Portal Pszczelarski

Etykiety na słoikach z miodem

Na zdjęciu: etykieta na słoiku z miodem. Źródło zdjęcia: supermarket.blox.pl/resource/1472989_682001901830280_80632520_n.jpg

etykieta na słoik z miodem obligatoryjne elementy etykiety jakość miodu przechowywanie miodu

Pszczelarze, którzy produkują miód na sprzedaż starają się, by etykiety na słoikach były unikalne, odróżniały się od innych i zapadały w pamięć. Tymczasem każda etykieta, oprócz kwestii estetycznych, powinna być przygotowana zgodnie z obowiązującymi normami i wymogami.

Etykieta na miodzie pełni przede wszystkim funkcję informacyjną – na jej podstawie konsument powinien uzyskać niezbędną wiedzę na temat produktu. Dzięki temu wie, czy jakość miodu jest odpowiednio wysoka i czy producent wywiązuje się z obowiązków, jakie nakładają na niego przepisy. Jeżeli nie, możemy mieć poważne podstawy co do jakości miodu – brak informacji w tym wypadku też bywa informacją.

Na każdej etykiecie powinna być umieszczona pełna nazwa produktu zgodna z wymaganiami w zakresie jakości handlowej miodu. Nazwy miód można używać tylko i wyłącznie w przypadku produktu wytworzonego od początku do końca przez pszczoły. Oprócz nazwy koniecznie trzeba umieścić informację o producencie miodu – może to być imię i nazwisko pszczelarza lub nazwa firmy, jeśli występuje ona pod jakąś nazwa handlową. Na etykiecie powinna również znajdować się informacja o pochodzeniu miodu – może być podany kraj lub konkretny region. Oprócz tego na każdej etykiecie, naklejanej na słoiki jeszcze przed rozlaniem miodu, powinna znajdować się data przydatności produktu do spożycia.

Jeśli już jesteśmy przy przydatności do spożycia, warto też pamiętać o informacji dodatkowej, czyli o warunkach przechowywania. Producent powinien podać miejsce bądź zakres temperatur, w jakich miód powinien być przechowywany, by jego trwałość była jak najdłuższa.

Z każdej etykiety konsument powinien też wyczytać, ile waży dany słoik. Waga musi być podana w formie netto, czyli absolutnie bez wagi słoika. Trzeba też pamiętać o formalnościach typu data rozlewu oraz numer partii produkcyjnej, a także o odpowiednim akcie prawnym. Jeśli wszystkie powyższe informacje znajdują się na etykiecie, możemy być pewni, że mamy do czynienia z rzetelnym producentem miodu, który dokłada wszelkich starań, by jego produkt spełniał wszelkie wymogi, jakie obowiązują w przypadku produkcji żywności.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 167

Zobacz również:

Marketing pszczelarski - etykieta

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 7775

Komentarze z forum pszczelarskiego

oro54

2016-10-28 10:58:06

Miód z etykietą na której jest napis mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej i spoza Unii Europejskiej nie ma nic wspólnego z naszym polskim miodem. Jest to produkt standaryzowany, wykonany z mieszaniny najtańszych miodów, których koszt nie przekracza ceny kilku złotych za kilogram.

michal-trabka

2016-10-29 09:02:29

Oro54, czy wiesz może czy aby mówić o polskim miodzie, musi go być 100% w słoiku? Czy są jakieś regulacje w tym zakresie?

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.