Portal Pszczelarski

Komisja Europejska przymierza się do zmian w dyrektywie miodowej 2021

pszczelarstwo w Europie miód Copa-Cogeca Miód etykieta na słoik z miodem

Komisja Europejska zapowiedziała przegląd dyrektywy miodnej z 2001 roku. Zdaniem zrzeszającej europejskie rolnicze związki zawodowe i spółdzielnie organizacji COPA-COGECA jest to krok w dobrą stronę, by pomóc unijnym pszczelarzem.

Sytuacja na rynku pszczelarskim w Unii Europejskiej jest dramatyczna. W porównaniu do roku poprzedniego w 2021 roku nastąpił spadek produkcji miodu o 10-15%. Częściowo jest to spowodowane kapryśną pogodą, ale od lat hodowcy pszczół z UE muszą zmagać się też z rosnącą konkurencją importerów spoza Wspólnoty. Podczas gdy koszt produkcji miodu w Unii wynosi od 3,5 do 4 euro za kilogram, to w Chinach nie przekraczają 1,5 euro, ale odbija się to na jakości. 

Importerom pomagają jednak regulacje dyrektywy miodowej z 2001 roku. Dotyczy to w szczególności etykietowania. Jedynie na słoikach z miodem jednogatunkowym musi być podany rodzaj miodu i kraj jego pochodzenia, natomiast w przypadku mieszanek miodów różnego pochodzenia wystarcza informacja, że jest to mieszanka miodu z Unii lub spoza Unii Europejskiej. 

Od dłuższego czasu COPA-COGECA zabiega, by na każdym rodzaju miodu zamieszczać informacje o kraju pochodzenia, by konsumenci mieli świadomości, co kupują. Komisja Europejska powoli przekonuje się do tych postulatów i zapowiada pilny przegląd dyrektywy miodowej, co ma być wstępem do jej zmiany.

Czytaj również:

Etykiety na słoikach z miodem



Liczba wyświetleń artykułu: 1007

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Łosoś w musztardzie i miodzie

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Pracowite warsztaty z pszczołami Poznań 2016

Łowcy Miodu: Na ratunek pszczołom - film pszczelarski

XXV Wojewódzka Konferencja Pszczelarska w Karniowicach

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski