Portal Pszczelarski

Pszczoły pomagają zwiększać stabilność zbiorów

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Anglii Jake Bishop zapylanie roślin zapylacze

Brytyjscy naukowcy z University of Reading zbadali wpływ pszczół i innych owadów zapylających na stabilność plonów. Stwierdzono, że występują aż o 32% mniejsze wahania w poziomie zbiorów z upraw, które odwiedzają pszczoły od tych, na których brakuje zapylaczy. 

Wyniki z dokonanych przez naukowców 200 badań zostały opublikowane w czasopiśmie "Ecology Letters". Badacze skupili się przede wszystkim na trzech ważnych na skalę światową roślinach - bobie, rzepaku oraz jabłkach, ale analizie zostały podane też pojedyncze rośliny. Zróżnicowany był również obszar. Były to zarówno wielkie areały, jak i niewielkie pola. 

Cytowany przez Polską Agencję Prasową, Jake Bishop z zespołu badawczego i autor opublikowanego w "Ecology Letters" artykułu podkreśla, że stabilna i przewidywalna produkcja pożywnego jedzenia to konieczność dla rolników i globalnego bezpieczeństwa żywnościowego. Jego zdaniem jest to szczególnie ważne w czasie trwającego kryzysu żywnościowego spowodowanego wojną na Ukrainie. Uniknięcie dramatycznych podwyżek cen może być możliwe właśnie dzięki pszczołom. Miejsca, które odwiedzają wyróżniają się znaczącą mniejszą fluktuacją zbiorów, co jednocześnie redukuje ryzyko wahań cen na rynku. Zapylacze pozwalają także roślinom osiągnąć maksimum wydajności, co zwiększa polony, choć tu niebagatelne znaczenie mają również inne czynniki, jak minerały w glebie czy dostęp do wody.

Czytaj więcej:

Zapylanie roślin przez pszczoły miodne



Liczba wyświetleń artykułu: 736

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Skład miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Bananowe chipsy z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem