Portal Pszczelarski

Wytrucie 420 tysięcy pszczół w Tworzymirkach 2021

pszczelarstwo wielkopolskie zatrucie pszczół wytrucie pszczół fotopułapka

W leśnej pasiece w Tworzymirkach w województwie wielkopolskim doszło do otrucia blisko 420 tysięcy pszczół. Zniszczone zostały również ule. Policja poszukuje sprawców przestępstwa.

Do śmierci 21 pszczelich rodzin doprowadziło prawdopodobnie użycie środka chemicznego. Sprawca zatkał również pianką montażową 4 niezamieszkałe ule. Straty zostały oszacowane na 44 tysiące złotych.

Sprawę badają policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Gostynie, którym udało się już zatrzymać pierwszego podejrzanego. Jest nim 34-letni pszczelarz. Mężczyzna usłyszał zarzuty zniszczenia mienia, za co grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności. Podejrzany nie przyznaje się do winy. Policja nadal poszukuje drugiego ze sprawców. Według informacji TVN24 przekazanych przez właściciela pasieki, ich twarze zostały zarejestrowane przez fotopułapkę 1 września, kiedy mieli dokonać rekonesansu i 11 września 2021 roku, kiedy doszło do tragicznego zdarzenia.

Jak podaje portal money.pl, ataki na pasieki są obecnie plagą. W ciągu roku ofiarą celowego otrucia, niszczenia uli lub kradzieży rodzin pszczelich pada nawet kilkaset pasiek w ciągu roku. Sprawców takich przestępstw ze względu na brak śladów lub świadków najczęściej nie udaje się wykryć.



Liczba wyświetleń artykułu: 1307

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.