Portal Pszczelarski

Kolejne otrucia pszczół. Pszczelarze winą obarczają rolników 2020

pszczelarstwo w Polsce wytrucie pszczół zatrucie pszczół Ryszard Wasiluk

Dochodzi do kolejnych masowych zatruć pszczół. W okolicach Wągrowca w województwie wielkopolskim zginęło pół miliona tych owadów zapylających. Aż 7 milinów padło w gminie Olszanka w województwie podlaskim. Do mniejszych zatruć dochodzi w całej Polsce. Pszczelarze winą obarczają rolników, którzy w niewłaściwy sposób przeprowadzają opryski swoich pól.

Jak informuje portal oknonawagrowiec.pl, w miejscowościach Wiatrowo i Czekanowo w gminie Wągrowiec miejscowi pszczelarze stracili 500 tysięcy pszczół z 141 uli. Sprawę bada policja, jednak poszkodowani są pewni, że winę za śmierć ich podopiecznych ponosi jeden z rolników, który przeprowadził opryski pola rzepaku w środku dnia, a więc w porze zbierania przez te owady nektaru. Niemniej z miejsca zdarzenia pobrano próbki, które mają wskazać, jaki środek chemiczny doprowadził do pomoru w pasiece. Gdy stanie się to już jasne poszkodowani pszczelarze zamierzają ubiegać się o odszkodowanie od sprawcy wytrucia i dofinansowanie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Z kolei Ryszard Wasiluk z Łepek Starych w gminie Olszanka w województwie podlaskim stracił w przydomowej pasiece około 7 milionów pszczół. Pszczelarz w rozmowie z portalem Kurier Podlaski podejrzewa, że ktoś w ciągu dnia robił opryski drzew wiśniowych. Próbki środków chemicznych znalezionych przy ulach także pobrano do analizy.

Pod koniec maja 2020 odnotowano też zatrucia pszczół w gminie Kobylnica w województwie pomorskim. Tu również winne było niewłaściwe stosowane środków ochrony roślin. Pszczelarze i władze samorządów apelują do rolników, by opryski wykonywać wyłącznie o zmroku lub nocą. Zgodnie z prawem nie powinno się ich przeprowadzać w czasie aktywności zwierząt i owadów, a także podczas wiatru przekraczającego 4 m/s. W niektórych rejonach policja dokonała kilku interwencji wobec osób, które nie stosowały się do tych zaleceń. Między innymi w gminie Głusk w województwie lubelskim mundurowi ustalili, że 57-letni rolnik dokonywał oprysków środkiem chwastobójczym w ciągu dnia. Mężczyźnie grozi teraz grzywna.

Czytaj również:

W okolicach Środy Wielkopolskiej masowo wymierają pszczoły 2020



Liczba wyświetleń artykułu: 1609

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Ogórki z miodem

Pierniczki na miodzie

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zostań bohaterem pszczół

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica