Pierwsza inteligentna pasieka w Polsce coraz bliżej
Polska firma-start-up Honey Revolution zapowiedziała na antenie Polskiego Radia stworzenie pasieki złożonej z 30 inteligentnych uli. Podobne projekty są już z powodzeniem realizowane w Stanach Zjednoczonych.
Inteligentny ul jest konstrukcją, która pozwala pszczelarzowi na śledzenie na bieżąco sytuacji w środku. Użytkownik ma dostęp do m.in. takich danych, jak temperatura, zagęszczenie, wilgotność, poziom dwutlenku węgla. Monitorowane są także dźwięki oraz ruchliwość roju. Dane są przechowywane w informatycznej chmurze, przez co ich pozyskiwanie i analiza odbywa się dla pszczół w sposób bezstresowy.
W trakcie rozmowy w Programie Czwartym Polskiego Radia założyciel Honey Revolution Wojciech Janek stwierdził, że stosowane w Polsce ule są już przestarzałe. Pszczelarze nie są bowiem w stanie kontrolować tego, co się dzieje z ich pszczołami. Nie mogą przez to reagować na bieżąco na pojawiające się zagrożenia. Dzięki natomiast inteligentnym ulom stanie się to możliwe i hodowcy będą w stanie zawczasu podjąć działania, które pozwolą na zabezpieczenie pszczelich rodzin.
Inicjatywa polskiego start-upu ma także pomóc nabywcom miodu. Polscy konstruktorzy chcą wprowadzić na słoikach specjalny kod, który po zeskanowaniu smartfonem będzie pokazywać, z jakiej pasieki produkt pochodzi, jakiej jest jakości i jak został zebrany.
Czytaj również:
Została uruchomiana pierwsza na świecie sieć inteligentnych uli
Liczba wyświetleń artykułu: 1710
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!