Portal Pszczelarski

Raj dla pszczół w Krośnie 2021

pszczelarstwo podkarpackie Raj dla pszczół pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

W Krośnie, w zakolu Wisłoka w pobliżu kompleksu basenów i nowego Camper Parku powstaje "Raj dla pszczół". W tym miejscu pojawi się miejska pasieka, owocowy sad, miododajny żywopłot z krzewów, pole słoneczników, kwietne łąki i hotele dla owadów zapylających.

Władze Krosna chcą posadzić w zakolu Wisłoka 130 drzew owocowych. Są to historyczne odmiany drzew związane z dziedzictwem przyrodniczo-kulturowym regionu, jak jabłonie odmiany antonówka biała, grusze lukasówka, wiśnie łutówka czy czereśnie tamara. Niedaleko posadzone zostaną również lipy drobnolistne

Przy sadzie zostanie zlokalizowana miejska pasieka. Zamieszka tu około 150 tysięcy pszczół rasy kraińskiej. Ponadto władze miasta ustawiły w różnych rejonach Krosna hotele dla zapylaczy. Postawiono je w rejonie ulicy Bieszczadzkiej, na zielonym terenie przy pomniku Jana Pawła II oraz przy polu słonecznikowym. Następne mają się pojawić przy przy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej oraz na osiedlu Markiewicza. 200 sztuk krzewów miododajnych zostało posadzonych wzdłuż ulicy Legionów. Dokonano tego w ramach współpracy z Goodrich Aerospace Poland. Krosno będzie zachęcać również inne firmy do współpracy przy działaniach na rzecz pszczół.

Projekt jest realizowany w ramach III Konferencji Pszczelarzy, Ekologów i Leśników "Zielony parasol", a sadzonki drzew zostały sfinansowane między innymi ze środków funduszu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, z kolei ule z Fundacji Odzyskaj Środowisko.Liczba wyświetleń artykułu: 586

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Pstrąg z miodem w sosie orzechowym

Szynka miodowo-musztardowa z rozmarynem

Sałatka z kurczakiem, marynowanym pieprzem i miodem

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Śledzie w korzennej marynacie z miodem

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Żeberka z rabarbarem pięciu smaków i miodem