alicja Płocikiewicz Ewa Waś Paweł Chorbiński Fundacja Apikultura

W pierwszy weekend sierpnia br. Karczowiska Górne/k Elbląga zamieniły się w letnią stolicę polskiego pszczelarstwa. Po raz osiemnasty odbywały się tam największe w Polsce północnej Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności. Wyjątkowości tej edycji imprezy nadał szczególny jubileusz. W Karczowiskach świętowano 100. rocznicę powstania Polskiego Związku Pszczelarskiego.
Powracające po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią, Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności zgromadziły rzeszę odbiorców i sympatyków pszczelarstwa. Nie bez przyczyny spotkały się z pozytywnym odbiorem, bowiem na odwiedzających imprezę czekało moc atrakcji. Na stoiskach królował oczywiście miód, nie zabrakło również wyrobów z produktami pszczelimi, w tym kosmetyków. Oferowano także szeroki asortyment pszczelarski. Były stoiska z tradycyjną i naturalną żywnością - swojskimi serami, wędlinami, chlebem na zakwasie. Były domowe ciasta, pierogi, orientalna kawa, przyprawy, zioła i stoiska z rękodziełem. 

Jak zachęcali organizatorzy – "program Targów Pszczelarskich skomponowany został tak, by oprócz zakupów zapewnić miło spędzony czas z rodziną". I to się udało. Najmłodsi bawili się w wesołym miasteczku i brali udział w licznych konkursach, starsi uczestnicy imprezy słuchali koncertów. Publiczność rozbawiła grupa "The Postman", wykonując z powodzeniem największe przeboje "The Beatles"; następnie "Nord blues" – muzycy, grający klasycznego bluesa i rocka. Można było posłuchać także koncertu zespołu „Labirynt” oraz Orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Zielonki Pasłęckiej. Emocje, szczególnie wśród męskiej części odbiorców Targów, wzbudziła prezentacja nowoczesnego sprzętu wojskowego z Jednostki 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Szczególny charakter XVIII Targom Pszczelarskim i Tradycyjnej Żywności nadało powiązanie ich ze 100 – leciem Polskiego Związku Pszczelarskiego. Sto lat temu, w 1922 r., powołano pierwszy w niepodległej Polsce Naczelny Związek Towarzystw Pszczelniczych. Był on protoplastą Polskiego Związku Pszczelarskiego w obecnym kształcie. Organizacja stworzona została na bazie zrzeszeń i towarzystw, działających wcześniej na terenie trzech zaborów. Skupiała pszczelarzy, działających w odrodzonej Polsce i upowszechniała pszczelarstwo. Przedsięwzięcie, realizowane przez Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu wraz z Polskim Związkiem Pszczelarskim, upamiętniało to wydarzenie. 

Na oficjalną część uroczystości setnej rocznicy Polskiego Związku Pszczelarskiego przybyli miłośnicy pszczelarstwa i liczna grupa pszczelarzy zrzeszona w związkach i kołach. Byli także znamienici goście, reprezentujący władze wojewódzkie i samorządowe, instytucje, jednostki i firmy.

100-lecie stało się okazją do uhonorowania osób, instytucji i samorządów wspierających pszczelarstwo, twórców i współorganizatorów jubileuszu. Zasłużeni otrzymali odznaczenia, w tym: Medal Stulecia Polskiego Związku Pszczelarskiego, Statuetki ks. dr. Jana Dzierżona, Zasłużony dla Rolnictwa, Złotej i Srebrnej Odznaki Regionalnego Związku Pszczelarzy w Elblągu.

Istotną częścią programu święta polskich pszczelarzy, było odsłonięcie popiersia wybitnego polskiego biologa – ks. dr. Jana Dzierżona. Nazywany "Kopernikiem pszczelarstwa", dokonał rewolucyjnego odkrycia zjawiska partenogenezy (dzieworództwa) u pszczół i zmodernizował pszczelarstwo. Postać ks. Jana Dzierżona przybliżała, eksponowana podczas wydarzenia, plenerowa wystawa zatytułowana „Kopernik pszczelarstwa”. Otworzyła ją Pani adiunkt Alicja Płocikiewicz z Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku.

Obchody 100. lecia PZP wzbogaciły, cieszące się dużym zainteresowaniem, wykłady dla pszczelarzy i konsumentów produktów pszczelich, prowadzone dr Ewę Waś, prof. dr hab. Pawła Chorbińskiego, dr Dariusza Tepera. Uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć także ekspozycję „BEES & FLOWERS” autorstwa cenionej artystki Beaty Bojdy.

W planowaniu programu nie zabrakło edukacyjnych elementów, adresowanych do dzieci i młodzieży. Regionalny Związek Pszczelarzy w Elblągu we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu w ramach wydarzenia zorganizował Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Z każdej strony pszczoły wymagają naszej ochrony”. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Konkurs miał odzew w całym kraju. Podczas jubileuszu odbyło się oficjalne wręczenie nagród i wyróżnień, a najlepsze prace prezentowano na wystawie.

Uczestnicy obchodów stulecia PZP i miłośnicy pszczelarstwa, mogli wziąć udział w pokazie tworzenia (dziania) barci przez specjalistów z Lasów Państwowych z Nadleśnictwa z Kwidzyna. Utworzona barć znajdzie swoje stałe miejsce w Karczowiskach Górnych, będąc eksponatem w skansenie uli.

Obchody stulecia Polskiego Związku Pszczelarskiego wraz z Targami Pszczelarskimi i Tradycyjnej Żywności, były ważnym wydarzeniem dla środowiska pszczelarzy oraz lokalnej społeczności. Wzięło w nich udział ok. 20 000 osób. Impreza zgromadziła tysiące gości: pszczelarzy i sympatyków pszczelarstwa z terenu województw: warmińsko- mazurskiego, pomorskiego i kujawsko – pomorskiego, a także z całej Polski. Przede wszystkim byli to pszczelarze zrzeszeni w związkach (było ich około 1 000), niezrzeszeni oraz miłośnicy pszczelarstwa. Impreza skierowana była także do konsumentów produktów pszczelich, tradycyjnej i naturalnej żywności, rękodzieła, ekoturystów, rodzin. W gronie odbiorców znalazła się też młodzież i dzieci – za sprawą prowadzonych działań edukacyjnych.

Czytaj również:

XVIII Targi Pszczelarskie i Tradycyjnej Żywności w Karczowiskach (galeria zdjęć)

Uroczystość 100-lecia Polskiego Związku Pszczelarskiego i odsłonięcie popiersia ks. Jana Dzierżona (zapowiedź wydarzenia)



Liczba wyświetleń artykułu: 1119

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Zimowy torcik z żurawiną i kremem z białej czekolady

Szarlotka z karmelizowanymi migdałami

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym