Portal Pszczelarski

Przedwczesne koszenie miejskich trawników w Świebodzinie - pszczelarze protestują 2020

pszczelarstwo lubuskie Lubuski Związek Pszczelarzy w Zielonej Górze Lesław Tetera

Na łamach portalu naszemiasto.pl pszczelarze skrytykowali rozpoczęcie koszenia miejskich trawników w Świebodzinie w okresie zbierania pyłków. Może to być duże zagrożenie dla pszczół i innych owadów zapylających.

Do portalu zgłosili się oburzeni czytelnicy, którzy zobaczyli wycinanie traw na ulicach miasta. Tymczasem na miejskich trawnikach często rośnie mniszek lekarski, zwany popularnie mleczem, którego pyłek jest zbierany przez pszczoły. Sprawę skomentował, m.in. Lesław Tetera, prezes Lubuskiego Związku Pszczelarzy w Zielonej Górze. Jego zdaniem, nie powinno się kosić traw do momentu aż mniszek przekwitnie i pszczoły przestaną pobierać pyłek.

Sytuację pogarsza dodatkowo susza, która powoduje ubożenie roślinności. Wiele obszarów już stepowieje, a włodarze Świebodzina tylko to wspierają. Prezes lubuskich pszczelarzy uważa, że ścinanie teraz traw za bezmyślność i nieodpowiedzialne działanie władz. Według Lesława Tetery, pszczoły hodowlane, mimo wszystko, sobie poradzą, gdyż znajdują się pod opieką pszczelarzy. Gorzej może być z dzikimi zapylaczami. One w 2020 roku mogą mieć spore problemy w zebraniu wystarczającej ilości pyłku i nektaru.

Czytaj również:

Kolory pyłku kwiatowego. Barwa obnóża pyłkowego różnych roślin



Liczba wyświetleń artykułu: 782

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Klasyczna truskawka z miodem

Plackowe brownie z cukinią i miodem

Gofry drożdżowe z jogurtem greckim i miodem o smaku truskawkowo-waniliowym

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Tartaletki na słodko z bananami i czekoladą

Wigilijne łazanki na bogato

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Różano-orkiszowy torcik naleśnikowy z miodem

Bigos z miodem

Sałatka z kalafiora z miodem