Portal Pszczelarski

Apel do rolników i sadowników w dobie koronawirusa 2020

pszczelarstwo lubelskie akcja pszczelarska Lubelskie - wspólnie dla pszczół Sebastian Trojak

W chwili obecnej cała Polska walczy z koronawirusem. Wprowadzono ograniczenia i zakazy. Realizowany jest pakiet antykryzysowy obejmujący także rolnictwo, które jest strategicznym działem gospodarki państwowej.

Pandemia w sposób znaczący wpłynęła także na sposób prowadzenia kampanii "Lubelskie - wspólnie dla pszczół", którą na początku tego roku zainicjował Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Wiele z zaplanowanych wydarzeń i działań trzeba było odłożyć w czasie, inne musiały zmienić formułę na elektroniczną.

W takiej właśnie elektronicznej formie partnerzy kampanii, sygnatariusze listu intencyjnego w sprawie prowadzenia wspólnych działań na rzecz pszczół, zwrócili się do lubelskich rolników 
i sadowników z apelem o zachowanie szczególnych środków ostrożności w trakcie prac polowych, zwłaszcza przy stosowaniu środków ochrony roślin, podkreślając, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej każde osłabienie organizmu może narazić ich na niebezpieczeństwo.

W apelu czytamy m.in., że pomimo trudnych warunków, które wymagają od wszystkich olbrzymiej odpowiedzialności i rozwagi: "życie na polskiej wsi musi przebiegać w wyznaczonym rytmie, aby zapewnić nam wszystkim dostęp do zdrowej żywności. To kwestia strategiczna dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej i jej Obywateli".

Autorzy nawiązują również do zasług rolników, a także akcentują potrzebę współpracy, pisząc: "Ogromnie cieszą nas opinie, że możemy być wzorem dla innych województw w kwestii współdziałania i budowania dobrych relacji między rolnikami i pszczelarzami. Odpowiedzialność i solidarność są nam dzisiaj szczególnie potrzebne. Pamiętajmy, że wzajemne zrozumienie i szacunek pozwolą rozwijać się na terenie województwa lubelskiego zarówno rolnictwu, jak i pszczelarstwu, dla dobra nas wszystkich".

- Ważne jest, aby w tym trudnym czasie działać wspólnie. To czas próby. Próby charakterów, postaw, relacji. Na lubelskich rolnikach i pszczelarzach spoczywa dzisiaj olbrzymia odpowiedzialność za dostarczenie nam wszystkim zdrowej żywności. Wzajemne zrozumienie i szacunek są kluczowe. Musimy pokazać wszystkim, że promowane przeze mnie hasło: "Lubelskie - witaj wśród dobrych ludzi" nabiera dzisiaj realnych form w relacjach międzyludzkich - mówi inicjator apelu, Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak.

Na potrzeby akcji skierowanej do środowiska rolniczego Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego przygotował także - we współpracy z partnerami - plakat i ulotkę dotyczącą zasad bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin. Ich wersja elektroniczna jest obecnie rozsyłana do wszystkich zainteresowanych podmiotów i urzędów gmin z regionu lubelskiego. Już teraz można pobrać je ze strony internetowej www.lubelskie.pl/pszczola. Organizatorzy zapowiadają także, że do lubelskich gmin wkrótce dotrą wydrukowane wersje plakatu. Z kolei w dystrybucji ulotek wśród mieszkańców terenów wiejskich województwa lubelskiego mają pomóc funkcjonariusze Policji.

Warto przypomnieć, że sygnatariuszami listu intencyjnego i jednocześnie partnerami akcji "Lubelskie - wspólnie dla pszczół" jest ponad czterdzieści instytucji i podmiotów z regionu lubelskiego, w tym m.in.:

  • administracja rządowa i samorządowa,
  • związki i stowarzyszenia pszczelarzy,
  • uczelnie wyższe, instytuty badawcze,
  • instytucje działające na rzecz środowiska i jego ochrony, rolnictwa, pszczelarstwa itp.,
  • firmy z branży (FC „Pszczółka”, Spółdzielnia Pszczelarska „Apis”),
  • Kuratorium Oświaty w Lublinie, Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie,
  • media (w tym te o zasięgu regionalnym, jak TVP 3 Lublin i Radio Lublin).

Więcej informacji na temat kampanii można znaleźć na stronie internetowej www.lubelskie.pl/pszczola

Czytaj również:

Lubelskie - Wspólnie Dla Pszczół - list do rolników i sadowników 03.2020

Lubelskie - wspólnie dla pszczół 2020



Liczba wyświetleń artykułu: 896

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Pasta miodowo-miętowa

Kaczka duszona z miodem w sosie pomarańczowym na czerwonej kapuście

Żeberka w sosie czosnkowo-miodowym

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Pasieki powyżej 80 rodzin pszczelich - formy opodatkowania

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich