Portal Pszczelarski

Gorczyca biała – roślina miododajna

Na zdjęciach: Gorczyca biała (Sinapis alba L.). Źródła zdjęć: pl.wikipedia.org/wiki/Plik:ImageMoutarde1.jpg i bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%8F%D0%BB_%D1%81%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BF#/media/File:DSCN3401.JPG Autorzy zdjęć: Rasbak i Abrahami

gorczyca biała Sinapis alba L. roślina miododajna pożytki wydajność miodowa wydajność miodowa gorczycy białej cechy charakterystyczne gorczycy białej występowanie gorczycy białej uprawa gorczycy białej

Gorczyca biała – roślina miododajna

Gorczyca biała (Sinapis alba L.) jest roślina kapustowatą, którą z powodzeniem można uprawiać na całym świecie. Jest uprawiana ze względu na swoje wartości prozdrowotne i kulinarne, jednak warto ją mieć także niedaleko pasieki. Jest dobrą roślina miododajną, którą pszczoły oblatują bardzo chętnie.

Gorczyca biała uprawiania jest przede wszystkim dlatego, że w jej nasionach znajduje się olej, który używany jest do przyprawiania konserw oraz do wytwarzania musztardy. Jest to roślina jednoroczna, która dorasta do 50-70 cm wysokości. Jej łodyga jest prosta, pod koniec mocno rozgałęziona i pokryta liśćmi pierzastodzielonymi. Ma niewielkie, mocno żółte kwiaty, które przyciągają pszczoły nie tylko wyglądem, ale tez intensywnym zapachem. Gorczyca biała kwitnie od końca maja aż do sierpnia, zapewnia więc pszczołom długotrwały i obfity pożytek. Korzystają z niego nie tylko pszczoły, ale też inne owady, które żywią się pyłkiem.

Gorczyca biała nie ma dużych wymagań glebowych, rośnie równie dobrze na glebach żyznych i wilgotnych, jak i na słabych, niezbyt bogatych w składniki odżywcze. W naszych warunkach klimatycznych radzi sobie świetnie – wystarczy, że raz na jakiś czas popada deszcz, a gorczyca biała będzie wegetowała i kwitła w całej okazałości. Gorczyca biała kwitnie przede wszystkim w czerwcu. Wydajność miodowa gorczycy białej to około 250-350 kilogramów z jednego hektara pożytków. Bardzo duża jest też wydajność pyłkowa – około 150-350 kilogramów z jednego hektara.

Najlepsze efekty daje uprawa gorczycy białej na glebach bogatych w azot lub dodatkowo w niego wzbogacanych. Świetnie się czuje w pełnym słońcu, jeśli ma odpowiednio dużo przestrzeni do wzrastania. Jeśli pszczelarz ma odpowiednio dużo miejsca, gorczycę białą powinien wysiewać w ilości około 8-12 kilogramów nasion na jednym hektarze. Wysiewanie gorczycy białej jako rośliny miododajnej jest dużo bardziej opłacalne niż jakiejkolwiek innej rośliny. Nasiona nie są drogie, a wydajność miodowa z hektara naprawdę spora.

Opracowano na podstawie:
Bolesław Jabłoński, Ogródek pszczelarski, Oddział Pszczelnictwa ISK, Puławy 2003, s. 15-16

Zobacz również:

Rośliny miododajne, rośliny pożytkowe, rośliny pszczelarskie - spis

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 32440

Komentarze z forum pszczelarskiego

zima2014.49 2016-06-12 22:36:52

Witam Was Hodowcy jestem początkującym hodowcą pszczół,mam jeszcze zbyt za mało wiedzy na temat hodowli pszczół a takie fachowe porady Pani Anny są dla mnie bardzo pomocne za co bardzo dziękuję Władek.

marcin 2016-06-14 17:33:48

Dziękuję w imieniu Pani Anny i innych autorów publikacji na Portalu Pszczelarskiego!  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Udka kaczki z gruszkami karmelizowanymi w miodzie

Wieprzowe polędwiczki miodowo-musztardowe

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.