Portal Pszczelarski

Starostwo powiatowe w Nysie rozdaje mieszkańcom nasiona roślin miododajnych 2022

pszczelarstwo opolskie akcja pszczelarska rośliny miododajne Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Opolu Koło Pszczelarzy w Głuchołazach Antoni Ożóg

Starostwo Powiatowe w Nysie zorganizowało akcję nieodpłatnego przekazania mieszkańcom powiatu nasion roślin miododajnych. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania. Pierwsza partia nasion rozeszła się w przeciągu kilku dni. 

Informację o akcji nyskie starostwo przekazało za pośrednictwem mediów społecznościowych. Urzędnicy zachęcali do posiania nasion w ogrodzie lub działce, by stworzyć łąkę kwietną, która przyniesie pszczołom pyłki i nektar. W tym celu przygotowano 1000 woreczków, zawierających mieszankę facelii błękitnej, gorczycy maryna i rzepiku malwira. 

Pierwsza partia woreczków z nasionami rozeszła się jak świeże bułeczki, dlatego władze powiatu zdecydowały o przygotowały kolejnej miododajnej mieszanki. Można ją odebrać na parterze głównego budynku starostwa powiatowego w Nysie. 

Portal "Nasze Miasto Nysa" zapytał, co sądzą na temat tej akcji opolscy pszczelarze. Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Opolu i Koła Związku Pszczelarzy w Głuchołazach Antoni Ożóg wyraził w rozmowie z serwisem ubolewanie, że urzędnicy nie skonsultowali tego projektu z miejscowymi hodowcami pszczół. Zdaniem prezesa, łąki kwietne są wprawdzie dobrym ruchem, ale będą one mieć charakter jednoroczny. Lepszym pomysłem według niego mogłoby być zatem sadzenie miododajnych krzewów wzdłuż lokalnych ścieżek rowerowych.



Liczba wyświetleń artykułu: 818

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie