Zanieczyszczone powietrze zabija pszczoły
Według przeprowadzanych w Indiach od 2017 roku badań, nawet niewielkie zanieczyszczenie powietrza może spowodować śmierć aż 80% tutejszych gigantycznych pszczół miodnych. Badania dotyczyły obszaru Azji Południowej, ale prawdopodobnie podobne wyniki mogą być również w innych rejonach świata.
Indie od wielu lat zmagają się z poważnym zanieczyszczeniem powietrza. Jak się okazuje, wpływa ono negatywnie nie tylko na ludzi, ale też na pszczoły, a konkretnie gigantyczną azjatycką pszczołę miodną (Apis dorsata). Owad ten jest głównym zapylaczem na Półwyspie Indyjskim i ma kluczowe znaczenie dla utrzymania produkcji owoców i warzyw w Indiach, która jest ważną gałęzią gospodarki tego kraju.
Naukowcy z indyjskiego National Center for Biological Sciences postanowili zbadać wpływ zanieczyszczeń na pszczoły. Ich instytutu badawczy ma siedzibę w Bengaluru - jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Indiach. Badacze wytypowali w tym mieście i okolicach cztery miejsca, w który poziom pyłów, dymu, sadzy wahał się od zdrowych po niebezpieczne i tu badacze dokonali analizy kondycji ponad 1800 pszczół.
Okazało się, że pszczoły z miejsc najbardziej zanieczyszczonych były w bardzo złym stanie. Niektóre z nich były pokryte brudem i cząstkami. Badacze oceniają, że ich ciało wyglądało jak "strefa wojny". Znajdowały się na nich toksyczne cząstki metali, takie jak: ołów, arsen, wolfram, aluminium, chrom i kobalt. Co gorsza, ponad 80% pszczół pochodzących z lokalizacji nie tylko o silnym, ale też o umiarkowanym zanieczyszczeniu, zmarło w ciągu 24 godzin. Owady te miały tendencję do nieregularnego bicia serca i niższy poziom krwinek. Naukowcy zwrócili także uwagę na zwiększoną u nich ekspresję genów związanych z odpornością i stresem. To wszystko mogło być przyczyną ich krótszego żywota.
Indyjscy badacze liczą, że ich praca zmusi światowych przywódców do zwiększenia wysiłków na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza. Do tej pory przy działaniach w tym kierunku brano pod uwagę wyłącznie zdrowie ludzi, tymczasem kondycja pszczół jest nie mniej ważna. Naukowcy oceniają, że w samych tylko Indiach załamanie populacji zapylaczy spowoduje straty jedynie w eksporcie mango na poziomie około 86 milionów dolarów rocznie.
Czytaj również:
Liczba wyświetleń artykułu: 1294
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!