Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pszczoły z Chmielnika nie zginęły z powodu oprysków 2019

pszczelarstwo podkarpackie wytrucie pszczół

Jak podaje portal Agropolska, powołując się na informację przekazaną przez Radio Rzeszów, podkarpaccy śledczy ustalili, że 2,5 miliona pszczół, które zostały otrute w Chmielniku niedaleko Rzeszowa nie zginęło z powodu oprysków czy użycia środków do zwalczania chwastów w okolicy. O sprawie poinformowaliśmy w artykule: Wytrucie pszczół w Chmielniku 2018

Piotr Pawlik z Prokuratury Rejonowej w Rzeszowie nie wyklucza, że owady mogły zginąć w wyniku celowego otrucia, lecz ciągle równie prawdopodobne jest, że mógł to być wynik przypadkowego zetknięcia z trucizną.

Do tej pory śledczy nie wskazali żadnej osoby podejrzanej. Na podstawie badań próbek pobranych w ulach ustalono jedynie, że pszczoły zginęły po kontakcie z pirymifosem metylowym – silnym związkiem chemicznym, używany m.in. do dezynfekcji silosów.

Do wytrucia pszczół doszło na początku września 2018 roku. Właściciel pasieki stracił wówczas 66 rodzin pszczelich, czyli około 2,5 miliona owadów. Jest to równowartość blisko 100 tysięcy złotych. Jednak do poszkodowanego pszczelarza płynie obecnie pomoc z całej Polski. Na odbudowę pasieki darczyńcy przesłali już 40 tysięcy złotych.

Opracowano na podstawie:

Agropolska, To nie środki ochrony roślin zabiły pszczoły, https://www.agropolska.pl/aktualnosci/polska/to-nie-srodki-ochrony-roslin-zabily-pszczoly,6984.html, Data publikacji: 2019.03.27, Data odczytu: 2019.03.30

Radio Rzeszów, Wraca sprawa zatruć pszczół z Chmielnika, https://www.radio.rzeszow.pl/wiadomosci/20314/wraca-sprawa-zatruc-pszczol-z-chmielnika.html, Data publikacji:.2019.03.23, Data odczytu: 2019.03.30



Liczba wyświetleń artykułu: 1830

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.