Portal Pszczelarski

Pszczeli starter na Politechnice Wrocławskiej 2022

Źródło grafiki: pl.wikipedia.org/wiki/Murarka_ogrodowa#/media/Plik:Osmia_rufa_couple_(aka).jpg Autor: André Karwath aka Aka CC BY-SA 2.5

pszczelarstwo dolnośląskie murarka ogrodowa pszczeli starter

Na terenach zielonych kampusu Politechniki Wrocławskiej powstał "pszczeli starter". Jest to niewielka hodowla pszczół murarek założona przez studentów Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Środowiska.

Umieszczenie owadów na terenie kampusu jest rezultatem prowadzonych dla dzieci przez studentów warsztatów z czyszczenia gniazd murarek. Jednym z elementów zajęć było wspólne wydobycie kokonów murarki ogrodowej z trzcin i umieszczenie w hotelach dla owadów we Wrocławiu. Pozostałe po warsztatach trzciny gniazdowe z niewyjętymi kokonami murarek wraz z gotowymi domkami dla nich postanowiono wykorzystać do stworzenia własnej hodowli, nazwanej "pszczelim starterem".

Jak informuje na swojej stronie Politechnika Wrocławska, sprawa była dosyć pilna, gdyż pszczoły zaczęły wygryzać się z kokonów. Studenci zatem postanowili, że owady pojawią się w pobliżu budynków ich wydziałów. Ponadto część murarek została wysłana do Poznania, Legnicy, Kotliny Kłodzkiej i na Górny Śląsk.

Studenci planują dodatkowo przygotować mapę z zaznaczonymi hotelami dla zapylaczy we Wrocławiu. Znajdą się tam także informację na temat stanu hoteli i bazy pokarmowej dla pszczół w okolicy.

Czytaj również:

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje



Liczba wyświetleń artykułu: 932

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych