Portal Pszczelarski

Glifosat niebezpieczny dla pszczół. Potwierdzają to kolejne badania

pszczelarstwo w Polsce glifosat Roundup

W 2017 roku skończyła się licencja na stosowanie glifosatu w Europie. Komisja Europejska, chciała jej przedłużenia na kolejne 15 lat, jednak ostatecznie dokonano zezwolenia na stosowanie tego środka jedynie do 2022 roku. Ma być to czas na stopniowe wycofywanie go z rynku. Zgodnie z najnowszymi badaniami ten popularny herbicyd, jest wyjątkowo niebezpieczny dla pszczół, ponieważ niszczy występujące w ich jelitach bakterie. Badania zostały opublikowane przez University of Texas w Austin.

Jak czytamy na portalu ekologia.pl, do tej pory funkcjonowało ogólne przekonanie, iż glifosat oddziałuje jedynie na rośliny i nie jest toksyczny dla zwierząt. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez zespół naukowców udowodniono, ze pszczoły, które były wystawione na działanie tej substancji, straciły część pożytecznych bakterii znajdujących się w ich jelitach, a tym samym stały sie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje.

Badania naukowców były przeprowadzone w warunkach powszechnie występującego stężenia glifosatu i już po trzech dniach można było zauważyć negatywne skutki jego działania. Opublikowane na lamach czasopisma "Proceedings of national academy of science" badania, są przełomowe, ponieważ stanowią niezbity dowód na to, że pszczoły są narażone na o wiele więcej negatywnych czynników niż sądzono do tej pory.

Spór co do wpływu glifosatu na ludzi i owady trwa już od kilku lat. Najnowsze badania, nie tylko te dotyczące zapylaczy, potwierdzają obawy i twierdzenia tych, którzy od lat żądają wycofania go z użycia. Warto zaznaczyć, że niektóre kraje, jak na przykład Czechy, powoli wprowadzają przepisy eliminujące całkowicie ten środek z ogólnego stosowania w przemyśle.

Opracowano na podstawie:

Ekologia.pl, Glifosat zabija pszczoły, https://www.ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/glifosat-zabija-pszczoly,24432.html, Data publikacji: 2018.09.25, Data odczytu: 2018.09.26

Czytaj również:

Miód i wosk z toksycznym glifosatem



Liczba wyświetleń artykułu: 1767

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Marchewka z jabłkiem i miodem

Łosoś w musztardzie i miodzie

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016