Portal Pszczelarski

W łódzkim Bionanoparku stanęła miejska pasieka 2021

pszczelarstwo łódzkie pasieka miejska pszczelarstwo miejskie Piotr Wróblewski

W Bionanoparku - łódzkim parku naukowo-technologicznym, w sąsiedztwie laboratoriów stanęła pasieka, w której na początek zamieszkało 10 rodzin pszczelich. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na konieczność ochrony pszczół. 

Propozycja postawienia pasieki w tym miejscu padła ze strony pszczelarza Piotra Wróblewskiego. Powodem było to, że w Bionanoparku pszczoły mają zapewnione bardzo dobre warunki do rozwoju. Jest to bowiem rozległy park z bujną roślinnością. Obecnie żyje tu 200 tysięcy pszczół, ale latem ich liczba ma się powiększyć do 700 tysięcy. Pierwsze miodobranie planowane jest na maj. Zakłada się, że uda się stąd pozyskać miody akacjowe, lipowe i wielokwiatowe, a z jednego ula pszczoły wyprodukują nawet 25 kilogramów miodu w sezonie. 

Łódź od kilku lat angażuje się w działania na rzecz pszczelej populacji. W mieście funkcjonuje już kilka miejskich pasiek, a w 2022 roku w ramach budżetu obywatelskiego na osiedlu Katedralna stanie pasieka pokazowa. Dzięki niej mieszkańcy i przyjezdni będą mogli obserwować na bieżąco życie tych pożytecznych owadów.



Liczba wyświetleń artykułu: 836

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Skuteczna ochrona roślin bezpieczna dla owadów zapylających

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia