Portal Pszczelarski

Pszczółka chce ratować dzikie pszczoły 2019

pszczelarstwo lubelskie Fabryka Cukierków Pszczółka murarka ogrodowa

Jak informuje lubelska wydanie Gazety Wyborczej, Fabryka Cukierków "Pszczółka" z Lublina we współpracy z tamtejszym Uniwersytetem Przyrodniczym rozpoczęła ogólnopolską kampanię edukacyjną na temat ochrony pszczół dziko żyjących.

Działająca nieprzerwanie od 1952 roku Fabryka Cukierków "Pszczółka" nie po raz pierwszy podejmuje działania we współpracy z lubelskimi uczelniami. Tym razem jednak jej akcja ma zasięg ogólnokrajowy, a celem szczególnej ochrony są murarki ogrodowe – łagodne, dziko żyjące pszczoły. Choć nie produkują one miodu, to są niejednokrotnie bardziej wydajne w zapylaniu niż pszczoły miodne.

Powody podjęcia akcji tłumaczył w rozmowie z Gazetą Wyborczą Robert Rudnicki – prezes Fabryki Cukierków "Pszczółka". "Liczba pszczół, także tych dziko żyjących, zmniejsza się z roku na rok. Naszym celem jest kształtowanie proekologicznych postaw oraz inspirowanie lokalnych społeczności do podejmowania działań na rzecz poprawy warunków życia tych owadów. Chcemy w ten sposób wzmacniać świadomość społeczną, zwracając uwagę na istotną rolę pszczół w ekosystemie" - mówi prezes Rudnicki.

Przedsiębiorstwo w ramach swojej akcji m.in. funduje wypełnione rurkami trzcinowymi domki dla murarek ogrodowych. Zostały one już ustawione na terenach zielonych pięciu szkół podstawowych i liceów w Lublinie. W dalszej kolejności "hotele dla dzikich pszczół" umieszczono w siedmiu szkołach na obszarze województwa lubelskiego. Jeden z takich domków znajduje się również na terenie Fabryki Cukierków i jest pod opieką jej pracowników.

Kampania współorganizowana razem z Uniwersytetem Przyrodniczym ma obejmować też prowadzenie badań i współorganizowanie wystaw i stoisk podczas konferencji naukowych i popularyzatorskich, współpracę naukową i biznesową między przedsiębiorstwem a uczelnią. Rozpoczęcie tej części akcji jest przewidziane na drugi kwartał 2019 roku.

Opracowano na podstawie:
Gazeta Wyborcza, "Pszczółka" ratuje pszczoły dziko żyjące. Przed szkołami powstaną domki, http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,24583635,pszczolka-ratuje-pszczoly-dziko-zyjace-przed-szkolami-powstana.html, Data publikacji: 2019.03.25, Data odczytu: 2019.03.27

Lublin112.pl, Będą kolejne hotele dla pszczół. Lubelska akcja rozszerza się na cały kraj, https://www.lublin112.pl/beda-kolejne-hotele-dla-pszczol-lubelska-akcja-rozszerza-sie-na-caly-kraj/, Data publikacji: 2019.03.25, Data odczytu: 2019.03.27



Liczba wyświetleń artykułu: 1772

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich