Portal Pszczelarski

Wrocławska studentka podsłuchuje pszczoły 2021

pszczelarstwo dolnośląskie Anna Tomańska dźwięki wydawane przez pszczoły badanie pszczół Paweł Chorbiński

Anna Tomańska - studentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu bada dźwięki wydawane przez pszczoły. "Podsłuchiwanie" życia w ulu ma pozwolić określić, kiedy owady sygnalizują zagrożenia, choroby czy zadowolenie.

Wrocławska studentka w trakcie swych badań przez kilka miesięcy nagrywa dźwięki pochodzące z wnętrza ula. Jednocześnie odnotowuje każdą zmianę wilgotności czy temperatury. Następnym etapem będzie przeanalizowanie, czy spadek tych parametrów wiąże się z komunikacją między pszczołami. Dodatkowo, sprawdzone zostanie, jak różnią się dźwięki wydawane przez te owady, gdy w ulu jest matka z mniejszą lub większą liczbą robotnic, sama matka albo dwie matki.

Badania są prowadzone w pasiece znajdującej się w Górach Sowich w ramach programu stypendialnego "Magistrant wdrożeniowy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu". Pasieka składa się z uli wielkopolskich, które zostały wygłuszone i wyposażone w mikrofony oraz czujniki ciepła i wilgotności.

Opiekunem naukowym projektu jest profesor Paweł Chorbiński. Wyniki badań mają pomóc pszczelarzom otrzymywać z wyprzedzeniem dane o pojawiających się niebezpieczeństwach dla pszczół, jak choroby czy działania intruza.

Projekt ma jednak charakter nie tylko naukowy, ale również artystyczny. Studentka zapowiada powstanie audycji radiowej z wykorzystaniem zebranych dźwięków z wnętrza ula.

Czytaj również:

Dźwięki wydawane przez pszczoły miodne

Pszczelarz wykorzystuje dźwięki pszczół do tworzenia muzyki



Liczba wyświetleń artykułu: 1039

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem

Owsiane mini batoniki z białą czekoladą i miodem

Szybki piernik z miodem na święta

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.