Portal Pszczelarski

Relacja ze Święta Miodu w Bielińcu 2021

pszczelarstwo podkarpackie relacja z wydarzenia Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu Wacław Piędel Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie Tadeusz Dylon Sylwester Daśko Józef Koń Antoni Ślusarczyk Jerzy Nagier Leszek Oleksak Józef Garbacz Tadeusz Kutyła Paweł Grzywacz Andrzej Wójcik Zdzisław Nikolas Rafał Weber Robert Bednarz Stanisław Gabowicz

W niedzielę 15.08.2021, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, uroczystą mszą świętą koncelebrowaną przez dziesięciu kapłanów rozpoczęto uroczystości związane z obchodami "Święta Miodu" w Bielińcu. Podczas mszy świętej został poświęcony przez księdza proboszcza Wojciecha Szparę sztandar dla Regionalnego Koła Pszczelarskiego BARĆ w Bielińcu, na którym umieszczone jest przesłanie: "Święty Ambroży chroń nasze pasieki".

Po mszy świętej dalsza uroczystość odbyła się na placu przed Wiejskim Domem Kultury w Bielińcu. Przybyłych na uroczystość gości powitał i przedstawił zarys historyczny Koła Gospodyń Wiejskich (obchodzącego 90-lecie istnienia), Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec (obchodzącego 15-lecie istnienia) i Regionalnego Koła Pszczelarzy BARĆ (obchodzące 5-lecie istnienia) prezes wszystkich organizacji Wacław Piędel.

KGW powstało 1931 roku - działalność opierała się przede wszystkim na organizowaniu kursów gotowania, pieczenia. W latach 70-80 ubiegłego wieku zajmowało się także wypożyczaniem sprzętu AGD, organizowało wystawy, teatrzyków dla dzieci. W 2006 roku powstało Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec, które przejęło KGW. Przez te 15 lat uzbierało się bardzo dużo działań:

  • nagrody w konkursach kulinarnych, m.in. nagroda PERŁA za pierogi z soczewicy, które zostały wpisane na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa,
  • bardzo dużo nagród w konkursach na wieniec dożynkowy,
  • organizowanie turniejów piłki nożnej dla dzieci, Dożynek Dekanalnych, wieczorów poetyckich,
  • wydawanie publikacji, festiwali kolęd, jasełek,
  • turnieje sołtysów,
  • Misteria Wielkanocne i konkursy palm wielkanocnych,
  • szkoleń, wycieczek dla dzieci i członków stowarzyszenia,
  • pozyskiwanie środków finansowych na plac zabaw,
  • wykończenie poddasza na budynku WDK, boiska do koszykówki, odnowienie pomnika w Bielińcu i w miejscowości Graba gm. Jarocin,
  • budowa "Muzeum samochodów służb specjalnych".

To wszystko jest wspaniałe, ale nie ma nic wspanialszego jak człowiek z czystego serca pomaga drugiemu człowiekowi. To właśnie członkowie TPWB i KGW pomagali pogorzelcom i dzieciom chorym na raka.

Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ powstało w 2016 roku. W chwili obecnej zrzesza 56 członków z gmin: Ulanów, Rudnik nad Sanem, Jarocin, Nowa Sarzyna, Kuryłówka, Nisko, Łańcut, Harasiuki, Krzeszów, Potok, Leżajsk. Okres 5 lat też jest okresem bardzo pracowitym dla RKP BARĆ. To okres ciężkiej pracy nie tylko w pasiekach. Członkowie koła, idąc za przykładem koleżanek i kolegów z TPWB i KGW, również uczestniczą w konkursach kulinarnych, w których zdobywają wiele nagród.

Dowodem ciężkiej pracy niech będą zdobyte nagrody podczas Święta Miodu organizowanego przez Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie. W konkursach na nalewki na bazie miodu, na najlepszą pasiekę, najlepszy miód i na najlepsze koło. W konkursie na najlepsze koło do 25 członków zdobyliśmy pierwsze miejsce już po roku działalności. Ze względu że zwycięzca musi mieć dwa lata przerwy to nie przeszkodziło nam by po tej przerwie znowu zdobyć pierwsze miejsce na najlepsze koło w województwie do 50 członków. Są to nagrody cenne, ale najcenniejsze jest serce pszczelarzy, którzy przekazali miód dla Hospicjum dla chorych dzieci w Rzeszowie, Domu Dziecka w Rudniku nad Sanem czy szpitala w Nisku.

Wracając jednak do Święta Miodu w Bielińcu, po wystąpieniu Wacława Piędla nastąpiło odczytanie aktu przekazania sztandaru przez Prezydenta Polskich Pszczelarzy w Warszawie Tadeusza Dylona, wbicie gwoździ i wpis do pamiątkowej kroniki. Sztandar na ręce prezesa RKP BARĆ przekazał burmistrz Gminy i Miasta Ulanów - Stanisław Garbacz, w asyście Prezydenta PZP Tadeusza Dylona i Sylwestra Daśko Przewodniczącego Rady Powiatu Niżańskiego. Następnie prezes po prezentacji przekazał sztandar pocztowi sztandarowemu w skład którego wchodzili: Ireneusz Siembida, Jarosław Pokora i Ryszard Puk.

Dla uczczenia wysiłku polskich pszczelarzy oddano wystrzały z armaty pod nadzorem Ryszarda Żureckiego. Wystrzału dokonali: Rafał Weber Minister Infrastruktury, Jerzy Paul Poseł RP, Tadeusz Dylon prezydent PZP, Sylwester Daśko PRPN i Stanisław Garbacz Burmistrz G i M Ulanów. Za zasługi dla podkarpackiego pszczelarstwa brązowymi odznakami odznaczeni zostali następujący pszczelarze: Józef Koń, Antoni Ślusarczyk, Jerzy Nagier, Leszek Oleksak, Józef Garbacz, Tadeusz Kutyła, Paweł Grzywacz, Andrzej Wójcik, Zdzisław Nikolas i Wacław Piędel.

Wręczenia dokonał Prezes WZP Tadeusz Dylon w asyście Posła RP Jerzego Paula i Sylwestra Daśko PRPN. Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego nadał medal im. ks. Dr Jana Dzierżonia za wybitne zasługi w rozwoju pszczelarstwa następującym osobom: Rafałowi Weberowi Ministrowi Infrastruktury, Robertowi Bednarzowi Staroście Niżańskiemu, Stanisławowi Garbaczowi Burmistrzowi G i M Ulanów oraz Wacławowi Piędlowi Prezesowi RKP BARĆ. Medale wręczył Prezydent PZP Tadeusz Dylon. Podczas uroczystości odbył się konkurs kulinarny na danie na bazie miodu, można było zobaczyć broń, wystawę malarstwa, rzeźbiarstwa, również można było dokonać badania na osteoporozę.

Na zakończenie zostały wręczone nagrody w konkursie na danie na bazie miodu i w konkursie na tradycyjny produkt kulinarny Powiatu Niżańskiego, który odbył się dzień wcześniej (w sobotę 14 sierpnia 2021). W konkursie sobotnim udział wzięło 15 kół KGW, a w niedzielnym na danie na miodzie udział wzięło 12 kół KGW. Oceny dokonywała komisja w składzie: Beata Adamska, Dominika Skoczylas, Katarzyna Woźniak, Tomasz Iskra i Adam Jarosz.

W konkursie na tradycyjny produkt kulinarny Powiatu Niżańskiego I m-ce przypadło Flisackim Spływom z Ulanowa, II m-ce KGW Kopki, III m-ce KGW Harasiuki. Natomiast w konkursie na danie na miodzie I m-ce Regionalne Koło Pszczelarzy BARĆ w Bielińcu, II m-ce KGW Krzeszów Górny, III m- ce KGW Nowosielec.

Nagrody wręczali: Beata Adamska kierownik w Departamencie KSOW w UM w Rzeszowie, starosta niżański Robert Bednarz, burmistrz Gminy i Miasta Ulanów Stanisław Garbacz i prezes RKP BARĆ Wacław Piędel.

Zobacz również:

Święto Miodu w Bielińcu 2021 (fotorelacja z wydarzenia)Liczba wyświetleń artykułu: 281

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.