Portal Pszczelarski

Dźwięki wydawane przez pszczoły miodne

Na obrazku: pszczoły i wydawane przez nie dźwięki w kilku językach. Źródło obrazka: cdn.visualnews.com/wp-content/uploads/2013/10/6-What-does-a-bee-sound-like-by-James-Chapman.png Autor obrazka: James Chapman

pszczoła miodna bzyczenie dźwięki wydawane przez pszczoły mowa pszczół dźwięk matki pszczelej dźwięk pszczół robotnic dźwięk trutni

Osoby, które nie mają nic wspólnego z pszczołami, znają tylko jeden dźwięk wydawany przez pszczoły – bzyczenie. W rzeczywistości pszczoły wydają dużo więcej różnych dźwięków. Warto je poznać, w szczególności wtedy, gdy chcemy zajmować się profesjonalnym pszczelarstwem.

Rodzina pszczela wydaje dźwięki o różnym natężeniu, dzięki czemu możemy uzyskać informację o stanie, w jakim aktualnie znajdują się pszczoły. Do osłuchiwania pszczół można wykorzystywać gumową rurkę lub zwykły lekarski stetoskop. Gdy pszczoły są zdenerwowane brakiem pokarmu lub, co gorsze – brakiem matki, wydają dużo wyższe dźwięki. Natomiast jeśli są spokojne, bzyczą dość niskim tonem. Jeśli więc z wnętrza ula dobiega monotonny, niski głos, pszczelarz może być spokojny – rodzina pszczela ma się dobrze. Warto zauważyć, że wszystkie dźwięki wydawane przez pszczoły są przeznaczone nie tyle dla pszczelarza, co do porozumiewania się z innymi pszczołami.

Zróżnicowane dźwięki może wydawać nie tylko rodzina pszczela, ale też jej poszczególni członkowie. Inne dźwięki wydają robotnice, inne matki, a jeszcze inne - trutnie, które znajdują się w ulu. Jakie dźwięki mogą wydawać matki? Na przykład śpiewają (gdy są bardzo młode), trąbią (podczas wędrówki na plastrach), kwaczą (młode matki odpowiadają starym matkom). Charakterystyczny śpiew mają też robotnice, które wracają z pożytków i informują o tym pszczoły znajdujące się we wnętrzu ula. Jeszcze inne odgłosy wydają trutnie. Ich głos w dużym stopniu jest odzwierciedleniem wyglądu – trutnie buczą w sposób bardzo charakterystyczny, dzięki czemu bardzo łatwo rozróżnić na łące pszczołę robotnicę od trutnia.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 11

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 18454

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.