Portal Pszczelarski

Gorczyca biała – roślina miododajna

Na zdjęciach: Gorczyca biała (Sinapis alba L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:ImageMoutarde1.jpg i bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8F%D0%BB_%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BF#/media/File:DSCN3401.JPG Autorzy zdjęć: Rasbak i Abrahami

gorczyca biała Sinapis alba L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa gorczycy białej cechy charakterystyczne gorczycy białej występowanie gorczycy białej uprawa gorczycy białej

Gorczyca biała – roślina miododajna

Gorczyca biała (Sinapis alba L.) jest roślina kapustowatą, którą z powodzeniem można uprawiać na całym świecie. Jest uprawiana ze względu na swoje wartości prozdrowotne i kulinarne, jednak warto ją mieć także niedaleko pasieki. Jest dobrą roślina miododajną, którą pszczoły oblatują bardzo chętnie.

Gorczyca biała uprawiania jest przede wszystkim dlatego, że w jej nasionach znajduje się olej, który używany jest do przyprawiania konserw oraz do wytwarzania musztardy. Jest to roślina jednoroczna, która dorasta do 50-70 cm wysokości. Jej łodyga jest prosta, pod koniec mocno rozgałęziona i pokryta liśćmi pierzastodzielonymi. Ma niewielkie, mocno żółte kwiaty, które przyciągają pszczoły nie tylko wyglądem, ale tez intensywnym zapachem. Gorczyca biała kwitnie od końca maja aż do sierpnia, zapewnia więc pszczołom długotrwały i obfity pożytek. Korzystają z niego nie tylko pszczoły, ale też inne owady, które żywią się pyłkiem.

Gorczyca biała nie ma dużych wymagań glebowych, rośnie równie dobrze na glebach żyznych i wilgotnych, jak i na słabych, niezbyt bogatych w składniki odżywcze. W naszych warunkach klimatycznych radzi sobie świetnie – wystarczy, że raz na jakiś czas popada deszcz, a gorczyca biała będzie wegetowała i kwitła w całej okazałości. Gorczyca biała kwitnie przede wszystkim w czerwcu. Wydajność miodowa gorczycy białej to około 250-350 kilogramów z jednego hektara pożytków. Bardzo duża jest też wydajność pyłkowa – około 150-350 kilogramów z jednego hektara.

Najlepsze efekty daje uprawa gorczycy białej na glebach bogatych w azot lub dodatkowo w niego wzbogacanych. Świetnie się czuje w pełnym słońcu, jeśli ma odpowiednio dużo przestrzeni do wzrastania. Jeśli pszczelarz ma odpowiednio dużo miejsca, gorczycę białą powinien wysiewać w ilości około 8-12 kilogramów nasion na jednym hektarze. Wysiewanie gorczycy białej jako rośliny miododajnej jest dużo bardziej opłacalne niż jakiejkolwiek innej rośliny. Nasiona nie są drogie, a wydajność miodowa z hektara naprawdę spora.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 15-16

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 28083

Komentarze z forum pszczelarskiego

zima2014.49

2016-06-12 22:36:52

Witam Was Hodowcy jestem początkującym hodowcą pszczół,mam jeszcze zbyt za mało wiedzy na temat hodowli pszczół a takie fachowe porady Pani Anny są dla mnie bardzo pomocne za co bardzo dziękuję Władek.

marcin

2016-06-14 17:33:48

Dziękuję w imieniu Pani Anny i innych autorów publikacji na Portalu Pszczelarskiego!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.