Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Co zrobić, gdy użądli pszczoła, osa, szerszeń lub trzmiel?

użądlenie pszczoły użądlenie osy użądlenie szerszenia użądlenie trzmiela wstrząs anafilaktyczny

3 sierpnia 2018 r. Główny Inspektor Sanitarny opublikował poradnik pod tytułem: "Pszczoły, osy, szerszenie - pierwsza pomoc przy użądleniach. Jak się zachować, gdy dojdzie do użądlenia przez pszczołę lub osę?" Przedstawił w nim porady, w jaki sposób należy się zachować w przypadku użądlenia przez owady, tak aby wakacje były udane, a przede wszystkim bezpieczne.

GIS ostrzega, że wprawdzie większość ukąszeń kończy się zaledwie niegroźnym zaczerwienieniem, bólem i pieczeniem, to jednak w skrajnych przypadkach użądlenia mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a zlekceważony wstrząs grozi śmiercią. Szczególnie groźne są sytuacje, gdy "pszczoła albo osa zaatakowała okolicę ust, gardła lub języka lub jeśli osoba użądlona jest uczulona na jad owada."

Jak rozpoznać wstrząs anafilaktyczny? W takim przypadku może nastąpić omdlenie, spadek ciśnienia krwi, przyśpieszone czynności serca, zawroty głowy, nudności oraz wymioty, obrzęk języka lub twarzy, wysypka na części lub na całym ciele czy uczucie ściskania klatki piersiowej.

Jeżeli osoba uczulona zostanie ukąszona, a nie ma leków, należy jej podać do wypicia wapno musujące. Do miejsca użądlenia trzeba przyłożyć zimny okład z lodu i jak najszybciej wezwać pogotowie ratunkowe.

Jeżeli poszkodowana osoba nie jest uczulona, należy - w razie użądlenia przez pszczołę - szybko wyciągnąć żądło. Trzeba to zrobić ostrożnie, żeby nie uszkodzić woreczka jadowego, bo to może zwiększyć dawkę jadu. Miejsce użądlenia trzeba dokładnie umyć wodą z mydłem. Należy też przyłożyć zimny okład - zmniejszy obrzęk i spowolni rozprzestrzenianie się jadu.

Aby zmniejszyć ryzyko użądlenia, lepiej nosić ubrania o jasnych kolorach, gdyż żądlące owady wybierają kolory ciemne. Należy powstrzymać się od używania silnych perfum, płynów po goleniu, innych wonnych preparatów.

Na szczęście, potencjalnie użądlenia przez pszczoły nie są tak groźne jak ataki os, trzmieli czy szerszeni, które w przeciwieństwie do pszczoły mogą żądlić wielokrotnie lub prowokować atak innych członków owadziej rodziny z gniazda.

Opracowano na podstawie:

www.politykazdrowotna.com, GIS radzi jak się zachować po użądleniu przez pszczołę lub osę, http://www.politykazdrowotna.com/34990,gis-radzi-jak-sie-zachowac-po-uzadleniu-przez-pszczole-lub-ose, Data publikacji: 2018.08.03, Data odczytu: 2018.08.03

fakty.interia.pl, GIS ostrzega: Użądlenia mogą zagrażać życiu, https://fakty.interia.pl/polska/news-gis-ostrzega-uzadlenia-moga-zagrazac-zyciu,nId,2614695, Data publikacji: 2018.08.03, Data odczytu: 2018.08.03

gis.gov.pl, Pszczoły, osy, szerszenie – pierwsza pomoc przy użądleniach. Jak się zachować, gdy dojdzie do użądlenia przez pszczołę lub osę?, https://gis.gov.pl/zdrowie/pszczoly-osy-szerszenie-pierwsza-pomoc-przy-uzadleniach-jak-sie-zachowac-gdy-dojdzie-do-uzadlenia-przez-pszczole-lub-ose/, Data publikacji: 2018.08.03, Data odczytu: 2018.08.03Liczba wyświetleń artykułu: 4742

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk

2018-08-04 07:01:46

Z tym artykułem powinien zapoznać się każdy. Poprawna reakcja na użądlenie może uchronić nawet życie!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.