Portal Pszczelarski

XV Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie

wydarzenie pszczelarskie impreza pszczelarska pszczelarstwo świętokrzyskie sierpień 2022 2017 Bałtów XV Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie Świętokrzyskie Święto Pszczoły Święto Pszczoły Jerzy Demetraki-Paleolog Aneta Strachecka Ewa Waś Dariusz Teper Małgorzata Wrzesień Iryna Masliy

19-21 sierpnia 2022 roku w niepowtarzalnym klimacie Bałtowskiego Przełomu Kamiennej odbędzie się już po raz piętnasty Świętokrzyskie Święto Pszczoły organizowane przez Stowarzyszenie LGD "Krzemienny Krąg", Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Ostrowieckiej i Gminę Bałtów.

A ponieważ piętnaście w słowniku staropolskim to mendel, który oznacza także sposób zestawiania snopków na polu, by bezpiecznie wyschły przed zwiezieniem plonów do stodoły, postanowiliśmy kontynuować wszystko, co najlepsze w tradycji naszych pszczelarskich spotkań z akcentem na takie "zestawienie" programu wydarzenia, by efekt posłużył kształtowaniu
w powszechnej świadomości obowiązku dbałości o przyszłość Planety. Stąd w zorganizowanych STREFACH znajdziecie Państwo wszystko, co służy edukacji, wiedzy a także praktyce pszczelarskiej, gdyż, jak mawiał Maurycy Maeterlinck, wybitny poeta, dramaturg, eseista i laureat Nagrody Nobla: "Kiedy z powierzchni ziemi znikną pszczoły, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia...".

Z powyższego każda z zaoferowanych STREF XV Świętokrzyskiego Święta Pszczoły to spójny z całością przyczynek do refleksji nad głębią zacytowanej powyżej myśli. Zamierzamy kontynuować to, co dotychczas było najlepsze oraz rozwijać wydarzenie o nowe, głównie edukacyjno-warsztatowe walory pszczelarskiego święta. 

Na tegoroczną formułę złożą się różnorodne strefy przedsięwzięcia:

1. STREFA WYSTAWIENNICZA zorganizowana na Okręglicy przeznaczona będzie dla wystawców: producentów sprzętu pszczelarskiego, wytwórców produktów pochodzenia pszczelego, hodowców matek pszczelich, roślin miododajnych, rękodzielników, twórców ludowych itd. oraz szerokiego grona klientów nie tylko z branży pszczelarskiej. Formuła otwartego kiermaszu corocznie gromadzi ponad 40 wystawców z Polski i zagranicy, tysiące gości oraz jest przeglądem najnowszych wyrobów, produktów, technologii i wiedzy na temat pszczelarstwa. 

2. STREFA KONFERENCYJNA jest ukłonem w kierunku błyskawicznie rozwijającej się wiedzy naukowej na temat życia pszczół i produktów pochodzenia pszczelego ze szczególnym uwzględnieniem ich właściwości leczniczych w służbie apiterapii..

3. STREFA WARSZTATOWA zakłada szereg interaktywnych wydarzeń, które nawiązywały będą do tradycji pszczelarskich w regionie, twórczości artystycznej oraz praktycznej wiedzy na temat pszczelarstwa. Wykonanie tradycyjnych barci przypomni o dziedzictwie prastarej Puszczy Iłżeckiej, w ostępach której do poł. XIX w. kwitło bartnictwo cechowe. Pokazy rzeźbiarskie odsłonią inne, artystyczne oblicze wosku, a warsztaty pszczelarskie z udziałem m.in. specjalistów z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli oraz doradców największych producentów sprzętu pszczelarskiego w kraju posłużą wzbogaceniu praktycznej wiedzy niezbędnej do obsługi pasieki. 

4. STREFA ARTYSTYCZNA to tradycyjnie dobra rozrywka muzyczna nawiązująca do nurtów muzyki biesiadnej, ludowej i tanecznej z elementami etno. Nie zabraknie lubianej Orkiestry Polowej Brygady Drużyn Strzeleckich oraz innych wykonawców takich jak "Wianki znad Krępianki".

XV edycji Świętokrzyskiego Święta Pszczoły towarzyszył będzie także konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych, by edukacją pszczelarską oraz świadomością roli jaką pszczoły odgrywają w ekosystemie, obejmować najmłodsze pokolenia obywateli. 

Serdecznie zapraszamy do udziału i współpracy, by kolejna edycja pszczelarskiego święta nad Kamienną była najlepszą z dotychczasowych i otworzyła przed wydarzeniem nowe perspektywy.

Program wydarzenia pn. XV Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie 2022:

19.08.2022 r. (piątek)

13:00 - Oficjalne otwarcie XV Świętokrzyskiego Święta Pszczoły

13:00 - 17:00 - Targi i wystawy sprzętu pszczelarskiego i produktów pszczelich

20.08.2022 r. (sobota)

7:30 - 17:00 - Targi i wystawy sprzętu pszczelarskiego i produktów pszczelich

10:00 - 17:00 - Strefa warsztatów pszczelarskich, rękodzielniczych i artystycznych

10:00 - 14:00 - Konferencja Pszczelarska "Zajazd Przystocze"

- 10:00-10:45 - prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog – "Co z pszczołami opornymi na warrozę"

- 10:45-11:30 - dr hab. Aneta Strachecka - "Ciało tłuszczowe jako centrum dowodzenia w organizmie pszczoły"

- 11:30-12:15 - dr Ewa Waś - "Jakość wosku na krajowym rynku oraz wpływ zafałszowań węzy na rozwój rodzin pszczelich" 

- 12:15-12:30 - dr Dariusz Teper - "Miody odmianowe - fakty i mity" 

- 12:30-13:15 - dr hab. Małgorzata Wrzesień - "Potencjał układów liniowych w krajobrazie rolniczym do świadczenia usług dla zapylaczy"

- 13:15-14:00 - Masliy Iryna, Instytut Zootechniki Charków - "Instynkty pszczół: badanie i zastosowanie ochrony owadów przed patogenami"

13:00 - 14:00 - Koncert Studio Piosenki MEtro z Ostrowca Świętokrzyskiego

14:00 - 18:00 - Występ zespołu "No To Gramy"

21.08.2022 r. (niedziela)

8:00 - 16:00 - Targi i wystawy sprzętu pszczelarskiego i produktów pszczelich

10:00 - 16:00 - Strefa warsztatów pszczelarskich, rękodzielniczych i artystycznych

10:00 - Msza Święta w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Bolesnej w Bałtowie w intencji pszczelarzy

11:00 - 11:30 - Przemarsz pozctów sztandarowych na bałtowską "Okręglicę"

11:30 - 12:00 - Powitanie zaproszonych gości, wręczenie wyróżnień i odznaczeń

12:30 - 12:45 - Konkurs Kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejsich pn. "Bitwa Regionów" - etap powiatowy

12:45 - 13:30 - Występ zespołu "Wianki znad Krępianki"

13:30 - 15:30 - Występ Orkiestry Polowej Brygady Polskich Drużyn Strzeleckich

15:30 - 17:00 - Muzyka na żywo DJ

17:00 - Oficjalne zakończenie wydarzenia XV Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie

 

XV Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie plakat

 

Zobacz również:

VXI Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie

X Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie

IX Świętokrzyskie Święto Pszczoły w Bałtowie

VIII Świętokrzyskie Święto Pszczoły

VII Świętokrzyskie Święto Pszczoły

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 4224

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu