Portal Pszczelarski

Robotnice Melipona beecheii zabijają larwy, które chcą być królowymi 2022

Melipona beecheii. Źródło zdjęcia: Wikipedia.org

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Belgii Melipona beecheii

Naukowcy z Leuven w Belgii odkryli, że bezżądłowe pszczoły Melipona beecheii zabijają aż jedną piątą swoich larw. Powodem śmierci jest to, że larwy te chcą być królowymi. 

W większości gatunków pszczół to robotnice wybierają spośród larw tę, z której rozwinie się przyszła królowa. Larwa jest wtedy specjalnie karmiona i znajduje się w większym otworze w ulu. Natomiast wśród Melipona beecheii nic takiego nie ma miejsca. Wszystkie larwy traktowane są równo i dopiero po rozwinięciu same wybierają, czy chcą być robotnicą, czy królową. Przeżyje jednak ta, która zostanie uznana przez pozostałe pszczoły. Reszta z kolei zginie zabita w przeciągu kilku sekund przez kolonię. 

Dotychczas naukowcy sądzili, że nadprodukcja królowych w tym gatunku wiąże się z ewolucyjną strategią przejmowania innych uli. Z dokonanych przez biologów z Belgii badań wynika, że pszczoły kierują się tu zwykłym egoizmem. Sama kolonia zachowuje się z kolei nieracjonalnie mordując larwy, które przez długi czas były utrzymywane. 

Naukowcy swoje badania prowadzili w Meksyku, gdzie z 25 wolno żyjących kolonii Melipona beecheii pobrali próbki genetyczne królowych i robotnic. Okazało się, że DNA każdej kolonii było genetycznie spójne, co obaliło teorię o wykorzystywaniu dodatkowych królowych do opanowywania innych uli. W badaniach laboratoryjnych podano ponad 600 larwom wyższe dawki geraniolu i soli fizjologicznej. Nie wpłynęło to jednak w żaden sposób na ich rozwój, co oznacza, że dodatkowe pożywienie nie powoduje wykształcenia się królowych. Nadal nie jest wiadomo, jaki gen lub kombinacja genów powoduje, że część pszczół pragnie być królową, a nie robotnicą.



Liczba wyświetleń artykułu: 1685

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!