Portal Pszczelarski

Wytrucie pszczół w Chmielniku 2018

pszczelarstwo podkarpackie wytrucie pszczół wytrucie pszczół w Chmielniku Rafał Szela pszczelarz z Chmielnika

Rafał Szela, pszczelarz z Chmielnika, stracił prawie wszystkie z 66 rodzin pszczelich w wyniku zatrucia. Trwają poszukiwania osoby odpowiedzialnej za ten dramat. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami, żaden okoliczny rolnik nie prowadził w tym czasie oprysków na polach.

Jak informuje Rzeszów News, pasieka Rafała Szeli nie była nastawiona na produkcję miodu. Głównym zadaniem jakie stawiał sobie rzeszowski pszczelarz, była hodowla pszczół stanowiących zaplecze dla innych właścicieli pasiek. Niestety, 19 września 2018 roku, prawie cała - licząca 66 rodzin – pasieka została doszczętnie zniszczona. Pszczelarz zauważył najpierw nietypowe zachowanie pszczół wracających do ula, a następnie odkrył, że większość z nich spada przed ulem. Na dennicy również odkryto ogrom martwych owadów.

Pszczelarz wstępnie wykluczył działanie okolicznych rolników. Po pierwsze, zaraz po stwierdzeniu zatrucia zrobił on objazd po gospodarstwach, a po drugie skontaktował się on z sąsiadującym pszczelarzem, który nie zaobserwował u siebie żadnych oznak przytrucia.

Dramat Rafała Szeli jest tym większy, że pszczoły zostały już praktycznie przygotowane do zimowli. W tym momencie trzeba było przeorganizować całą pasiekę, by uratować chociaż pozostałą jej część. Na szczęście sprawą zajmuje się już policja. Pobrano też próbki do analizy.

Opracowano na podstawie:

Rzeszów News, Dramat 2,5 miliona pszczół. Po Rzeszowem wytruto pasieki. Jest dochodzenie policji. http://rzeszow-news.pl/dramat-25-miliona-pszczol-pod-rzeszowem-wytruto-pasieki-jest-dochodzenie-policji/, Data publikacji: 2018.10.03, Data odczytu: 2018.10.03

Czytaj również:

Pszczoły z Chmielnika nie zginęły z powodu oprysków 2019Liczba wyświetleń artykułu: 2181

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Wsparcie rynku produktów pszczelich w latach 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019 - koszty podlegające refundacji oraz podmioty uprawnione do składania projektów

Ewidencje przy rozliczaniu się na podstawie PKPiR

Sprzedaż miodu przez Internet - opodatkowanie

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim