Portal Pszczelarski

Wytrucie pszczół w Bedlenkach (gmina Drzycim) 07.2021

pszczelarstwo kujawsko-pomorskie wytrucie pszczół Marcin Kaliszewski

W miejscowości Bedlenki w gminie Drzycim w województwie kujawsko-pomorskim w znajdującej się niedaleko leśniczówki Nadleśnictwa Dąbrowa pasiece zginęło 10 pszczelich rodzin. Zdaniem właściciela uli, pszczoły zostały celowo otrute.

Poszkodowanym pszczelarzem jest 20-letni Marcin Kaliszewski, który jest właścicielem w sumie 120 rodzin pszczelich zlokalizowanych w czterech pasiekach w powiecie świeckim. Pszczelarstwem zajmuje się od 13 roku życia. Rok temu ukończył Techniku Pszczelarskie w Pszczelej Woli. Uśmiercone pszczoły znalazł w piątek 23 lipca 2021 po godzinie 16. Z 30 uli znajdujących się w pasiece, w 10 doszło do wytrucia wszystkich rodzin. Były to to ule stojące w pierwszym rzędzie, na widoku publicznym, natomiast pozostałe są położone pośród nawłoci. Z tego względu poszkodowany hodowca w rozmowie z portalem noweswiecie.pl stwierdził, że podejrzewa, że owady zginęły w wyniku celowego działania, a nie przez niewłaściwe zastosowanie oprysku rolniczego, gdyż w takim wypadku zginęłyby wszystkie pszczoły. Sprawa została zgłoszona policji, która natychmiast pobrała z miejsca zdarzenia próbki toksykologiczne. Ma to pomóc w ustaleniu, jakim środkiem zostały otrute pszczoły.

Pokrzywdzony hodowca, policja oraz Nadleśnictwo Dąbrowa apelują o kontakt wszystkie osoby, które mają jakąkolwiek wiedzę na temat tego, kto wytruł pszczoły.



Liczba wyświetleń artykułu: 872

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zrekultywowane tereny kopalni Górażdże jako potencjalne siedlisko występowania pszczół

Zostań bohaterem pszczół

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka po mazursku

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę