Portal Pszczelarski

Etykiety na słoikach z miodem

Na zdjęciu: etykieta na słoiku z miodem. Źródło zdjęcia: supermarket.blox.pl/resource/1472989_682001901830280_80632520_n.jpg

etykieta na słoik z miodem obligatoryjne elementy etykiety jakość miodu przechowywanie miodu

Pszczelarze, którzy produkują miód na sprzedaż starają się, by etykiety na słoikach były unikalne, odróżniały się od innych i zapadały w pamięć. Tymczasem każda etykieta, oprócz kwestii estetycznych, powinna być przygotowana zgodnie z obowiązującymi normami i wymogami.

Etykieta na miodzie pełni przede wszystkim funkcję informacyjną – na jej podstawie konsument powinien uzyskać niezbędną wiedzę na temat produktu. Dzięki temu wie, czy jakość miodu jest odpowiednio wysoka i czy producent wywiązuje się z obowiązków, jakie nakładają na niego przepisy. Jeżeli nie, możemy mieć poważne podstawy co do jakości miodu – brak informacji w tym wypadku też bywa informacją.

Na każdej etykiecie powinna być umieszczona pełna nazwa produktu zgodna z wymaganiami w zakresie jakości handlowej miodu. Nazwy miód można używać tylko i wyłącznie w przypadku produktu wytworzonego od początku do końca przez pszczoły. Oprócz nazwy koniecznie trzeba umieścić informację o producencie miodu – może to być imię i nazwisko pszczelarza lub nazwa firmy, jeśli występuje ona pod jakąś nazwa handlową. Na etykiecie powinna również znajdować się informacja o pochodzeniu miodu – może być podany kraj lub konkretny region. Oprócz tego na każdej etykiecie, naklejanej na słoiki jeszcze przed rozlaniem miodu, powinna znajdować się data przydatności produktu do spożycia.

Jeśli już jesteśmy przy przydatności do spożycia, warto też pamiętać o informacji dodatkowej, czyli o warunkach przechowywania. Producent powinien podać miejsce bądź zakres temperatur, w jakich miód powinien być przechowywany, by jego trwałość była jak najdłuższa.

Z każdej etykiety konsument powinien też wyczytać, ile waży dany słoik. Waga musi być podana w formie netto, czyli absolutnie bez wagi słoika. Trzeba też pamiętać o formalnościach typu data rozlewu oraz numer partii produkcyjnej, a także o odpowiednim akcie prawnym. Jeśli wszystkie powyższe informacje znajdują się na etykiecie, możemy być pewni, że mamy do czynienia z rzetelnym producentem miodu, który dokłada wszelkich starań, by jego produkt spełniał wszelkie wymogi, jakie obowiązują w przypadku produkcji żywności.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 167

Zobacz również:

Marketing pszczelarski - etykieta

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 8574

Komentarze z forum pszczelarskiego

oro54 2016-10-28 10:58:06

Miód z etykietą na której jest napis mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej i spoza Unii Europejskiej nie ma nic wspólnego z naszym polskim miodem. Jest to produkt standaryzowany, wykonany z mieszaniny najtańszych miodów, których koszt nie przekracza ceny kilku złotych za kilogram.

michal-trabka 2016-10-29 09:02:29

Oro54, czy wiesz może czy aby mówić o polskim miodzie, musi go być 100% w słoiku? Czy są jakieś regulacje w tym zakresie?  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Kapusta czerwona z porto

Chałka z szafranem i miodem

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności