Portal Pszczelarski

Wytrucie pszczół w Chmielniku 2018

pszczelarstwo podkarpackie wytrucie pszczół wytrucie pszczół w Chmielniku Rafał Szela pszczelarz z Chmielnika

Rafał Szela, pszczelarz z Chmielnika, stracił prawie wszystkie z 66 rodzin pszczelich w wyniku zatrucia. Trwają poszukiwania osoby odpowiedzialnej za ten dramat. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami, żaden okoliczny rolnik nie prowadził w tym czasie oprysków na polach.

Jak informuje Rzeszów News, pasieka Rafała Szeli nie była nastawiona na produkcję miodu. Głównym zadaniem jakie stawiał sobie rzeszowski pszczelarz, była hodowla pszczół stanowiących zaplecze dla innych właścicieli pasiek. Niestety, 19 września 2018 roku, prawie cała - licząca 66 rodzin – pasieka została doszczętnie zniszczona. Pszczelarz zauważył najpierw nietypowe zachowanie pszczół wracających do ula, a następnie odkrył, że większość z nich spada przed ulem. Na dennicy również odkryto ogrom martwych owadów.

Pszczelarz wstępnie wykluczył działanie okolicznych rolników. Po pierwsze, zaraz po stwierdzeniu zatrucia zrobił on objazd po gospodarstwach, a po drugie skontaktował się on z sąsiadującym pszczelarzem, który nie zaobserwował u siebie żadnych oznak przytrucia.

Dramat Rafała Szeli jest tym większy, że pszczoły zostały już praktycznie przygotowane do zimowli. W tym momencie trzeba było przeorganizować całą pasiekę, by uratować chociaż pozostałą jej część. Na szczęście sprawą zajmuje się już policja. Pobrano też próbki do analizy.

Opracowano na podstawie:

Rzeszów News, Dramat 2,5 miliona pszczół. Po Rzeszowem wytruto pasieki. Jest dochodzenie policji. http://rzeszow-news.pl/dramat-25-miliona-pszczol-pod-rzeszowem-wytruto-pasieki-jest-dochodzenie-policji/, Data publikacji: 2018.10.03, Data odczytu: 2018.10.03

Czytaj również:

Pszczoły z Chmielnika nie zginęły z powodu oprysków 2019Liczba wyświetleń artykułu: 1668

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.