Portal Pszczelarski

Produkcja miodu w Wielkiej Brytanii wzrasta z roku na rok!

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii miód produkcja miodu

To już trzeci rok z rzędu, w którym zanotowano wzrost zbiorów miodu w Londynie. Jak podaje zrzeszenie British Beekeepers Association, tegoroczne zbiory miodu należy uznać za najwyższe od 2014 roku! Brytyjczycy są jednak powściągliwi i pracują już nad przyszłorocznymi zbiorami.

Z raportu opublikowanego przez Brytyjczyków dowiadujemy się, że zbiory w Anglii wyniosły w tym roku średnio 14 kilogramów miodu z ula. Co ciekawe - w Walii zbiory wzrosły o ponad 4 kilogramy w stosunku do poprzedniego. Niektórzy brytyjscy działacze odnajdują tu zadziwiający czteroletni cykl, w trakcie którego obserwuje się postępujący wzrost produkcji miodu. Inni natomiast tłumaczą wszystko jedynie warunkami pogodowymi.

Zdaniem British Beekeepers Association mijający sezon był pod względem klimatycznym, bardzo trudny dla pszczół w Anglii. Musiały się one zmagać zarówno z tak zwaną "Bestią ze Wschodu", czyli wyjątkowo silnym atakiem mrozów jaki miał miejsce na początku 2018 roku, a następnie z długa suszą, która spowodowała, że wiele roślin nie zakwitło lub przestało produkować nektar.

Zdaniem ekspertów, anomalnie pogodowe nie przeszkodziły owadom głównie z uwagi na długie i gorące lato. Ostra zimna i wczesna wiosna nie zapowiadały udanego sezonu, a jednak pszczoły zaskoczyły swoich opiekunów, bo – jak podkreślają angielscy pszczelarze – jest to kolejny rok z rzędu, kiedy notuje się znaczący wzrost zbiorów. Oczywiście, należy mieć na uwadze fakt, iż tegoroczne wyniki nadal słabo wypadają w porównaniu z tym, czego doświadczaliśmy jeszcze kilka dekad temu. W tej perspektywie, aktualna produkcja miodu jest nadal niewielka, by nie rzec po prostu – znikoma.

Dlatego też brytyjska organizacja radzi swoim członkom testowanie niestandardowych metod takich, jak na przykład wysiewanie nowych roślin w okolicy ula. O pozytywnych skutkach wysiewu facelii błękitnej w okolicy pasieki opowiadał profesor John Hobroug, który był wręcz "zdumiony rezultatami i korzyściami jakie niesie ze sobą ta roślina".

Analiza i publikacja danych dotyczących mijającego sezonu pszczelarskiego, była okazją do apelu skierowanego do wszystkich mieszkańców Wysp Brytyjskich. Pszczelarze są pewni, że wszyscy mieszkańcy powinni pomóc w produkcji miodu, sadząc więcej drzew i krzewów w okolicy swoich domów.

Opracowano na podstawie:

The Telegraph, Honey yields at four-year high, after warm summer months increased bees' activity, https://www.telegraph.co.uk/news/2018/10/21/honey-yields-four-year-high-warm-summer-months-increased-bees/, Data publikacji: 2018.10.22, Data odczytu: 2018.10.23Liczba wyświetleń artykułu: 3589

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Pszczelarz pszczelarzowi wytruł pszczoły

Harcsieka - pierwsza w Polsce pasieka harcerska

Wiesław Kamiński - pszczelarz i łódzki duchowny

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową