Portal Pszczelarski

Dane za rok 2020: pszczół więcej, ale miodu mniej

pszczelarstwo w Polsce liczba pszczół statystyki pszczelarskie zbiory miodu

Jak pokazują dane za rok 2020 w Polsce wzrosła liczba pszczół. W naszym kraju żyje obecnie 1 650 000 rodzin pszczelich. Niestety, jednocześnie zbiory miodu w tym roku są bardzo niskie, co już niedługo może się również odbić na wielkości populacji pszczół.

Mimo, że kwiaty kwitły bardzo obficie, to ilość nektaru w 2020 roku była niewielka. W niektórych pasiekach praktycznie nic nie zebrano. Standardem są zbiory o 20-30 procent mniejsze niż w 2019 roku.

Niewielkie zbiory wpływają na wzrost cen miodu. W niektórych rejonach Polski za kilogramowy słoik miodu wielokwiatowego czy miodu rzepakowego trzeba zapłacić ponad 40 złotych. Szczególnie odczuwalny jest brak miodu rzepakowego. Jako przyczynę tego fatalnego stanu pszczelarze podają najczęściej pogodę. Spadki temperatur w okresie zbiorów nektaru z rzepaku spowodowały, że pszczoły bardziej niż o miód musiały się troszczyć o siebie. Podobnie dramatycznie odczuwany jest brak miodu akacjowego.

W związku z bardzo trudną sytuacją na rynku Polski Związek Pszczelarski zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udzielenie wsparcia finansowego dla hodowców pszczół w celu dokonania zakupów paszy, co ma uratować pogłowie na następny rok. Pomimo bowiem optymistycznych wyników stanu populacji pszczół w Polsce, to już 2021 rok może być pod tym względem dużo gorszy. Wielu pszczelarzy obawia się, że bez wsparcia rządowego nie starczy im środków na dokarmianie pszczół i przez to ich pasieki mogą nie dotrwać do zimy.



Liczba wyświetleń artykułu: 4999

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor