Portal Pszczelarski

Użądlenie pszczoły, osy i szerszenia oraz ukąszenie komara

Na zdjęciu: żądło osy. Źródło zdjęcia: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/41/Waspstinger1658-2.jpg Autor zdjęcia: Gilbertus

użądlenie pszczoły użądlenie osy użądlenie szerszenia ukąszenie komara pszczoła osa szerszeń komar wstrząs anafilaktyczny

Wycieczki na łono natury w okresie wiosenno-letnim mają wiele uroku. Czy to las, łąka, czy nawet miejski park, samo przebywanie w pobliżu przyrody działa odprężająco. Niestety, w tym okresie istnieje prawdopodobieństwo spotkanie jakiegoś owada. Niezależnie, czy będzie to pszczoła, czy komar, skutki użądlenia zneutralizować może zastosowanie naturalnych metod.

 

SPIS TREŚCI:
1. Użądlenie pszczoły
2. Użądlenie osy
3. Użądlenie szerszenia
4. Ukąszenie komara 
5. Miód na użądlenie
6. Użądlenie pszczoły, osy i szerszenia oraz ukąszenie komara - artykuły powiązane

 

1. Użądlenie pszczoły 
Jeżeli staniemy się ofiarą ataku owego owada produkującego miód, najpierw należy dokładnie obejrzeć miejsce wkłucia. Jeżeli nadal tkwi w nim żądło, trzeba je usunąć, czy to podważając je nożem, paznokciem, czy przy pomocy pompki do wyciągania kleszczy. Do tego miejsca trzeba przyłożyć kostkę lodu albo cebulę. Zmniejszy to ból i ewentualny obrzęk.

Jeżeli poprawa nie jest odczuwalna, trzeba miejsce użądlenia polać octem i mocno zabandażować, co zminimalizuje reakcję uczuleniową. Profilaktycznie warto także wypić wapno. Jeżeli jednak objawy nie przechodzą, a co gorsza dołączają się do nich ból i zawroty głowy, trzeba natychmiast udać się do lekarza, ponieważ wskazuje to na wstrząs anafilaktyczny.

2. Użądlenie osy
Użądlenie osy jest łatwe do odróżnienia, ponieważ jest zdecydowanie mniej bolesne, a co za tym idzie – groźne dla zdrowia. Jeżeli osoba zaatakowana przez osę nie jest uczulona, wystarczy posmarowanie ranki specjalną maścią albo zrobienie okładu z cebuli lub plastra ziemniaka. 

3. Użądlenie szerszenia 
Użądlenie szerszenia to najbardziej przykre, bo najbardziej bolesne i niebezpieczne użądlenie. Występuje przy nim realne zagrożenie wstrząsem anafilaktycznym, będącym bezpośrednim zagrożeniem życia. Bezzwłocznie należy udać się do lekarza. Typowymi cechami wstrząsu są: spadek ciśnienia krwi, duszności, nadmierna potliwość, obrzęk dróg oddechowych prowadzący do utraty przytomności. Jeżeli osoba użądlona nie jest uczulona, wystarczy posmarowanie ranki maścią z hydrocortisonem, okłady z altacetu i calcium. Dodatkowo można przyjąć lek przeciwbólowy.

4. Ukąszenie komara 
Ukąszenie komara jest niegroźne, ale występuje zdecydowanie najczęściej. Swędzenie pomoże załagodzić specjalna maść przeciw podrażnieniom. Pomocne może okazać się posmarowanie podrażnionego miejsca octem albo wypicie wapna. 

5. Miód na użądlenie 
Trzeba pamiętać, że owady oprócz wielu pozytywnych rzeczy (zapylanie kwiatów, zastosowanie miodu w lecznictwie), niosą za sobą również zagrożenie, zwłaszcza dla alergików. Dlatego podczas pobytu na łonie natury należy mieć się na baczności. Uważa się, że miód w medycynie jest remedium na wszystko. Niestety, nie pomoże on w przypadku ukąszenia przez owady. Wtedy sięgnąć należy po inne środki.

6. Użądlenie pszczoły, osy i szerszenia oraz ukąszenie komara - artykuły powiązane

Jad pszczeli - zastosowanie, leczenie, właściwościLiczba wyświetleń artykułu: 12204

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.