Portal Pszczelarski

Szerszeń azjatycki coraz bliżej Polski. Będzie zagrażać ludziom i pszczołom

pszczelarstwo w Polsce szerszeń azjatycki

Jak informuje dziennik Rzeczpospolita, szerszeń azjatycki – największy tego typu owad na świecie – jest już na terytorium Niemiec. Niedługo może pojawić się też w Polsce.

Szerszenie azjatyckie pochodzą z obszaru Azji południowej i południowo-wschodniej. Do Europy zawitały po raz pierwszy w 2004 roku. Wówczas najprawdopodobniej wraz z transportem chińskiej porcelany trafiły do Francji, gdzie na południu tego kraju jedna bądź kilka królowych utworzyła swoje kolonie. Od tego momentu odnotowuje się systematyczne powiększanie się o średnio 100 km rocznie zasięgów występowania tych owadów. W 2018 roku pojawiły się w niemieckiej Hesji. Przewiduje się, że dotrą one do Polski w przeciągu kilku najbliższych lat.

Szerszeń azjatycki odznacza się imponującą wielkością. U królowych rozpiętość skrzydeł dochodzi do 7,6 cm, natomiast długość ciała to od 2,5 do 4,5 cm. Inną cechą przedstawicieli tego gatunku są zagrożenia, jakie niosą ze sobą. Użądlenie szerszenia azjatyckiego może być śmiertelne nie tylko dla alergika, ale również osoby dotąd odpornej na jad osowatych. Z powodu użądlenia przez tego owada w Japonii umiera rocznie około 40 osób.

Pojawienie się szerszeni azjatyckich w Polsce to również zagrożenie dla pszczół. Szacuje się, że jedno gniazdo takich szerszeni potrafi w ciągu roku zabić około 20 tysięcy pszczół. Co gorsza, ten niebezpieczny owad ma niewielu naturalnych przeciwników. Zalicza się do nich sikory, kury gołoszyje (ozdobne) i trzmielojady, a także pasożyty- muchówki i nicienie.

Z powodu tej niewielkiej liczby wrogów owady te w innych krajach są tępione za pomocą głównie środków owadobójczych. Pszczelarze niekiedy tworzą również specjalne pułapki, które jednak rzadko zdają egzamin. Ich ofiarą pada około 1% szerszeni.

Własną metodę walki z przeciwnikiem wypracowały z kolei pszczoły azjatyckie. W momencie zagrożenia ze strony lokalnych szerszeni pszczoły synchronicznie brzęczą, co wywołuje u groźnego owada przerażenie.

Opracowano na podstawie:

Rzeczpospolita, Szerszeń azjatycki zbliża się do Polski, https://www.rp.pl/Ekologia/190309996-Szerszen-azjatycki-zbliza-sie-do-Polski.html, Data publikacji: 2019.03.01, Data odczytu : 2019.03.01

Wirtualna Polska, Szerszeń azjatycki zbliża się do Polski. Największy szerszeń na świecie jest śmiertelnym zagrożeniem dla ludzi i pszczół, https://wiadomosci.wp.pl/szerszen-azjatycki-zbliza-sie-do-polski-najwiekszy-szerszen-na-swiecie-jest-smiertelnym-zagrozeniem-dla-ludzi-i-pszczol-6354682000508545a.htm, Data publikacji: 2019.03.01, Data odczytu : 2019.03.01

Czytaj również:

Co zrobić, gdy użądli pszczoła, osa, szerszeń lub trzmiel?



Liczba wyświetleń artykułu: 3182

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Biały miód leśny z Mount Oku

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły