Portal Pszczelarski

Chrońmy nasze pszczoły - projekt pszczelarzy z Chotomowa 2019

pszczelarstwo mazowieckie Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły Chrońmy nasze pszczoły Marek Dudek

Jak informuje Gazeta Miejscowa, Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły z Chotomowa w województwie mazowieckim wystartowało właśnie z projektem "Chrońmy nasze pszczoły", który jest skierowany, m.in. do dzieci ze szkół podstawowych, a także słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Przedsięwzięcie, współfinansowane z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich, potrwa do końca 2020 roku. Jest to jedyny w Polsce projekt realizowanych w ramach środków z tej dotacji ukierunkowany na ochronę pszczół. Zakłada on przeprowadzenie przez chotomskich pszczelarzy całodziennych, bezpłatnych warsztatów dla 24 klas szkół podstawowych z powiatu legionowskiego, a także zajęć warsztatowych dla 5 grup z lokalnych Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Ponadto Stowarzyszenie Nasze Pszczoły zamierza przeszkolić 20 podopiecznych Centrum Integracji Społecznej w Legionowie i przekazać im mikropasiekę wraz z pełnym wyposażeniem.

Hodowcy pszczół oferują również 8 sesji w domku apiterapii, powstającym na terenie pasieki edukacyjno-szkoleniowej w Chotomowie. Ma to być forma leczenia i relaksu wynikającego z przebywania w pobliżu czterech pracujących rodzin pszczelich. Towarzyszący im zapach, powietrze, dźwięki i przyjazne pole magnetyczne ma pozytywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie osób korzystających z tej formy terapii.

Realizacja projektu już jest w toku. "Wkrótce do Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz szkół z ofertą warsztatów dla klas III-IV zgłoszą się nasi koordynatorzy. Mamy nadzieję, że w ramach udziału w projekcie uczestnicy będą zakładali przydomowe ogródki i rabaty z powierzonych pakietów nasion lub zaopiekują się mikroulami, w których zasiedlone będą pszczoły murarki" – zapowiada w rozmowie z Gazetą Miejscową Marek Dudek, prezes Stowarzyszenia Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły.

Przewiduje się, że na początku czerwca 2019 rozpoczną się pierwsze szkolenia dla grup szkolnych. Z organizatorami można kontaktować się poprzez adres mailowy: fio2019.projekt@nasze-pszczoly.pl

Opracowano na podstawie:
Gazeta Miejscowa, Pszczoły w natarciu, http://www.miejscowa.pl/2019/04/15/pszczoly-w-natarciu/.html , Data publikacji: 2019.04.16, Data odczytu: 2019.04.17

Czytaj również:

Stowarzyszenie Sympatyków Pszczelarstwa Nasze Pszczoły rośnie w siłęLiczba wyświetleń artykułu: 952

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Ciasto czekoladowe z miodem - przepis

Ciasto czekoladowe z miodem – komentarz do przepisu

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

II Konferencja Młodych Naukowców Współczesne Uwarunkowania Działalności Gospodarstw Pasiecznych - harmonogram

Wiosna 2017 nieprzyjazna pszczołom

IX Lubelska Konferencja Pszczelarska