Portal Pszczelarski

Pszczelarz, który stracił 400 tysięcy pszczół odbuduje pasiekę dzięki Banku Pszczelemu

pszczelarstwo wielkopolskie Bank Pszczeli wytrucie pszczół zatrucie pszczół Rafał Szela Maciej Szela

Bank Pszczeli z Rzeszowa przekazał rodziny pszczele na odbudowę pasieki pszczelarzowi z wielkopolskich Tworzymirek, który we wrześniu 2021 roku stracił 400 tysięcy pszczół. Teraz poszkodowany hodowca będzie mógł odtworzyć swoją hodowlę. 

Do przekazania pięciu rodzin pszczelich pszczelarzowi z Tworzymirek doszło we wtorek, 10 maja 2022 roku. W rozmowie z Polską Agencją Prasową przedstawiciel Banku Pszczelego Maciej Szela zapewnił, że są to rodzin założone w ubiegłym roku, znajdujące się na nowych ramkach i nowej węzie. 

Poszkodowany pszczelarz stracił swoje owady wskutek wytrucia. Dodatkowo przestępca zatkał pianką izolacyjną otwory wylotowe w ulach, tak aby pszczoły nie mogły uciec. Odbudowa kilkuset tysięcznej kolonii pszczół jest niezwykle kosztowna i czasochłonna. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi właśnie Bank Pszczeli, który jest jedyną w Polsce instytucją, pomagającą pszczelarzom, których pasieki zostały wytrute lub zniszczone przez osoby trzecie. Pomoc jest nieodpłatna i polega na przekazaniu wraz z darmowym dowozem do 20% utraconej hodowli. W ciągu roku Bank może przekazać do 120 rodzin pszczelich. 

Instytucja jest inicjatywą braci Rafała i Macieja Szelów. Pierwszy z nich w 2018 roku stracił w wyniku wytrucia aż 2,5 miliona pszczół. Dzięki pomocy, jaką wówczas otrzymał mógł nie tylko odbudować pasiekę, ale również dać początek Bankowi Pszczelemu.

Czytaj również:

Wytrucie 420 tysięcy pszczół w Tworzymirkach 2021



Liczba wyświetleń artykułu: 1005

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu