Portal Pszczelarski

Pszczelarze z powiatu kłodzkiego debatowali na temat problemów w hodowli pszczół

pszczelarstwo dolnośląskie ustawa pszczelarska prawo pszczelarskie Czesław Trzciański

Jak informuje portal Nasze Miasto Kłodzko, w siedzibie starostwa kłodzkiego odbyło się spotkanie miejscowych pszczelarzy z udziałem prezesa zarządu Dolnośląskiego PZP Czesława Trzciańskiego. Dyskusja oscylowała wokół problemów, z jakimi zmaga się pszczelarstwo w Polsce i regionie.

Jednym z głównych tematów była odpowiedź na interpelację poseł M. Wielichowskiej i starosty kłodzkiego, jaką udzielił szef resortu rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie regulacji prawnych odnoszących się do pszczelarstwa. Minister stwierdził, że uchwalona przed 15 laty ustawa o organizacji hodowli zwierząt gospodarskich, obejmująca również hodowców pszczół nadal spełnia swoje zadania i nie jest przewidywana w najbliższym czasie jej nowelizacja.

Pszczelarze z powiatu kłodzkiego nie kryli swojego oburzenia tym stanowiskiem. Ich zdaniem w ustawie należy dokonać wielu zmian m.in. dotyczących uwzględnienia korzyści wynikających z zapylania przez pszczoły roślin uprawnych. Wskazywano również na niewystarczające wsparcie ministerstwa dla pszczelarzy, które obecnie nie przekracza 20 milionów złotych i to pomimo że pszczoły są niezbędne dla utrzymania przeważającej części upraw. Brak odpowiedniego finansowania, zdaniem uczestników spotkania, przekłada się na znaczący brak młodych pszczelarzy, którzy nie widzą swojej przyszłości w tej profesji.

Pszczelarze z powiatu kłodzkiego zwracali też uwagę na niekorzystne dla rozwoju ich dziedziny rozdrobnienie przepisów na temat tego sektora rolnictwa, obecnie w ponad dwudziestu różnych aktach prawnych. Podnoszono także kwestie dotyczące postępującego stosowania szkodliwych dla pszczół środków ochrony roślin oraz braku efektywności w leczeniu tych owadów. Na koniec postulowano m.in. zorganizować kursu dla adeptów pszczelarstwa, nawiązać ścisłą współpracę z dolnośląskim oddziałem Greenpeace, zainteresować problemami, z jakimi zmagają się pszczelarze wszystkich parlamentarzystów z tutejszego okręgu wyborczego oraz podjąć działania aktywizujące polskie władze w staraniach na rzecz ochrony przyrody. Wnioski te mają zostać przedyskutowane na najbliższym wojewódzkim zjeździe PZP.

Opracowano na podstawie:

Nasze Miasto Kłodzko, Spotkanie pszczelarzy powiatu kłodzkiego, http://klodzko.naszemiasto.pl/artykul/spotkanie-pszczelarzy-powiatu-klodzkiego,5009196,art,t,id,tm.html, Data publikacji: 2019.02.25, Data odczytu: 2019.02.27

Czytaj również:

Pszczelarze z powiatu kłodzkiego chcą zmiany przepisów

 



Liczba wyświetleń artykułu: 1737

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli