Portal Pszczelarski

Zgnilec złośliwy - powód likwidacji rodziny pszczelej

Na zdjęciu: larwa pszczela zaatakowana przez zgnilca złośliwego. Źródło zdjęcia: theabk.com.au/sites/g/files/g1011676/f/201303/AFB_rope_0.jpg

rodzina pszczela likwidacja rodziny pszczelej zgnilec złośliwy zgnilec amerykański Paenibacillus larvae choroba czerwiu choroba pszczół

Zgnilec złośliwy - powód likwidacji rodziny pszczelej

Likwidacja rodziny pszczelej to dla każdego pszczelarza ostateczność, jednak czasami bywa konieczna dla dobra całej pasieki. Najczęściej rodzinę trzeba zlikwidować, gdy jest zarażona zgnilcem złośliwym.

Zgnilec złośliwy jest bardzo groźną chorobą czerwiu. W ostatnich dziesięcioleciach zwracano na niego mniejszą uwagę niż na warrozę i być może dlatego udało mu się rozprzestrzenić, a ogniska choroby pojawiają się w pasiekach dość regularnie. Choroba najczęściej pojawia się w okresie od czerwca do sierpnia. Jest bardzo zaraźliwa – zarazki przenoszą się przez miód, wosk, sprzęt pszczelarski, a nawet na ubraniu pszczelarza.

Choroba atakuje larwy w wieku 6-8 dni, a rozwój choroby następuje już po zasklepieniu. Larwa w wyniku działania bakterii przekształca się w brunatną i cuchnącą masę. Oczywiście, nie ma dla niej żadnego ratunku. Gdy ul jest mocno porażony, pojawia się w nim charakterystyczny zapach, do złudzenia przypominający gnicie. Jak pszczelarz może na własną rękę rozpoznać zakażenie rodziny zgnilcem? Masa zamarłej w komórce larwy podczas wyciągania przyjmuje kształt długiej, ciągnącej się nitki. Wtedy już w zasadzie nie można mieć złudzeń – rodzinę zaatakował zgnilec.

Co więcej, jeśli ul jest bardzo mocno porażony, rodzina jest praktycznie nie do uratowania i trzeba ją zlikwidować, by choroba nie rozprzestrzeniła się w całej pasiece. Jest to tym bardziej bolesne, że zgnilec bardzo często atakuje najsilniejsze i najbardziej wydajne rodziny w pasiece. Niestety, w przypadku silnego porażenia, gdy inne metody zwalczenia choroby nie działają, likwidacja jest jedynym rozwiązaniem.

Opracowano na podstawie:
Jan Ślósarz, Najgroźniejsze choroby pszczół, Karniowice 2013, s.17

Zobacz również:

Zgnilec złośliwy (zgnilec amerykański) - Paenibacillus larvae

Zgnilec złośliwy - powód likwidacji rodziny pszczelej
Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 4875

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.