Portal Pszczelarski

Czwarta pasieka miejska we Wrocławiu!

pszczelarstwo dolnośląskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Fundacja Instytut Rozwoju Pszczelarstwa Łukasz Wyszkowski

Kolejna instytucja we Wrocławiu zdecydowała się na stworzenie własnej pasieki. 11 października 2018 r. w ogrodzie Pałacu Królewskiego Muzeum Wrocławia stanęły dwa ule. W sumie mieszka w nich około 80 tysięcy pszczół.

Rada Miasta w 2016 roku wyraziła zgodę, by na terenie Wrocławia była możliwość hodowli pszczół. Od tego czasu w mieście powstaje coraz więcej tego typu pasiek. Do tej pory ule stanęły na dachu Urzędu Wojewódzkiego, Teatru Muzycznego Capitol, w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego i na dachu Wroclavii. Tym razem do opieki nad pszczołami zgłosił się Pałac Królewski Muzeum Miejskiego Wrocławia. Na terenie ogrodu ustawiono tam dwa ule.

Jak mówi dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia, stworzenie tej pasieki planowano już od około roku. Początkowo zastanawiano się nad ustawieniem uli na dachu muzeum, jednak okazał się on zupełnie do takich gości nie przystosowany. Zdecydowano, że wzorem dawnych barokowych ogrodów, pszczoły powinny zamieszkać bezpośrednio na ziemi. Zdaniem dyrektora, rozwiązanie to, jeszcze bardziej zbliży pszczoły do roślinności i ułatwi im pracę.

Jak informuje portal Wrocław.pl, pszczoły bardzo szybko zaadaptowały się do nowego otoczenia i już po kilku minutach rozpoczęły pracę w ogrodzie. Owady można było zobaczyć na krzakach lawendy, na bukszpanie, a nawet na promenadzie, gdzie zbierały spadź i nektar.

Fundacja Instytut Rozwoju Pszczelarstwa, bardzo wspiera dolnośląskie inicjatywy, jej prezes, Łukasz Wyszkowski uważa miejskie pasieki za dokonały prospołeczny i proekologiczny ruch. Jego zdaniem, należy zwrócić ogromną uwagę na wszystkich zapylaczy, gdyż w innym wypadku ludzi czeka ogromny problem żywnościowy.

Opracowano na podstawie:

Wrocław.pl, W ogrodzie Pałacu Królewskiego zamieszkało 80 tysięcy pszczół, https://www.wroclaw.pl/srodowisko/w-ogrodzie-palacu-krolewskiego-zamieszkalo-80-tys-pszczol, Data publikacji: 2018.10.11, Data odczytu: 2018.10.12



Liczba wyświetleń artykułu: 2098

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim