Portal Pszczelarski

Pszczeli starter na Politechnice Wrocławskiej 2022

Źródło grafiki: pl.wikipedia.org/wiki/Murarka_ogrodowa#/media/Plik:Osmia_rufa_couple_(aka).jpg Autor: André Karwath aka Aka CC BY-SA 2.5

pszczelarstwo dolnośląskie murarka ogrodowa pszczeli starter

Na terenach zielonych kampusu Politechniki Wrocławskiej powstał "pszczeli starter". Jest to niewielka hodowla pszczół murarek założona przez studentów Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Środowiska.

Umieszczenie owadów na terenie kampusu jest rezultatem prowadzonych dla dzieci przez studentów warsztatów z czyszczenia gniazd murarek. Jednym z elementów zajęć było wspólne wydobycie kokonów murarki ogrodowej z trzcin i umieszczenie w hotelach dla owadów we Wrocławiu. Pozostałe po warsztatach trzciny gniazdowe z niewyjętymi kokonami murarek wraz z gotowymi domkami dla nich postanowiono wykorzystać do stworzenia własnej hodowli, nazwanej "pszczelim starterem".

Jak informuje na swojej stronie Politechnika Wrocławska, sprawa była dosyć pilna, gdyż pszczoły zaczęły wygryzać się z kokonów. Studenci zatem postanowili, że owady pojawią się w pobliżu budynków ich wydziałów. Ponadto część murarek została wysłana do Poznania, Legnicy, Kotliny Kłodzkiej i na Górny Śląsk.

Studenci planują dodatkowo przygotować mapę z zaznaczonymi hotelami dla zapylaczy we Wrocławiu. Znajdą się tam także informację na temat stanu hoteli i bazy pokarmowej dla pszczół w okolicy.

Czytaj również:

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacjeLiczba wyświetleń artykułu: 822

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bananowe chipsy z miodem

Bigos staropolski na winie z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Zostań bohaterem pszczół

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.