Portal Pszczelarski

Zgnilec złośliwy a złotoporek niemiły - czy udało się znaleźć lek na chorobę pszczół?

pszczelarstwo w Polsce choroby pszczół zgnilec złośliwy zgnilec amerykański złotoporek niemiły Sławomir Bakier

Uczeni z Politechniki Białostockiej poinformowali, że znaleźli naturalny lek na groźną chorobę pszczół – zgnilca złośliwego. Naukowcy twierdzą, że można go zwalczyć za pomocą kompozycji ekstraktów z grzyba z Puszczy Białowieskiej – złotoporka niemiłego.

O wynikach swoich kilkuletnich badań poinformował na specjalnej konferencji prasowej dyrektor Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej, a prywatnie również pszczelarz, profesor Sławomir Bakier. Zespół badawczy pod jego kierownictwem wykazał, że na bazie wyciągów z owocników złotoporka niemiłego można wytworzyć pierwszy naturalny lek na zgnilca i to zarówno w odmianie europejskiej, jak i amerykańskiej. Co więcej, lek nie miałby żadnych skutków ubocznych ani dla pszczół, ani dla człowieka. To jest nowość, gdyż dotychczas stosowane w walce ze zgnilcem medykamenty mogą przenikać do miodu i innych produktów pszczelich.

Naukowcy zapowiadają, że lek ze złotoporka pszczelarze będą mogli stosować zarówno profilaktyczne, jak i już w trakcie trwania choroby. Politechnika Białostocka złożyła wniosek o nadanie patentu w Polsce, Europie i na świecie. Zakłada się, że lek, nad którym prace mają być prawdopodobnie prowadzone przez Instytut Innowacji i Technologii Politechniki Białostockiej zostanie wyprodukowany do 2023 roku. Badacze chcą także stworzyć sztuczną hodowlę złotoporka niemiłego, gdyż jest to grzyb rzadko spotykany, występujący jedynie na martwym drewnie, głównie na osikach w Puszczy Białowieskiej.

Zgnilec jest bardzo groźną i zaraźliwą dla pszczół chorobą. Najbardziej narażone są larwy pszczół, które na jej skutek zamierają i gniją. Jak szacuje profesor Bakiera, blisko połowa polskich pasiek dysponuje w miodzie niebezpieczną ilością zarodników zgnilca złośliwego. Według danych Głównego Inspektora Weterynarii w 2019 roku odnotowano w Polsce 260 ognisk tej choroby, czyli o ponad 120 więcej niż dwa lata wcześniej.

Czytaj również:

Zgnilec złośliwy - powód likwidacji rodziny pszczelej

Przyczyny chorób pszczół - bakterie, grzyby, pierwotniaki, wirusy



Liczba wyświetleń artykułu: 3136

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu

Bastani – perskie lody szafranowe

Chleb z szafranem i miodem

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę