Portal Pszczelarski

Powstaje pierwsza miejska pasieka w Rzeszowie 2020

pszczelarstwo podkarpackie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Jerzy Wiśniewski

Pod koniec lutego 2020 roku w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągowym i Kanalizacyjnym w Rzeszowie pojawi się 10 uli wielkopolskich i 17 ramkowych. Będzie to pierwsza miejska pasieka w stolicy województwa podkarpackiego.

Decyzja o budowie pasieki podjęto jesienią 2019 roku. Jej organizacją, a także późniejszym prowadzeniem ma się zająć zastępca kierownika działu zbytu Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowego i Kanalizacyjnego w Rzeszowie i przy okazji również pszczelarz-pasjonat, Jerzy Wiśniewski. On też dostarczy pierwsze pszczoły z tzw. własnych odkładów, a reszta zostanie zakupiona przez zakład.

Przedsiębiorstwo planuje również zasadzenie miododajnych krzewów i drzew, m.in. wierzby iw, wierzby białej czy akacji. W planach jest też łąka kwietna, co ma zapewnić pszczołą jak najlepsze warunki egzystencji.

Nie jest to pierwsza inicjatywa proekologiczna tego przedsiębiorstwa. Zakład prowadzi już m.in. dużą farmę fotowoltaiczną, a poza ulami budowane są obecnie budki dla jerzyków, które zostaną założone na jednym z budynków firmy przy ul. Naruszewicza w Rzeszowie. Pasieka w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągowym i Kanalizacyjnym ma być w założeniach formą promocji pszczelarstwa i wsparciem populacji tych owadów zapylających na terenie stolicy województwa.



Liczba wyświetleń artykułu: 1214

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Propolis - produkt pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele