Portal Pszczelarski

Wytrucie pszczół w Chmielniku 2018

pszczelarstwo podkarpackie wytrucie pszczół wytrucie pszczół w Chmielniku Rafał Szela pszczelarz z Chmielnika

Rafał Szela, pszczelarz z Chmielnika, stracił prawie wszystkie z 66 rodzin pszczelich w wyniku zatrucia. Trwają poszukiwania osoby odpowiedzialnej za ten dramat. Zgodnie z dotychczasowymi ustaleniami, żaden okoliczny rolnik nie prowadził w tym czasie oprysków na polach.

Jak informuje Rzeszów News, pasieka Rafała Szeli nie była nastawiona na produkcję miodu. Głównym zadaniem jakie stawiał sobie rzeszowski pszczelarz, była hodowla pszczół stanowiących zaplecze dla innych właścicieli pasiek. Niestety, 19 września 2018 roku, prawie cała - licząca 66 rodzin – pasieka została doszczętnie zniszczona. Pszczelarz zauważył najpierw nietypowe zachowanie pszczół wracających do ula, a następnie odkrył, że większość z nich spada przed ulem. Na dennicy również odkryto ogrom martwych owadów.

Pszczelarz wstępnie wykluczył działanie okolicznych rolników. Po pierwsze, zaraz po stwierdzeniu zatrucia zrobił on objazd po gospodarstwach, a po drugie skontaktował się on z sąsiadującym pszczelarzem, który nie zaobserwował u siebie żadnych oznak przytrucia.

Dramat Rafała Szeli jest tym większy, że pszczoły zostały już praktycznie przygotowane do zimowli. W tym momencie trzeba było przeorganizować całą pasiekę, by uratować chociaż pozostałą jej część. Na szczęście sprawą zajmuje się już policja. Pobrano też próbki do analizy.

Opracowano na podstawie:

Rzeszów News, Dramat 2,5 miliona pszczół. Po Rzeszowem wytruto pasieki. Jest dochodzenie policji. http://rzeszow-news.pl/dramat-25-miliona-pszczol-pod-rzeszowem-wytruto-pasieki-jest-dochodzenie-policji/, Data publikacji: 2018.10.03, Data odczytu: 2018.10.03

Czytaj również:

Pszczoły z Chmielnika nie zginęły z powodu oprysków 2019Liczba wyświetleń artykułu: 1799

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Pszczoły w szkole w czerwcu

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Rolada z szynki z pastą ziołową z olejem rzepakowym i morelami

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.