Gorczyca biała – roślina miododajna

Na zdjęciach: Gorczyca biała (Sinapis alba L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:ImageMoutarde1.jpg i bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8F%D0%BB_%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BF#/media/File:DSCN3401.JPG Autorzy zdjęć: Rasbak i Abrahami
Gorczyca biała – roślina miododajna
Gorczyca biała (Sinapis alba L.) jest roślina kapustowatą, którą z powodzeniem można uprawiać na całym świecie. Jest uprawiana ze względu na swoje wartości prozdrowotne i kulinarne, jednak warto ją mieć także niedaleko pasieki. Jest dobrą roślina miododajną, którą pszczoły oblatują bardzo chętnie.
Gorczyca biała uprawiania jest przede wszystkim dlatego, że w jej nasionach znajduje się olej, który używany jest do przyprawiania konserw oraz do wytwarzania musztardy. Jest to roślina jednoroczna, która dorasta do 50-70 cm wysokości. Jej łodyga jest prosta, pod koniec mocno rozgałęziona i pokryta liśćmi pierzastodzielonymi. Ma niewielkie, mocno żółte kwiaty, które przyciągają pszczoły nie tylko wyglądem, ale tez intensywnym zapachem. Gorczyca biała kwitnie od końca maja aż do sierpnia, zapewnia więc pszczołom długotrwały i obfity pożytek. Korzystają z niego nie tylko pszczoły, ale też inne owady, które żywią się pyłkiem.
Gorczyca biała nie ma dużych wymagań glebowych, rośnie równie dobrze na glebach żyznych i wilgotnych, jak i na słabych, niezbyt bogatych w składniki odżywcze. W naszych warunkach klimatycznych radzi sobie świetnie – wystarczy, że raz na jakiś czas popada deszcz, a gorczyca biała będzie wegetowała i kwitła w całej okazałości. Gorczyca biała kwitnie przede wszystkim w czerwcu. Wydajność miodowa gorczycy białej to około 250-350 kilogramów z jednego hektara pożytków. Bardzo duża jest też wydajność pyłkowa – około 150-350 kilogramów z jednego hektara.
Najlepsze efekty daje uprawa gorczycy białej na glebach bogatych w azot lub dodatkowo w niego wzbogacanych. Świetnie się czuje w pełnym słońcu, jeśli ma odpowiednio dużo przestrzeni do wzrastania. Jeśli pszczelarz ma odpowiednio dużo miejsca, gorczycę białą powinien wysiewać w ilości około 8-12 kilogramów nasion na jednym hektarze. Wysiewanie gorczycy białej jako rośliny miododajnej jest dużo bardziej opłacalne niż jakiejkolwiek innej rośliny. Nasiona nie są drogie, a wydajność miodowa z hektara naprawdę spora.
Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 15-16
Zobacz również:
Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis
Liczba wyświetleń artykułu: 38064
Komentarze z forum pszczelarskiego
zima2014.49 2016-06-12 22:36:52
marcin 2016-06-14 17:33:48

Nawłoć kanadyjska – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa nawłoci kanadyjskiej Anna Celińska

Naparstnica purpurowa – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa naparstnicy purpurowej Anna Celińska

Czy tzw. rośliny przyjazne pszczołom mogą im szkodzić?
Pewne rośliny mogą być niebezpieczne dla pszczół Edyta Glebocki

Mieszane uprawy pszenicy i bobiku przyciągają więcej pszczół
Różnorodność jest OK Jakub Wojas

Przegorzan kulisty – roślina miododajna
Wydajność miodowa i wydajność pyłkowa przegorzanu kulistego Anna Celińska

Za rosnącą liczbą rodzin pszczelich nie idzie przyrost bazy pożytkowej 2022
Mała baza pożytkowa to zły znak dla rozwoju pszczelarstwa Jakub Wojas

Szczeć sukiennicza – roślina miododajna
Wydajność miodowa szczeci sukienniczej Anna Celińska
