Portal Pszczelarski

Dźwięki wydawane przez pszczoły miodne

Na obrazku: pszczoły i wydawane przez nie dźwięki w kilku językach. Źródło obrazka: cdn.visualnews.com/wp-content/uploads/2013/10/6-What-does-a-bee-sound-like-by-James-Chapman.png Autor obrazka: James Chapman

pszczoła miodna bzyczenie dźwięki wydawane przez pszczoły mowa pszczół dźwięk matki pszczelej dźwięk pszczół robotnic dźwięk trutni

Osoby, które nie mają nic wspólnego z pszczołami, znają tylko jeden dźwięk wydawany przez pszczoły – bzyczenie. W rzeczywistości pszczoły wydają dużo więcej różnych dźwięków. Warto je poznać, w szczególności wtedy, gdy chcemy zajmować się profesjonalnym pszczelarstwem.

Rodzina pszczela wydaje dźwięki o różnym natężeniu, dzięki czemu możemy uzyskać informację o stanie, w jakim aktualnie znajdują się pszczoły. Do osłuchiwania pszczół można wykorzystywać gumową rurkę lub zwykły lekarski stetoskop. Gdy pszczoły są zdenerwowane brakiem pokarmu lub, co gorsze – brakiem matki, wydają dużo wyższe dźwięki. Natomiast jeśli są spokojne, bzyczą dość niskim tonem. Jeśli więc z wnętrza ula dobiega monotonny, niski głos, pszczelarz może być spokojny – rodzina pszczela ma się dobrze. Warto zauważyć, że wszystkie dźwięki wydawane przez pszczoły są przeznaczone nie tyle dla pszczelarza, co do porozumiewania się z innymi pszczołami.

Zróżnicowane dźwięki może wydawać nie tylko rodzina pszczela, ale też jej poszczególni członkowie. Inne dźwięki wydają robotnice, inne matki, a jeszcze inne - trutnie, które znajdują się w ulu. Jakie dźwięki mogą wydawać matki? Na przykład śpiewają (gdy są bardzo młode), trąbią (podczas wędrówki na plastrach), kwaczą (młode matki odpowiadają starym matkom). Charakterystyczny śpiew mają też robotnice, które wracają z pożytków i informują o tym pszczoły znajdujące się we wnętrzu ula. Jeszcze inne odgłosy wydają trutnie. Ich głos w dużym stopniu jest odzwierciedleniem wyglądu – trutnie buczą w sposób bardzo charakterystyczny, dzięki czemu bardzo łatwo rozróżnić na łące pszczołę robotnicę od trutnia.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 11

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 21325

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll