Portal Pszczelarski

Została uruchomiana pierwsza na świecie sieć inteligentnych uli

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii ul inteligentny ul The World Bee Project Hive Network rójka Oracle

Zespół brytyjskich naukowców opracował i wdrożył we wrześniu 2019 roku w Wielkiej Brytanii pierwszy na świecie system inteligentnych pszczelich pasiek. Projekt pod nazwą "The World Bee Project Hive Network" ma pomóc w lepszym rozumieniu potrzeb pszczół miodnych i ochronie ich populacji.

System opiera się na sztucznej inteligencji, która w chmurach obliczeniowych Orcale Could zbiera dane dotyczących temperatury, wilgotności, efektywności pracy, ilość zebranego miodu czy nawet ruchu skrzydeł żyjących tam pszczół. Informacje te trafiają do naukowców, którzy mogą w ten sposób zbadać wzorce zachowań pszczelich rodzin i podjąć właściwą reakcję w wypadku wykrycia nieprawidłowości. Docelowo badacze chcą doprowadzić do zahamowania spadku liczby populacji tych owadów. Wynikami badań naukowcy chcą się dzielić z innymi hodowcami.

Obserwacje dokonywane w inteligentnych ulach mogą przez to pomóc innymi pszczelarzom, m.in. w zapobieganiu rojeniu w nieodpowiedniej porze roku czy zwalczaniu zagrażającym pasiekom drapieżnikom.

Projekt, na które czele stoi Sabiha Malik i Simon Potts, współautor raportu Międzyrządowej Platformy do spraw Różnorodności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu, opisującej spadek liczby owadów zapylających w Europie, jest realizowany od 2014 roku. Zaplecze technologiczne inicjatywie zapewnia firma Orcale.Liczba wyświetleń artykułu: 1388

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.