Portal Pszczelarski

Chrońmy nasze pszczoły - projekt pszczelarzy z Chotomowa 2019

pszczelarstwo mazowieckie Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły Chrońmy nasze pszczoły Marek Dudek

Jak informuje Gazeta Miejscowa, Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły z Chotomowa w województwie mazowieckim wystartowało właśnie z projektem "Chrońmy nasze pszczoły", który jest skierowany, m.in. do dzieci ze szkół podstawowych, a także słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Przedsięwzięcie, współfinansowane z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, potrwa do końca 2020 roku. Jest to jedyny w Polsce projekt realizowanych w ramach środków z tej dotacji ukierunkowany na ochronę pszczół. Zakłada on przeprowadzenie przez chotomskich pszczelarzy całodziennych, bezpłatnych warsztatów dla 24 klas szkół podstawowych z powiatu legionowskiego, a także zajęć warsztatowych dla 5 grup z lokalnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Ponadto Stowarzyszenie Nasze Pszczoły zamierza przeszkolić 20 podopiecznych Centrum Integracji Społecznej w Legionowie i przekazać im mikropasiekę wraz z pełnym wyposażeniem.

Hodowcy pszczół oferują również 8 sesji w domku apiterapii, powstającym na terenie pasieki edukacyjno-szkoleniowej w Chotomowie. Ma to być forma leczenia i relaksu wynikającego z przebywania w pobliżu czterech pracujących rodzin pszczelich. Towarzyszący im zapach, powietrze, dźwięki i przyjazne pole magnetyczne ma pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie osób korzystających z tej formy terapii.

Realizacja projektu już jest w toku. "Wkrótce do Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz szkół z ofertą warsztatów dla klas III-IV zgłoszą się nasi koordynatorzy. Mamy nadzieję, że w ramach udziału w projekcie uczestnicy będą zakładali przydomowe ogródki i rabaty z powierzonych pakietów nasion lub zaopiekują się mikroulami, w których zasiedlone będą pszczoły murarki" – zapowiada w rozmowie z Gazetą Miejscową Marek Dudek, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły.

Przewiduje się, że na początku czerwca 2019 rozpoczną się pierwsze szkolenia dla grup szkolnych. Z organizatorami można kontaktować się poprzez adres mailowy: fio2019.projekt@nasze-pszczoly.pl

Opracowano na podstawie:
Gazeta Miejscowa, Pszczoły w natarciu, http://www.miejscowa.pl/2019/04/15/pszczoly-w-natarciu/.html , Data publikacji: 2019.04.16, Data odczytu: 2019.04.17

Czytaj również:

Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły rośnie w siłęLiczba wyświetleń artykułu: 1040

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Nan-e qandi

Surówka z kiszonej kapusty z miodem i pomarańczą

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Święte pszczoły miodne - starożytność

Miód płynny, skrystalizowany czy kremowany – który wybrać?

Skuteczność leku przeciw roztoczom Varroa destructor – Biowar 500