Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pierwsze miodobranie w miejskiej pasiece w Rzeszowie 2021

pszczelarstwo podkarpackie miodobranie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska pasieka miejska w Rzeszowie Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie

Miejska pasieka założona przez rzeszowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ma za sobą pierwsze miodobranie. Pasieka została założona w 2020 roku. W przeciągu roku rozrosła się z 7 do 12 uli i 12 pszczelich rodzin.

Pasieka jest ulokowana na terenach należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji na rzeszowskiej Zwięczycy. Mieszka tu ponad pół miliona pszczół, głównie rasy krainka. W ich osiedleniu się w tym miejscu pomogli pszczelarze z Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy, którzy podarowali Przedsiębiorstwu Wodociągów 3 pszczele rodziny. Kolejne 4 zostały zakupione, a po roku udało się tu uzyskać 5 odkładów, czyli młodych rodzin.

Pierwszy pozyskany stąd miód jest wielokwiatowy. Nektar pochodzi z okolicznych roślin miododajnych, które zostały zasiane przez pracowników miejskich wodociągów. Rośnie tu między innymi miododajna gorczyca, a także mnóstwo krzewów i kwiatów. Znajdują się one na terenie o powierzchni około 25 hektarów przy Zakładzie Uzdatniania Wody. Ze względu na umieszczone pod ziemią instalacje działka nie nadaje się do zabudowy, a dodatkowo zrezygnowano z niskiego koszenia tu traw. Tym samym jest to doskonałe miejsce do rozwoju pszczelej populacji.
Władze Rzeszowa zapowiadają, że podobnych inicjatyw w mieście będzie więcej. W tym zakresie przewidywana jest współpraca z miejskimi wydziałami, spółkami i firmami prywatnymi, które na swoim terenie będą stawiały pasieki i tworzyły łąki kwietne.

Czytaj również:

Miodobranie - krok po kroku

Właściwości miodu wielokwiatowego



Liczba wyświetleń artykułu: 598

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Skrzydełka z miodem i chili

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Ananas w czekoladowym cieście

Placki z borówkami i miodem z cytryną

Racuchy z bananami i miodem