Portal Pszczelarski

Wytrucie pszczół w Chmielniku 2018

pszczelarstwo podkarpackie wytrucie pszczół wytrucie pszczół w Chmielniku Rafał Szela pszczelarz z Chmielnika

Rafał Szela, pszczelarz z Chmielnika, stracił prawie wszystkie z 66 rodzin pszczelich w wyniku zatrucia. Trwają poszukiwania osoby odpowiedzialnej za ten dramat. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami, żaden okoliczny rolnik nie prowadził w tym czasie oprysków na polach.

Jak informuje Rzeszów News, pasieka Rafała Szeli nie była nastawiona na produkcję miodu. Głównym zadaniem jakie stawiał sobie rzeszowski pszczelarz, była hodowla pszczół stanowiących zaplecze dla innych właścicieli pasiek. Niestety, 19 września 2018 roku, prawie cała - licząca 66 rodzin – pasieka została doszczętnie zniszczona. Pszczelarz zauważył najpierw nietypowe zachowanie pszczół wracających do ula, a następnie odkrył, że większość z nich spada przed ulem. Na dennicy również odkryto ogrom martwych owadów.

Pszczelarz wstępnie wykluczył działanie okolicznych rolników. Po pierwsze, zaraz po stwierdzeniu zatrucia zrobił on objazd po gospodarstwach, a po drugie skontaktował się on z sąsiadującym pszczelarzem, który nie zaobserwował u siebie żadnych oznak przytrucia.

Dramat Rafała Szeli jest tym większy, że pszczoły zostały już praktycznie przygotowane do zimowli. W tym momencie trzeba było przeorganizować całą pasiekę, by uratować chociaż pozostałą jej część. Na szczęście sprawą zajmuje się już policja. Pobrano też próbki do analizy.

Opracowano na podstawie:

Rzeszów News, Dramat 2,5 miliona pszczół. Po Rzeszowem wytruto pasieki. Jest dochodzenie policji. http://rzeszow-news.pl/dramat-25-miliona-pszczol-pod-rzeszowem-wytruto-pasieki-jest-dochodzenie-policji/, Data publikacji: 2018.10.03, Data odczytu: 2018.10.03

Czytaj również:

Pszczoły z Chmielnika nie zginęły z powodu oprysków 2019Liczba wyświetleń artykułu: 2085

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Żurawina z miodem i wanilią

Miodowe ciasto z sezamową bezą