Portal Pszczelarski

Leśnicy chcą powrotu dzikich pszczół do lasów celestynowskich 2020

pszczelarstwo w Polsce pszczelarstwo mazowieckie Pszczoły wracają do naszych lasów Celestynów

W ramach akcji "Pszczoły wracają do lasów" w Nadleśnictwie Celestynów postawiono budki dla dzikich pszczół. Leśnicy liczą, że ich działania umożliwią osiedlenie się tych owadów w naturalnym dla nich środowisku.

Lasy Państwowe, które realizują ten projekt zdecydowały się na ustawienie w okolicach Celestynowa aż stu dwudziestu budek. Rozmieszczane są one na tym terenie już od kwietnia 2020 roku. W każdej z nich mieszka jedna pszczela rodzina, a na jeden kilometr kwadratowy lasu przypada od dwóch do czterech pszczelich rodziny. Takie rozlokowanie nie jest przypadkowe. Ma ono bowiem zapewnić owadom wystarczającą ilość pokarmu i ograniczyć rozprzestrzenianie się chorób.

Do zdań leśników należy rokroczna kontrola, czy budki została zamieszkałe przez owady. Lasy nie zamierzają pobierać od nich miodu, propolisu, mleczka pszczelego czy wosku, pozostawiając wszystkie te produktu pszczołom, które będą mogły dzięki nim zrobić zapasy i przetrwać zimę.

Nieodłącznym elementem realizowanego projektu jest także tworzenie łąk kwietnych w pobliżu postawionych budek. Rosnące na nich rośliny odznaczają się bioróżnorodnością biologiczną. Jednocześnie oddalenie od nawożonych przez rolników pestycydami pól sprawia, że pszczoły mają tu znakomite warunki do rozwoju.

Do początku września 2020 roku w Nadleśnictwie Celestynów pojawiły się już wszystkie planowane w tym miejscu budki dla dzikich pszczół. Czy zamieszkają w nich owady okaże się jednak dopiero w 2021 roku, podczas wiosennej kontroli leśników.

Czytaj również:

Pszczoły zasiedliły barcie – sukces Nadleśnictwa Kłodawa 2020



Liczba wyświetleń artykułu: 630

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Badania: na jakim obszarze występuje pszczoła samotnica - zadrzechnia fioletowa?

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych