Dane za rok 2020: pszczół więcej, ale miodu mniej
Jak pokazują dane za rok 2020 w Polsce wzrosła liczba pszczół. W naszym kraju żyje obecnie 1 650 000 rodzin pszczelich. Niestety, jednocześnie zbiory miodu w tym roku są bardzo niskie, co już niedługo może się również odbić na wielkości populacji pszczół.
Mimo, że kwiaty kwitły bardzo obficie, to ilość nektaru w 2020 roku była niewielka. W niektórych pasiekach praktycznie nic nie zebrano. Standardem są zbiory o 20-30 procent mniejsze niż w 2019 roku.
Niewielkie zbiory wpływają na wzrost cen miodu. W niektórych rejonach Polski za kilogramowy słoik miodu wielokwiatowego czy miodu rzepakowego trzeba zapłacić ponad 40 złotych. Szczególnie odczuwalny jest brak miodu rzepakowego. Jako przyczynę tego fatalnego stanu pszczelarze podają najczęściej pogodę. Spadki temperatur w okresie zbiorów nektaru z rzepaku spowodowały, że pszczoły bardziej niż o miód musiały się troszczyć o siebie. Podobnie dramatycznie odczuwany jest brak miodu akacjowego.
W związku z bardzo trudną sytuacją na rynku Polski Związek Pszczelarski zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o udzielenie wsparcia finansowego dla hodowców pszczół w celu dokonania zakupów paszy, co ma uratować pogłowie na następny rok. Pomimo bowiem optymistycznych wyników stanu populacji pszczół w Polsce, to już 2021 rok może być pod tym względem dużo gorszy. Wielu pszczelarzy obawia się, że bez wsparcia rządowego nie starczy im środków na dokarmianie pszczół i przez to ich pasieki mogą nie dotrwać do zimy.
Liczba wyświetleń artykułu: 4999
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!