Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Facelia błękitna - roślina miododajna

Na zdjęcia: facelia. Źródło zdjęcia: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/27/RitschenhausenPhacelia2003-07-08.jpg Autor zdjęcia: Winfried Gänßler

facelia facelia błękitna wiązanka wrotyczkowa Phacelia tanacetifolia wydajność miodowa roślina miododajna królowa roślin miododajnych wydajność miodowa facelii błękitnej kwitnięcie facelii błękitnej uprawa facelii błękitnej cechy charakterystyczne facelii błękitnej

Jakie cechy roślin są najważniejsze z punktu widzenia pszczelarza? W odróżnieniu od rolnika nie interesuje go wysokość plonów, a wydajność nektarowa i pyłkowa kwiatów. Jedną z najbardziej wydajnych i miododajnych roślin jest facelia.

Pod nazwa facelia kryje się kilkadziesiąt gatunków roślin, jednak w Polsce najpowszechniej występuje facelia błękitna. Można powiedzieć, że pszczoły ją wręcz uwielbiają, a gdy rośnie w pobliżu pasieki wracają do niej przez cały dzień. Nektar i pyłek rośliny nie tylko odpowiadają pszczołom pod względem smakowym i zapachowym, ale też pozwalają zgromadzić spore zapasy miodu. Na jednym metrze kwadratowym uprawy faceliowej może pracować nawet 30 pszczół, a i tak każda wraca do ula z pełnym koszyczkiem i wolem. Przyjmuje się, że w dobrych latach z jednego tylko hektara facelii można uzyskać od 300 do 400 kg miodu.

Przydatna dla rolników i pszczelarzy
Facelia bardzo często uprawiana jest wyłącznie na pożytek pszczół, czyli oprócz miodu człowiek nie ma z niej żadnego innego pożytku. To zupełnie inna sytuacja niż w przypadku drzew owocowych czy rzepaku, które nie tylko pozwalają pszczołom na wytwarzanie miodu, ale też później dają plon możliwy do wykorzystania w inny sposób. Pożytek z facelii mogą mieć natomiast zwierzęta, gdyż jest doskonałą paszą – szybko rośnie i jest bardzo odżywcza. Rolnicy na swoich polach wysiewają ja więc dość chętnie, co więcej – uprawą facelii zajmują się też pszczelarze, którzy chcą zintensyfikować zbiory na terenach ubogich w inne pożytki.

Szybko rośnie, obficie nektaruje
Jedną z największych zalet facelii błękitnej jest jej szybki wzrost. Wschodzi po około tygodniu od zasiewu, a po 50 dniach zakwita. Kwitnienie trwa około 5-6 tygodni, czyli pszczoły mają zapewniony obfity pożytek przez co najmniej półtora miesiąca. Roślinę można wysiać praktycznie na każdym rodzaju gleby, jednak na glebach żyznych będzie bujniejsza i wydajniejsza. Najlepiej wysiać facelię wczesną wiosną (nawet w marcu), wtedy będzie idealnym pożytkiem dla pszczół. Wielu pszczelarzy wysiewa facelię także w czerwcu, dzięki czemu zapobiega krytycznemu okresowi w pożytkach pszczelich, jaki ma miejsce w sierpniu. Późniejsze wysianie wiąże się jednak z krótszym czasem wegetacji, czyli późnym latem nie uzyskamy tyle miodu co na wiosnę.

Nawożenie nie sprzyja nektarowi
Aby roślina wyrosła bardziej bujna, rolnicy często stosują sztuczne nawozy, szczególnie azotowe. Jednak w przypadku wysiewania facelii na potrzeby pszczół warto ograniczyć stosowanie nawozów do minimum. Po pierwsze – są one szkodliwe dla pszczół. A po drugie – nawożona roślina, choć wyrasta większa, dużo słabiej nektaruje. Jeśli więc planujemy obfite zbiory miodu, pozwólmy facelii błękitnej rosnąć bez dodatkowych wspomagaczy.

Dużym problemem w uprawie facelii są też chwasty, które pojawiają się bardzo szybko i są bardzo uciążliwe. Niestety, zastosowanie środków ochrony roślin mogłoby zatruć pszczoły, dlatego trzeba w walce z uciążliwymi chwastami poszukiwać naturalnych rozwiązań. Odchwaszczanie mechaniczne (na przykład bronowanie pola po wzejściu większości roślin) nie jest być może tak skuteczne, jak chemiczne, ale z punktu widzenia pszczół zdecydowanie bardziej bezpieczne.

Opracowano na podstawie:
Andrzej Wieczorek, Uprawa facelii błękitnej, Śląskie Aktualności Rolnicze 2012, lipiec-sierpień s. 12-13

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 109356

Komentarze z forum pszczelarskiego

kazia 2015-11-10 10:16:31

Ja nie rozumiem czemu wszyscy to sieją, u mnie lepiej wychodzi ogórecznik i żmijowiec.

blondynekkrk 2015-11-10 19:48:17

Kazia, pewnie dlatego, że jest to królowa roślin miododajnych :) Ale z tego co wiem, to im lepsza ziemia tym obfitszy pożytek. Może i u Ciebie ziemia ma wpływ na to, że ogórecznik i żmijowiec u Ciebie lepiej rosną :)

factis 2015-11-11 11:16:34

To zależy głównie od warunków w jakich następuje wysiew i wzrost roślin. Facelia nie na żarty jest nazywana królową roślin miododajnych. Zarówno ogórecznik jak i żmijowiec charakteryzują się wysoką miodnością. Ogórecznik jednak nie charakteryzuje zwarty wzrost, tak jak i żmijowiec grecki. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że i jedna i druga roślina może stanowić urozmaicenie pożytku.

arek 2015-12-28 18:36:49

Dlaczego jedni mówią facela a inni facelia? Kto ma rację?

Antoni 2016-02-28 12:30:32

Kazia, wszyscy sieją dlatego, że pszczoły latają na facelię. Dużo miodu można pozyskać z nawet niedużego poletka.

eryk16 2017-03-27 17:18:51

Już nie mogę doczekać się widoku fioletowych pól...

michal1972 2017-07-17 08:50:43

Kocham widok kwitnącej facelii. Miód na moje serce :)

baniak89 2018-01-16 21:29:59

dziwne tu rzeczy czytam, sieje facelie od 5 lat, przywiozlem nasiona kwalifikowane z niemiec bd jakosci, co prawda sieje w niskiej klasie ziemi, 4 max, ale nigdy nie widzialem zeby facelia schodzila w tydzien, czasami nawet gryka dluzej schodzi, w zaleznosci od warunkow pogodowych u mnie schodzi nawet 3 tygodnie, 4-5 tygodni rosnie do kwitnienia i kwitnie 5-6 tygodni. w tym roku bede mial posiane ponad 7h faceli i 3h gryki az sie nie moge doczekac. :)

KarolM 2018-12-05 14:45:17

Czy facelia może nie zakwitnąć jak będzie zjadana przez zwierząta?

blondynekkrk 2018-12-05 16:28:41

@KarolM - oczywiście. Jak ma zakwitnąć, jeżeli zostanie zjedzona? :)  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.