Czy jad pszczeli leczy raka piersi?

Australijscy naukowcy odkryli, że jeden ze składników jadu pszczelego może hamować rozrost komórek nowotworowych, dotyczy to zwłaszcza raka piersi. Co więcej, niszcząc chore komórki jad nie narusza tych zdrowych.
Badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Precision Oncology". To wynik pracy naukowców z Instytutu Badań Medycznych Harry'ego Perkinsa i Uniwersytetu Australii Zachodniej. Badacze dokonali analizy laboratoryjnej jadu pszczelego i sprawdzili jego działanie na myszach. Za zdolność do niszczenia komórek rakowych okazała się być odpowiedzialna melityna. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy peptydów. To on właśnie jest odpowiedzialny za pojawiający się po użądleniu przez pszczołę ból. Jednakże melityna nie znajduje się jedynie w żądle, ale również w innych tkankach i służy do zwalczania pojawiających się w pszczelim organizmie chorób.
Naukowcy w swoim eksperymencie sprawdzili, jak jad pszczeli działa na agresywnym podtypie raka piersi, nazywanym potrójnie ujemnym rakiem piersi (TNBC - triple negative breast cancer). Okazało się, że w ciągu godziny melityna była w stanie zniszczyć błony komórkowe raka i jednocześnie pozostawiła zdrowie komórki nietknięte. Ponadto, melityna z pszczelego jadu doprowadziła także do blokady replikacji komórek rakowych. Naukowcy zbadali również, jak organizm reaguje na działanie jadu trzmielego – pozbawionego melityny – ale tym razem nie wykazano zdolności leczniczych.
Stworzenie z jadu pszczelego leku do zwalczania raka piersi nie byłoby jednak pierwszym przypadkiem wykorzystania tej substancji w medycynie. Od dłuższego czasu stosuje się ją w leczeniu czerniaka, niedrobnokomórkowego raka płuc, glejaka wielopostaciowego, białaczki, raka jajnika, raka szyjki macicy i raka trzustki.
Czytaj również:
Liczba wyświetleń artykułu: 3011
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Jad pszczeli - zastosowanie, leczenie, właściwości
Apitoksynoterapia oraz właściwości i zastosowanie jadu pszczelego Portal Pszczelarski

Sposoby porozumiewania się pszczół
W jaki sposób komunikują się ze sobą pszczoły? Portal Pszczelarski

Jad pszczeli skuteczny w walce z atopowym zapaleniem skóry (AZS)
Hydrofobowy polipeptyd melityna pomaga w walce z AZS Krzysztof Dębski

Jad pszczeli może okazać się lekarstwem na HIV
Jad pszczeli lekiem na HIV? Kto wie! Krzysztof Dębski

Coraz więcej zastosowań jadu pszczelego w medycynie
Zastosowanie jadu pszczelego w apitoksynoterapii Katarzyna Kluczkowska

Budowa pszczoły miodnej - skrzydełka i odwłok
Skrzydełka i odwłok pszczoły miodnej Anna Celińska

Jad pszczół i walka z rakiem
Jad pszczół szansą na pokonanie raka Marcin Balana
