Portal Pszczelarski

Relacja ze Święta Miodu w Bielińcu 2021

pszczelarstwo podkarpackie relacja z wydarzenia Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu Wacław Piędel Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon Sylwester Daśko Józef Koń Antoni Ślusarczyk Jerzy Nagier Leszek Oleksak Józef Garbacz Tadeusz Kutyła Paweł Grzywacz Andrzej Wójcik Zdzisław Nikolas Rafał Weber Robert Bednarz Stanisław Gabowicz

W niedzielę 15.08.2021, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, uroczystą mszą świętą koncelebrowaną przez dziesięciu kapłanów rozpoczęto uroczystości związane z obchodami "Święta Miodu" w Bielińcu. Podczas mszy świętej został poświęcony przez księdza proboszcza Wojciecha Szparę sztandar dla Regionalnego Koła Pszczelarskiego BARĆ w Bielińcu, na którym umieszczone jest przesłanie: "Święty Ambroży chroń nasze pasieki".

Po mszy świętej dalsza uroczystość odbyła się na placu przed Wiejskim Domem Kultury w Bielińcu. Przybyłych na uroczystość gości powitał i przedstawił zarys historyczny Koła Gospodyń Wiejskich (obchodzącego 90-lecie istnienia), Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec (obchodzącego 15-lecie istnienia) i Regionalnego Koła Pszczelarzy BARĆ (obchodzące 5-lecie istnienia) prezes wszystkich organizacji Wacław Piędel.

KGW powstało 1931 roku - działalność opierała się przede wszystkim na organizowaniu kursów gotowania, pieczenia. W latach 70-80 ubiegłego wieku zajmowało się także wypożyczaniem sprzętu AGD, organizowało wystawy, teatrzyków dla dzieci. W 2006 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec, które przejęło KGW. Przez te 15 lat uzbierało się bardzo dużo działań:

  • nagrody w konkursach kulinarnych, m.in. nagroda PERŁA za pierogi z soczewicy, które zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa,
  • bardzo dużo nagród w konkursach na wieniec dożynkowy,
  • organizowanie turniejów piłki nożnej dla dzieci, Dożynek Dekanalnych, wieczorów poetyckich,
  • wydawanie publikacji, festiwali kolęd, jasełek,
  • turnieje sołtysów,
  • Misteria Wielkanocne i konkursy palm wielkanocnych,
  • szkoleń, wycieczek dla dzieci i członków stowarzyszenia,
  • pozyskiwanie środków finansowych na plac zabaw,
  • wykończenie poddasza na budynku WDK, boiska do koszykówki, odnowienie pomnika w Bielińcu i w miejscowości Graba gm. Jarocin,
  • budowa "Muzeum samochodów służb specjalnych".

To wszystko jest wspaniałe, ale nie ma nic wspanialszego jak człowiek z czystego serca pomaga drugiemu człowiekowi. To właśnie członkowie TPWB i KGW pomagali pogorzelcom i dzieciom chorym na raka.

Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ powstało w 2016 roku. W chwili obecnej zrzesza 56 członków z gmin: Ulanów, Rudnik nad Sanem, Jarocin, Nowa Sarzyna, Kuryłówka, Nisko, Łańcut, Harasiuki, Krzeszów, Potok, Leżajsk. Okres 5 lat też jest okresem bardzo pracowitym dla RKP BARĆ. To okres ciężkiej pracy nie tylko w pasiekach. Członkowie koła, idąc za przykładem koleżanek i kolegów z TPWB i KGW, również uczestniczą w konkursach kulinarnych, w których zdobywają wiele nagród.

Dowodem ciężkiej pracy niech będą zdobyte nagrody podczas Święta Miodu organizowanego przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie. W konkursach na nalewki na bazie miodu, na najlepszą pasiekę, najlepszy miód i na najlepsze koło. W konkursie na najlepsze koło do 25 członków zdobyliśmy pierwsze miejsce już po roku działalności. Ze względu że zwycięzca musi mieć dwa lata przerwy to nie przeszkodziło nam by po tej przerwie znowu zdobyć pierwsze miejsce na najlepsze koło w województwie do 50 członków. Są to nagrody cenne, ale najcenniejsze jest serce pszczelarzy, którzy przekazali miód dla Hospicjum dla chorych dzieci w Rzeszowie, Domu Dziecka w Rudniku nad Sanem czy szpitala w Nisku.

Wracając jednak do Święta Miodu w Bielińcu, po wystąpieniu Wacława Piędla nastąpiło odczytanie aktu przekazania sztandaru przez Prezydenta Polskich Pszczelarzy w Warszawie Tadeusza Dylona, wbicie gwoździ i wpis do pamiątkowej kroniki. Sztandar na ręce prezesa RKP BARĆ przekazał burmistrz Gminy i Miasta Ulanów - Stanisław Garbacz, w asyście Prezydenta PZP Tadeusza Dylona i Sylwestra Daśko Przewodniczącego Rady Powiatu Niżańskiego. Następnie prezes po prezentacji przekazał sztandar pocztowi sztandarowemu w skład którego wchodzili: Ireneusz Siembida, Jarosław Pokora i Ryszard Puk.

Dla uczczenia wysiłku polskich pszczelarzy oddano wystrzały z armaty pod nadzorem Ryszarda Żureckiego. Wystrzału dokonali: Rafał Weber Minister Infrastruktury, Jerzy Paul Poseł RP, Tadeusz Dylon prezydent PZP, Sylwester Daśko PRPN i Stanisław Garbacz Burmistrz G i M Ulanów. Za zasługi dla podkarpackiego pszczelarstwa brązowymi odznakami odznaczeni zostali następujący pszczelarze: Józef Koń, Antoni Ślusarczyk, Jerzy Nagier, Leszek Oleksak, Józef Garbacz, Tadeusz Kutyła, Paweł Grzywacz, Andrzej Wójcik, Zdzisław Nikolas i Wacław Piędel.

Wręczenia dokonał Prezes WZP Tadeusz Dylon w asyście Posła RP Jerzego Paula i Sylwestra Daśko PRPN. Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego nadał medal im. ks. Dr Jana Dzierżonia za wybitne zasługi w rozwoju pszczelarstwa następującym osobom: Rafałowi Weberowi Ministrowi Infrastruktury, Robertowi Bednarzowi Staroście Niżańskiemu, Stanisławowi Garbaczowi Burmistrzowi G i M Ulanów oraz Wacławowi Piędlowi Prezesowi RKP BARĆ. Medale wręczył Prezydent PZP Tadeusz Dylon. Podczas uroczystości odbył się konkurs kulinarny na danie na bazie miodu, można było zobaczyć broń, wystawę malarstwa, rzeźbiarstwa, również można było dokonać badania na osteoporozę.

Na zakończenie zostały wręczone nagrody w konkursie na danie na bazie miodu i w konkursie na tradycyjny produkt kulinarny Powiatu Niżańskiego, który odbył się dzień wcześniej (w sobotę 14 sierpnia 2021). W konkursie sobotnim udział wzięło 15 kół KGW, a w niedzielnym na danie na miodzie udział wzięło 12 kół KGW. Oceny dokonywała komisja w składzie: Beata Adamska, Dominika Skoczylas, Katarzyna Woźniak, Tomasz Iskra i Adam Jarosz.

W konkursie na tradycyjny produkt kulinarny Powiatu Niżańskiego I m-ce przypadło Flisackim Spływom z Ulanowa, II m-ce KGW Kopki, III m-ce KGW Harasiuki. Natomiast w konkursie na danie na miodzie I m-ce Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu, II m-ce KGW Krzeszów Górny, III m- ce KGW Nowosielec.

Nagrody wręczali: Beata Adamska kierownik w Departamencie KSOW w UM w Rzeszowie, starosta niżański Robert Bednarz, burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz i prezes RKP BARĆ Wacław Piędel.

Zobacz również:

Święto Miodu w Bielińcu 2021 (fotorelacja z wydarzenia)



Liczba wyświetleń artykułu: 1800

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Biały miód leśny z Mount Oku

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy