Portal Pszczelarski

Została uruchomiana pierwsza na świecie sieć inteligentnych uli

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii ul inteligentny ul The World Bee Project Hive Network rójka Oracle

Zespół brytyjskich naukowców opracował i wdrożył we wrześniu 2019 roku w Wielkiej Brytanii pierwszy na świecie system inteligentnych pszczelich pasiek. Projekt pod nazwą "The World Bee Project Hive Network" ma pomóc w lepszym rozumieniu potrzeb pszczół miodnych i ochronie ich populacji.

System opiera się na sztucznej inteligencji, która w chmurach obliczeniowych Orcale Could zbiera dane dotyczących temperatury, wilgotności, efektywności pracy, ilość zebranego miodu czy nawet ruchu skrzydeł żyjących tam pszczół. Informacje te trafiają do naukowców, którzy mogą w ten sposób zbadać wzorce zachowań pszczelich rodzin i podjąć właściwą reakcję w wypadku wykrycia nieprawidłowości. Docelowo badacze chcą doprowadzić do zahamowania spadku liczby populacji tych owadów. Wynikami badań naukowcy chcą się dzielić z innymi hodowcami.

Obserwacje dokonywane w inteligentnych ulach mogą przez to pomóc innymi pszczelarzom, m.in. w zapobieganiu rojeniu w nieodpowiedniej porze roku czy zwalczaniu zagrażającym pasiekom drapieżnikom.

Projekt, na które czele stoi Sabiha Malik i Simon Potts, współautor raportu Międzyrządowej Platformy do spraw Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu, opisującej spadek liczby owadów zapylających w Europie, jest realizowany od 2014 roku. Zaplecze technologiczne inicjatywie zapewnia firma Orcale.Liczba wyświetleń artykułu: 1711

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim