Portal Pszczelarski

Miododajne głogi przy Głogowej w Tarnowie 2021

pszczelarstwo małopolskie Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021 Małopolska Pszczoła

Roślinności w mieście nigdy za wiele! Tym bardziej, jeżeli chodzi o rośliny miododajne. Tarnów dołącza do grona samorządów, którym nie jest obojętny los pszczół i dziko żyjących zapylaczy. Miasto włączyło się w projekt Tarnowskiej Organizacji Turystycznej, sadząc 5 głogów przy ul. Głogowej w Mościcach. 

Lokalizacja ma wymiar symboliczny. Sama ulica Głogowa jest zamknięta pomiędzy ul. Kwiatkowskiego (i pobliskimi zakładami Grupy Azoty) a parkiem im. E. Kwiatkowskiego, sąsiadując z ulicami Białych Klonów i Jarzębinową. Pamiętajmy, że zgodnie z zamysłem architektów, Mościce miały być dzielnicą-ogrodem. W takiej przestrzeni nie może zabraknąć owadów, które zadbają o ekosystem.

Dlaczego warto nieść pomoc pszczołom i innym, dziko żyjącym zapylaczom? Przede wszystkim dlatego, że zapylają rośliny, które stanowią ok. 1/3 naszej diety. Brak tych pożytecznych owadów oznacza katastrofę żywnościową. Niestety populacja pszczół spada, za co odpowiada szereg czynników, począwszy od stosowania toksycznych pestycydów, po brak zróżnicowanego pokarmu, a także zmiany w strukturze przestrzennej. Krótko przystrzyżone trawniki, brak ogródków przydomowych czy kwitnących łąk powodują, że pszczołom doskwierają deficyty pożywienia, jak i utrata miejsc, w których mogą się schronić bądź rozmnażać. Nasadzenia roślin miododajnych to jeden z elementów, który przyczynia się do ratowania pszczół i dziko żyjących zapylaczy. Organizatorzy przedsięwzięcia liczą, że inicjatywa zainspiruje mieszkańców do tego, aby we własnych gospodarstwach domowych, działkach tworzyć pszczele przestrzenie. 

Nasadzenia wykonano w ramach projektu "Małopolskie pasieki na turystycznym szlaku 2021" realizowanego przez Tarnowską Organizację Turystyczną i dofinansowanego z otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Województwa Małopolskiego pn. "Małopolska Pszczoła". Dzięki projektowi Tarnowskiej Organizacji Turystycznej na terenie subregionu tarnowskiego powstanie w tym roku aż 15 kieszonkowych ogrodów miododajnych w 9 jednostkach samorządu terytorialnego.

głogi na Głogowskiej w Tarnowie



Liczba wyświetleń artykułu: 929

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim