Portal Pszczelarski

W Szczecinie buduje się miododajne bomby 2021

pszczelarstwo zachodniopomorskie akcja pszczelarska miododajne bomby Fundacja Las Sztuki Rajskiego Dnia na Rayskiego Miejska Partyzantka Ogrodnicza

Wykonane z gliny, ziemi i nasion roślin miododajnych bomby ekologiczne są tworzone w Szczecinie w czasie warsztatów dla dzieci. Jest to edukacyjna inicjatywa, która ma dodatkowo przyczynić się do powstania niewielkich łąk kwietnych, co ma z kolei poprawić warunki rozwoju pszczelej populacji w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Miododajne bomby zostały wykonane podczas "Rajskiego Dnia na Rayskiego", czyli święcie ulicy Rayskiego w Szczecinie. Inicjatorem projektu jest Fundacja Las Sztuki. W rozmowie z Gazetą Wyborczą przedstawicielka tej organizacji Karolina Gołębiowska zaznaczyła, że celem akcji jest przede wszystkim edukowanie najmłodszych. Podczas organizowanych przez Fundację warsztatów dzieci mogą sporo się dowiedzieć o znaczeniu pszczół. Przy okazji lepienie ekologicznych bomb stanowi doskonałą zabawę. Sklejane są one z gliny, ziemi i nasion roślin, takich jak gorczyca, bławatek czy mak. Taka bomba może być wykorzystana od razu po wykonaniu lub osuszona i zasiana w wybranym przez siebie czasie. 

Fundacja Las Sztuki liczy, że bomby z nasionami roślin miododajnych przyczynią się do ukwiecenia miasta, zwiększenia jego bioróżnorodności i wyparcia trawników z przestrzeni miejskiej na rzecz łąk kwietnych. Dzięki temu owady zapylające, a zwłaszcza pszczoły w Szczecinie będą miały sporo pożywienia i przestrzeń do życia.

Warsztaty z budowy bomb miododajnych zostały sfinansowane przez Program Społecznik z budżetu województwa zachodniopomorskiego. W rozmowie z Gazetą Wyborczą, Marek Jońca z Zarządu Województwa zaznaczył konieczność dalszej pracy edukacyjnej mieszkańców regionu, gdyż między innymi wciąż odnotowuje się przypadki niszczenia siedlisk rodzin pszczelich. Tworzenie ekobomb jest również elementem projektu "Miejska Partyzantka Ogrodnicza", realizowanego w Szczecinie od 2018 roku w okresie wiosenno-letnim. Obejmuje on działania, służące budowaniu platformy do wymiany poglądów między osobami w różnym wieku na tematy związane z ekologią.



Liczba wyświetleń artykułu: 1047

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Ciasto kukurydziane z wiśniami na miodzie

Szarlotka z karmelizowanymi migdałami

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Kontrola jakości miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Bananowe chipsy z miodem

Wigilijne łazanki na bogato

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim