Portal Pszczelarski

Czy jad pszczeli leczy raka piersi?

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii jad pszczeli melityna

Australijscy naukowcy odkryli, że jeden ze składników jadu pszczelego może hamować rozrost komórek nowotworowych, dotyczy to zwłaszcza raka piersi. Co więcej, niszcząc chore komórki jad nie narusza tych zdrowych.

Badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie "Nature Precision Oncology". To wynik pracy naukowców z Instytutu Badań Medycznych Harry'ego Perkinsa i Uniwersytetu Australii Zachodniej. Badacze dokonali analizy laboratoryjnej jadu pszczelego i sprawdzili jego działanie na myszach. Za zdolność do niszczenia komórek rakowych okazała się być odpowiedzialna melityna. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy peptydów. To on właśnie jest odpowiedzialny za pojawiający się po użądleniu przez pszczołę ból. Jednakże melityna nie znajduje się jedynie w żądle, ale również w innych tkankach i służy do zwalczania pojawiających się w pszczelim organizmie chorób.

Naukowcy w swoim eksperymencie sprawdzili, jak jad pszczeli działa na agresywnym podtypie raka piersi, nazywanym potrójnie ujemnym rakiem piersi (TNBC - triple negative breast cancer). Okazało się, że w ciągu godziny melityna była w stanie zniszczyć błony komórkowe raka i jednocześnie pozostawiła zdrowie komórki nietknięte. Ponadto, melityna z pszczelego jadu doprowadziła także do blokady replikacji komórek rakowych. Naukowcy zbadali również, jak organizm reaguje na działanie jadu trzmielego – pozbawionego melityny – ale tym razem nie wykazano zdolności leczniczych.

Stworzenie z jadu pszczelego leku do zwalczania raka piersi nie byłoby jednak pierwszym przypadkiem wykorzystania tej substancji w medycynie. Od dłuższego czasu stosuje się ją w leczeniu czerniaka, niedrobnokomórkowego raka płuc, glejaka wielopostaciowego, białaczki, raka jajnika, raka szyjki macicy i raka trzustki.

Czytaj również:

Użądlenie pszczoły, osy i szerszenia oraz ukąszenie komara



Liczba wyświetleń artykułu: 3011

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Czereśnia, wiśnia ptasia, trześnia – roślina miododajna

Pszczoły bezżądłowe - melipony

Linia pszczół car: Prima