Portal Pszczelarski

Glifosat niebezpieczny dla pszczół. Potwierdzają to kolejne badania

pszczelarstwo w Polsce glifosat Roundup

W 2017 roku skończyła się licencja na stosowanie glifosatu w Europie. Komisja Europejska, chciała jej przedłużenia na kolejne 15 lat, jednak ostatecznie dokonano zezwolenia na stosowanie tego środka jedynie do 2022 roku. Ma być to czas na stopniowe wycofywanie go z rynku. Zgodnie z najnowszymi badaniami ten popularny herbicyd, jest wyjątkowo niebezpieczny dla pszczół, ponieważ niszczy występujące w ich jelitach bakterie. Badania zostały opublikowane przez University of Texas w Austin.

Jak czytamy na portalu ekologia.pl, do tej pory funkcjonowało ogólne przekonanie, iż glifosat oddziałuje jedynie na rośliny i nie jest toksyczny dla zwierząt. Dzięki badaniom przeprowadzonym przez zespół naukowców udowodniono, ze pszczoły, które były wystawione na działanie tej substancji, straciły część pożytecznych bakterii znajdujących się w ich jelitach, a tym samym stały sie bardziej podatne na wszelkiego rodzaju infekcje.

Badania naukowców były przeprowadzone w warunkach powszechnie występującego stężenia glifosatu i już po trzech dniach można było zauważyć negatywne skutki jego działania. Opublikowane na lamach czasopisma "Proceedings of national academy of science" badania, są przełomowe, ponieważ stanowią niezbity dowód na to, że pszczoły są narażone na o wiele więcej negatywnych czynników niż sądzono do tej pory.

Spór co do wpływu glifosatu na ludzi i owady trwa już od kilku lat. Najnowsze badania, nie tylko te dotyczące zapylaczy, potwierdzają obawy i twierdzenia tych, którzy od lat żądają wycofania go z użycia. Warto zaznaczyć, że niektóre kraje, jak na przykład Czechy, powoli wprowadzają przepisy eliminujące całkowicie ten środek z ogólnego stosowania w przemyśle.

Opracowano na podstawie:

Ekologia.pl, Glifosat zabija pszczoły, https://www.ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/glifosat-zabija-pszczoly,24432.html, Data publikacji: 2018.09.25, Data odczytu: 2018.09.26

Czytaj również:

Miód i wosk z toksycznym glifosatem



Liczba wyświetleń artykułu: 1761

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Jabłko w cieście z karmelizowanym słonecznikiem

Klasyczna truskawka z miodem

Marchewkowe naleśniki z miodem

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele