Portal Pszczelarski

Facelia błękitna - roślina miododajna

Na zdjęcia: facelia. Źródło zdjęcia: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/27/RitschenhausenPhacelia2003-07-08.jpg Autor zdjęcia: Winfried Gänßler

facelia facelia błękitna wiązanka wrotyczkowa Phacelia tanacetifolia wydajność miodowa roślina miododajna królowa roślin miododajnych wydajność miodowa facelii błękitnej kwitnięcie facelii błękitnej uprawa facelii błękitnej cechy charakterystyczne facelii błękitnej

Jakie cechy roślin są najważniejsze z punktu widzenia pszczelarza? W odróżnieniu od rolnika nie interesuje go wysokość plonów, a wydajność nektarowa i pyłkowa kwiatów. Jedną z najbardziej wydajnych i miododajnych roślin jest facelia.

Pod nazwa facelia kryje się kilkadziesiąt gatunków roślin, jednak w Polsce najpowszechniej występuje facelia błękitna. Można powiedzieć, że pszczoły ją wręcz uwielbiają, a gdy rośnie w pobliżu pasieki wracają do niej przez cały dzień. Nektar i pyłek rośliny nie tylko odpowiadają pszczołom pod względem smakowym i zapachowym, ale też pozwalają zgromadzić spore zapasy miodu. Na jednym metrze kwadratowym uprawy faceliowej może pracować nawet 30 pszczół, a i tak każda wraca do ula z pełnym koszyczkiem i wolem. Przyjmuje się, że w dobrych latach z jednego tylko hektara facelii można uzyskać od 300 do 400 kg miodu.

Przydatna dla rolników i pszczelarzy
Facelia bardzo często uprawiana jest wyłącznie na pożytek pszczół, czyli oprócz miodu człowiek nie ma z niej żadnego innego pożytku. To zupełnie inna sytuacja niż w przypadku drzew owocowych czy rzepaku, które nie tylko pozwalają pszczołom na wytwarzanie miodu, ale też później dają plon możliwy do wykorzystania w inny sposób. Pożytek z facelii mogą mieć natomiast zwierzęta, gdyż jest doskonałą paszą – szybko rośnie i jest bardzo odżywcza. Rolnicy na swoich polach wysiewają ja więc dość chętnie, co więcej – uprawą facelii zajmują się też pszczelarze, którzy chcą zintensyfikować zbiory na terenach ubogich w inne pożytki.

Szybko rośnie, obficie nektaruje
Jedną z największych zalet facelii błękitnej jest jej szybki wzrost. Wschodzi po około tygodniu od zasiewu, a po 50 dniach zakwita. Kwitnienie trwa około 5-6 tygodni, czyli pszczoły mają zapewniony obfity pożytek przez co najmniej półtora miesiąca. Roślinę można wysiać praktycznie na każdym rodzaju gleby, jednak na glebach żyznych będzie bujniejsza i wydajniejsza. Najlepiej wysiać facelię wczesną wiosną (nawet w marcu), wtedy będzie idealnym pożytkiem dla pszczół. Wielu pszczelarzy wysiewa facelię także w czerwcu, dzięki czemu zapobiega krytycznemu okresowi w pożytkach pszczelich, jaki ma miejsce w sierpniu. Późniejsze wysianie wiąże się jednak z krótszym czasem wegetacji, czyli późnym latem nie uzyskamy tyle miodu co na wiosnę.

Nawożenie nie sprzyja nektarowi
Aby roślina wyrosła bardziej bujna, rolnicy często stosują sztuczne nawozy, szczególnie azotowe. Jednak w przypadku wysiewania facelii na potrzeby pszczół warto ograniczyć stosowanie nawozów do minimum. Po pierwsze – są one szkodliwe dla pszczół. A po drugie – nawożona roślina, choć wyrasta większa, dużo słabiej nektaruje. Jeśli więc planujemy obfite zbiory miodu, pozwólmy facelii błękitnej rosnąć bez dodatkowych wspomagaczy.

Dużym problemem w uprawie facelii są też chwasty, które pojawiają się bardzo szybko i są bardzo uciążliwe. Niestety, zastosowanie środków ochrony roślin mogłoby zatruć pszczoły, dlatego trzeba w walce z uciążliwymi chwastami poszukiwać naturalnych rozwiązań. Odchwaszczanie mechaniczne (na przykład bronowanie pola po wzejściu większości roślin) nie jest być może tak skuteczne, jak chemiczne, ale z punktu widzenia pszczół zdecydowanie bardziej bezpieczne.

Opracowano na podstawie:
Andrzej Wieczorek, Uprawa facelii błękitnej, Śląskie Aktualności Rolnicze 2012, lipiec-sierpień s. 12-13

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 100378

Komentarze z forum pszczelarskiego

kazia 2015-11-10 10:16:31

Ja nie rozumiem czemu wszyscy to sieją, u mnie lepiej wychodzi ogórecznik i żmijowiec.

blondynekkrk 2015-11-10 19:48:17

Kazia, pewnie dlatego, że jest to królowa roślin miododajnych :) Ale z tego co wiem, to im lepsza ziemia tym obfitszy pożytek. Może i u Ciebie ziemia ma wpływ na to, że ogórecznik i żmijowiec u Ciebie lepiej rosną :)

factis 2015-11-11 11:16:34

To zależy głównie od warunków w jakich następuje wysiew i wzrost roślin. Facelia nie na żarty jest nazywana królową roślin miododajnych. Zarówno ogórecznik jak i żmijowiec charakteryzują się wysoką miodnością. Ogórecznik jednak nie charakteryzuje zwarty wzrost, tak jak i żmijowiec grecki. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że i jedna i druga roślina może stanowić urozmaicenie pożytku.

arek 2015-12-28 18:36:49

Dlaczego jedni mówią facela a inni facelia? Kto ma rację?

Antoni 2016-02-28 12:30:32

Kazia, wszyscy sieją dlatego, że pszczoły latają na facelię. Dużo miodu można pozyskać z nawet niedużego poletka.

eryk16 2017-03-27 17:18:51

Już nie mogę doczekać się widoku fioletowych pól...

michal1972 2017-07-17 08:50:43

Kocham widok kwitnącej facelii. Miód na moje serce :)

baniak89 2018-01-16 21:29:59

dziwne tu rzeczy czytam, sieje facelie od 5 lat, przywiozlem nasiona kwalifikowane z niemiec bd jakosci, co prawda sieje w niskiej klasie ziemi, 4 max, ale nigdy nie widzialem zeby facelia schodzila w tydzien, czasami nawet gryka dluzej schodzi, w zaleznosci od warunkow pogodowych u mnie schodzi nawet 3 tygodnie, 4-5 tygodni rosnie do kwitnienia i kwitnie 5-6 tygodni. w tym roku bede mial posiane ponad 7h faceli i 3h gryki az sie nie moge doczekac. :)

KarolM 2018-12-05 14:45:17

Czy facelia może nie zakwitnąć jak będzie zjadana przez zwierząta?

blondynekkrk 2018-12-05 16:28:41

@KarolM - oczywiście. Jak ma zakwitnąć, jeżeli zostanie zjedzona? :)  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie