Wrocławska studentka podsłuchuje pszczoły 2021
Anna Tomańska - studentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu bada dźwięki wydawane przez pszczoły. "Podsłuchiwanie" życia w ulu ma pozwolić określić, kiedy owady sygnalizują zagrożenia, choroby czy zadowolenie.
Wrocławska studentka w trakcie swych badań przez kilka miesięcy nagrywa dźwięki pochodzące z wnętrza ula. Jednocześnie odnotowuje każdą zmianę wilgotności czy temperatury. Następnym etapem będzie przeanalizowanie, czy spadek tych parametrów wiąże się z komunikacją między pszczołami. Dodatkowo, sprawdzone zostanie, jak różnią się dźwięki wydawane przez te owady, gdy w ulu jest matka z mniejszą lub większą liczbą robotnic, sama matka albo dwie matki.
Badania są prowadzone w pasiece znajdującej się w Górach Sowich w ramach programu stypendialnego "Magistrant wdrożeniowy na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu". Pasieka składa się z uli wielkopolskich, które zostały wygłuszone i wyposażone w mikrofony oraz czujniki ciepła i wilgotności.
Opiekunem naukowym projektu jest profesor Paweł Chorbiński. Wyniki badań mają pomóc pszczelarzom otrzymywać z wyprzedzeniem dane o pojawiających się niebezpieczeństwach dla pszczół, jak choroby czy działania intruza.
Projekt ma jednak charakter nie tylko naukowy, ale również artystyczny. Studentka zapowiada powstanie audycji radiowej z wykorzystaniem zebranych dźwięków z wnętrza ula.
Czytaj również:
Liczba wyświetleń artykułu: 893
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!